Čínská sonda našla důkazy o tom, jak probíhaly klimatické změny na Marsu

Na Marsu se odehrála před asi 400 tisíci lety dramatická změna klimatu. Ukázal to průzkum čínského vozítka, které zaznamenalo, jak se na Rudé planetě proměnily duny.

Čínské robotické vozítko Ču-žung už dva roky studuje Mars. Jeho hlavním cílem je prozkoumat jeho povrch, geologii a atmosféru. Teď získalo důkazy o tom, že se na Rudé planetě v minulosti změnil směr větru. Podle vědců by tyto výsledky mohly mít také významný dopad na chápání vývoje klimatu na Zemi.

K této proměně klimatu došlo přibližně před 400 tisíci lety, popsali vědci ve studii, která vyšla v odborném časopise Nature.

Ču-žung
Zdroj: Wikimedia Commons

Vědci už dříve předpokládali, že Mars prošel ve své minulosti poměrně výraznými změnami klimatu, které ho učinily méně obyvatelným. Předchozí výsledky výzkumů ale vycházely hlavně ze srovnávání se Zemí, nikoliv z přímých důkazů pocházejících přímo z Rudé planety.

Vozítko Ču-žung mohlo přímo měřit a odebírat vzorky geologických útvarů na Marsu pomocí sady přístrojů, jimiž je vybavené. 

Světlejší duny ve tvaru půlměsíce jsou pohřbeny pod příčnými hřbety, jež jsou tvořené tmavším materiálem. Vědci věří, že se při klimatické změně otočil převládající směr větru asi o sedmdesát stupňů od severovýchodu k severozápadu. A právě to způsobilo erozi dun přibližně ve stejné době, kdy skončila poslední velká marťanská doba ledová.

Ču-žung se odmlčel

Zatímco na Zemi je nyní za změnu klimatu zodpovědný člověk tím, že vypouští nadměrné množství skleníkových plynů, u Marsu za to mohl posun osy, kolem níž planeta rotuje. To změnilo její polohu vůči Slunci a vyvolalo klimatické změny.

K těmto posunům úhlu, pod nímž se planeta otáčí, dochází také na Zemi – podle klimatologů hrají klíčovou roli v dlouhodobém klimatu naší planety.

„Zkoumání a výzkum vývoje klimatu Marsu je již dlouhou dobu předmětem velkého zájmu,“ uvedl ve svém prohlášení Li Čchun-Laj, zástupce ředitele Národních astronomických observatoří Čínské akademie věd (NAOC) a hlavní řešitel studie. „Mars je planetou, která je Zemi ve Sluneční soustavě nejpodobnější. Pochopení marťanských klimatických procesů slibuje odhalit podrobnosti o vývoji a historii Země a dalších planet naší sluneční soustavy.“

Jako první čínská marťanská mise přistálo vozítko na Marsu 14. května 2021. Přibližně po roce putování a zkoumání Rudé planety přešlo do hibernace – bezpečného režimu s nízkým výkonem – v očekávání chladné marťanské zimy. Ču-žung měl ukončit svůj spánek na začátku marsovského jara v prosinci, ale od té doby o něm nebylo slyšet – zřejmě se ze svého mimozemského spánku už neprobudil.

Jeho data ale, jako jakýsi vědecký pohrobek, pomáhají v poznání kosmu i nyní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 12 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánovčera v 15:49

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...