První studie popsala, jak účinné jsou vakcíny proti variantě delta

Podle prvních údajů mají očkování schválená v Evropě účinnost devadesát procent i více při prevenci úmrtí na delta variantu covidu-19. Popsal to rozsáhlý výzkum, který analyzoval informace ze Skotska; výsledky vyšly v renomovaném odborném časopise New England Journal of Medicine.

Podle výzkumu je vakcína společnosti Pfizer/BioNTech účinná z devadesáti procent a vakcína společnosti Oxford AstraZeneca z jednadevadesáti procent v prevenci úmrtí u osob, které dostaly obě dávky očkování, ale přesto se virem SARS-CoV-2 nakazily.

Lékaři zatím sledovali výsledky očkování proti covidu obecně, účinnost se doposud odhadovala především z menších studií nebo laboratorních experimentů. Studie, která analyzovala data ze Skotska, ale sledovala reálná data z opravdového života. Varianta delta (a její subvarianty) je v současné době dominantní nejen ve Skotsku, ale i v České republice a mnoha dalších zemích celého světa. Některé práce už od jara naznačují, že delta má vlastnosti, které jí mohou částečně pomáhat odolávat protilátkám.

Proto je tato práce důležitá - potvrzuje účinnost vakcín i proti této nakažlivější variantě. Výzkumníci v ní analyzovali údaje od 5,4 milionů lidí ve Skotsku v období od 1. dubna do 27. září 2021. V tomto období prokázaly PCR testy celkem 115 tisíc nakažených lidí variantou delta a 201 úmrtí na ni. 

Vědci v této studii uvádějí, že pro zvýšení důvěry v tyto výsledky je zapotřebí výzkum zopakovat v dalších zemích a prostředích a s delší dobou sledování po úplném očkování. Tým zdůrazňuje, že vzhledem k observační povaze studie je třeba údaje o účinnosti vakcíny vykládat velmi opatrně a rozhodně by výsledky neměly být použité pro srovnávání obou vakcín.

Ve Skotsku je k dispozici také vakcína Moderna - ale výsledky očkování touto látkou vědci nechtějí hodnotit. V době studie totiž po dvou dávkách tohoto očkování totiž nezemřel jediný člověk, takže se data jen těžko srovnávají.

Očkování a vysoká ochrana

Profesor Aziz Sheikh, který výzkum vedl, výsledky komentoval: „Vzhledem k tomu, že varianta delta je nyní na mnoha místech světa dominantním kmenem a představuje vyšší riziko hospitalizace než předchozí varianty, je uklidňující, že očkování poskytuje tak vysokou ochranu před úmrtím velmi krátce po druhé dávce. Pokud jste stále nevyužili nabídky nechat se očkovat, doporučuji vám, abyste tak učinili na základě jasných výhod, které očkování nabízí.“ 

Studie má několik omezení, tím hlavním je, že nemohla sledovat slábnutí imunity po očkování, v době výzkumu totiž drtivé většině lidí neuplynulo šest měsíců od druhé dávky - což je doba, která se považuje za hranici, kde imunita začíná oslabovat.

„Naše zjištění jsou povzbudivá, protože ukazují, že očkování zůstává účinným opatřením, které chrání nás i ostatní před úmrtím na nejdominantnější variantu covidu-19. Je velmi důležité ověřit tyto první výsledky v jiných podmínkách a pomocí dlouhodobější následné studie,“ dodávají autoři.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Někteří vědci „hackují“ AI pro lepší recenze studií

Vědci stále častěji využívají při psaní studií umělé inteligence. A také recenzenti, místo toho, aby publikace studovali sami, je mnohdy hodnotí pomocí AI. A teď nový výzkum popsal třetí úroveň vědeckých podvodů, který se koná s pomocí chatbotů.
před 12 hhodinami

Dvě masivní černé díry se v divokém tanci spojily v jednu obří

Astrofyzici popsali masivní gravitační vlnu, která vznikla spojením dvou velkých černých děr v jeden objekt, jehož existence je podle současné znalosti fyzikálních jevů krajně nepravděpodobná.
před 15 hhodinami

Osm set milionů za jedenáct centimetrů keramiky. Věstonickou venuši našli před sto lety

Věstonická venuše je pravěký artefakt, o jeho smyslu, původu a účelu se vědci dohadují už sto let. Právě 13. července 1925 ji totiž objevil tým archeologa Karla Absolona.
13. 7. 2025

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
13. 7. 2025

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
12. 7. 2025

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
12. 7. 2025

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
11. 7. 2025
Načítání...