V některých amerických městech hrozí mladým mužům zastřelení víc, než kdyby byli ve válce

Riziko úmrtí v důsledku střelných zbraní v USA roste: v roce 2020 se staly hlavní příčinou úmrtí dětí, dospívajících a mladých dospělých. Riziko ale zdaleka není rovnoměrné – mladí muži v některých oblastech čelí nepoměrně vyššímu riziku zranění a úmrtí způsobených střelnou zbraní.

Vědci z Brownovy univerzity a Pensylvánské univerzity porovnali riziko úmrtí souvisejícího se střelnými zbraněmi u mladých dospělých mužů žijících v nejnásilnějších oblastech čtyř velkých amerických měst s rizikem úmrtí a zranění v boji, kterému čelí příslušníci americké armády, kteří sloužili v Afghánistánu a Iráku v období aktivní války. Výsledky pro některá americká města nedopadly dobře.

Studie zveřejněná v časopise JAMA Network Open zjistila, že mladí muži žijící na místech s největším výskytem násilí páchaného střelnými zbraněmi v Chicagu a Filadelfii čelí výrazně vyššímu riziku úmrtí v souvislosti se střelnými zbraněmi než američtí vojáci nasazení ve válečných operacích v Afghánistánu a Iráku. Ve dvou dalších městech tomu bylo naopak: Nejvíce násilné oblasti v New Yorku a Los Angeles byly pro mladé muže spojeny s mnohem menším rizikem než oblasti v obou válkách.

Společný byl fakt, že ve všech čtyřech lokalitách se tyto hrozby týkaly v drtivé většině mladých mužů z menšinových rasových a etnických skupin. „Tyto výsledky jsou pro nás jasnou výzvou, abychom lépe pochopili rizika a traumata, kterým čelí tato demografická skupina mladých mužů,“ řekl Brandon del Pozo z Brownovy lékařské fakulty, který na výzkumu pracoval.

Del Pozo se zabývá výzkumem na pomezí veřejného zdraví, veřejné bezpečnosti a spravedlnosti se zaměřením na užívání návykových látek, krizi předávkování opiáty a násilí. Jeho nedávno vydaná kniha „The Police and the State: Bezpečnost, sociální spolupráce a veřejné blaho“ vychází z jeho akademického výzkumu a také z jeho 23leté praxe policisty v New Yorku a policejního šéfa v Burlingtonu ve Vermontu.

„Když jsem pracoval jako policista, byl jsem svědkem toho, jakou daň si vybírá násilí páchané střelnými zbraněmi a jak narušuje rodiny a komunity,“ uvedl del Pozo. „Viděl jsem, že není rovnoměrně rozdělené podle geografických nebo demografických hledisek. Některé komunity nesly dopady násilí se střelnými zbraněmi mnohem silněji než jiné. V naší studii jsme se snažili ukázat, jak velké tyto důsledky jsou.“

Politika a násilí

„Často slýcháme protichůdná tvrzení o tom, kde se nejvíc střílí – skrze prizma stranické příslušnosti,“ doplňuje vědec. „Jedním z oblíbených tvrzení je, že velká města jsou válečnými zónami, které vyžadují tvrdý zásah proti kriminalitě, a druhým zase, že naše obavy z vražd jsou značně přehnané a nevyžadují drastická opatření,“ konstatuje del Pozo. „Chtěli jsme pomocí dat prozkoumat tato tvrzení – a ukázalo se, že obě jsou mylná. Ačkoli je většina obyvatel města relativně v bezpečí před násilím páchaným střelnými zbraněmi, pro některé demografické skupiny je riziko závažnější než válka.“

Vědci k výsledkům došli tak, že nejprve získali informace o všech zastřeleních i postřeleních mužů ve věku 18 až 29 let zaznamenaných jako trestné činy v letech 2020 a 2021 v Chicagu, Los Angeles, New Yorku a Filadelfii – tedy čtyřech největších amerických městech, pro něž byly k dispozici veřejné údaje. Údaje seskupili podle poštovních směrovacích čísel a propojili je s odpovídajícími demografickými charakteristikami z průzkumu American Community Survey 2019 – tedy amerického úřadu pro sčítání lidu. Analýza celkem zahrnovala 129 826 mladých mužů s bydlištěm ve čtyřech městech.

Počty úmrtí a zranění v souvislosti s válečnými konflikty v Iráku a Afghánistánu zase získali z recenzovaných analýz amerických vojenských údajů zahrnujících roky 2001 až 2014 pro válku v Afghánistánu a 2003 až 2009 pro válku v Iráku, přičemž v obou případech se jednalo o období aktivních bojů.  

Realita nebezpečných měst

V porovnání s rizikem úmrtí v boji v Afghánistánu, tedy v nebezpečnější z obou válek, bylo u mladých mužů žijících v nejnásilnějším místě v Chicagu průměrné riziko vraždy střelnou zbraní 3,23krát vyšší; u mužů ve Filadelfii bylo 1,9krát vyšší. 

Stejné výsledky ale nevyšly v nejnásilnějších poštovních směrovacích číslech Los Angeles a New Yorku, kde mladí muži čelili o 70 % až 91 % nižšímu riziku než vojáci ve válce v Afghánistánu ve všech kategoriích smrtelných i nefatálních zranění.

Když se výzkumníci zaměřili na demografické údaje mladých mužů ve zkoumaných adresách, zjistili, že riziko násilných úmrtí a zranění pozorované nesli téměř výhradně muži z menšinových rasových a etnických skupin: Černošští a hispánští muži představovali 96,2 % smrtelně postřelených a 97,3 % těch, kteří utrpěli nefatální zranění ve všech čtyřech městech. 

Tato studie neřešila, kdo jsou pachatelé trestných činů, věnovala se pouze obětem – ale existují analýzy z jiných amerických měst. Například Knoxville si letos nechal zpracovat rozsáhlý výzkum, v němž se vědci věnovali všemu, co je se zastřelením spojené. Tento rozbor ukázal, že problém se zde týká prakticky pouze menšin – jak oběti, tak i útočníci pocházejí z menšin, násilí se děje převážně uvnitř jejich komunit. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 39 mminutami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 3 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 3 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 4 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 18 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
včera v 14:24
Načítání...