Nárůst vlhké teploty může vyhnat z domovů desítky milionů lidí, vytvoří neobyvatelná místa

Nárůst vlhké teploty je jedním z projevů globální změny klimatu. Do této doby byl však často neprávem opomíjený. Probíhající diskuse o klimatu se v minulosti častěji zaměřovaly na problémy se suchem, hurikány nebo nárůst bouřkové aktivity. Jenže vlhká teplota má na člověka zcela bezprostřední dopad.

Dosud se nesprávně předpokládalo, že se člověk může mírnému nárůstu globální teploty přizpůsobit. To se ale v oblastech s horkým počasím a vysokou vlhkostí ukázalo jako nepravdivé. Stoupající vlhká teplota může v budoucnu učinit řadu oblastí pro člověka zcela neobyvatelných.

Vlhká teplota je teplota, kterou ukazuje takzvaný vlhký teploměr. Jedná se o teploměr, jehož teploměrné čidlo je obaleno tkaninou napuštěnou destilovanou vodou. Tento vlhký teploměr je součástí psychrometru.

Psychrometr se skládá ze dvou teploměrů, jednoho normálního a jednoho vlhkého. Rozdíl mezi oběma teplotami je tím větší, čím je menší relativní vlhkost. Podle rozdílu obou teplot se pak dá v psychrometrických tabulkách najít relativní vlhkost, případně další vlhkostní charakteristiky.

Nárůst vlhké teploty bude výraznější v pobřežních oblastech
Zdroj: NOAA

Co ještě člověk snese

Vlhká teplota je také teplota, ke které se blíží teplota dostatečně malých předmětů s mokrým nebo vodním povrchem, pokud nejsou ohřívány nebo ochlazovány jinak než stykem s okolním vzduchem, například kapky vody ve vzduchu nebo mokrého prádla na šňůře, když na něj nesvítí slunce.

Vlhká teplota závisí na teplotě a vlhkosti vzduchu. Při vlhkosti menší než 100 procent se mokré předměty ochlazují odpařováním vody, a proto je jejich teplota nižší než teplota vzduchu. Čím je sušší vzduch, tím silnější je odpařování a ochlazování a tím je i nižší vlhká teplota.

Tělo člověka si udržuje teplotu 37 °C tím, že se teplo přenáší na povrch kůže, kde se odpaří potem. Pot se ale nemůže dobře odpařovat při vysoké vlhkosti vzduchu. To zažil každý, kdo strávil horké odpoledne s nepříjemným pocitem dusna.

V extrémních případech dochází při nárůstu vlhké teploty i k vzestupu tělesné teploty a při tělesné teplotě 42 °C začne termoregulace lidského organismu selhávat. U starších a chronicky nemocných lidí může dojít k selhání organismu i při nižších teplotách.

Ve Spojených státech, přestože je řada budov klimatizována, zemře na úpal, tedy na celkové přehřátí organismu, ročně asi sedm set lidí. Nedávné studie zjistily, že mimo USA je úmrtnost mnohem vyšší.

Smrtící teplota

Při vlně veder v Evropě v roce 2003 a v Rusku v roce 2010 zemřely tisíce lidí při vlhké teplotě, která dosáhla 27 stupňů Celsia. Teploty vlhkého teploměru, které jsou blížší teplotě lidského těla, mohou způsobit přehřátí organismu během několika hodin. K tomu dochází, i když je člověk ve stínu, s minimem oblečení a s ventilátorem. Spalující slunce celou situaci ještě zhoršuje.

Teplota vlhkého teploměru nad 35 °C už je neslučitelná s lidským životem. Tak vysoká vlhká teplota ale nebyla na světě ještě nikdy zaznamenána.

Stoupající vlhká teplota je ale z důvodu globální změny klimatu v posledních čtyřiceti letech stále častější na různých místech od Indie přes Střední východ až po Austrálii. Většinou se jedná o řídce obydlené oblasti. Pokud by ale vysoké vlhké teploty zasáhly hustě obydlenou oblast a horké počasí s extrémním pocitem dusna by trvalo delší dobu, byly by následky zničující a denně by umíraly tisíce lidí. V některých případech by to mohlo způsobit i významnou migrační krizi.

Ještě znepokojivější je, že k nárůstu teploty ruku v ruce s vlhkostí dochází o několik desítek let dříve, než se předpokládalo. Nejhůře postiženými se zřejmě stanou pobřežní oblasti, kde kromě stoupajících teplot bude vlivem většího výparu stoupat i vzdušná vlhkost. Odborníci v posledních letech častěji než dřív varují, že pokud nedojde k výrazným opatřením vedoucím ke snižování emisí a k zastavení nebo zpomalení globální změny klimatu, řada oblastí skončí bez života.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Česká vojenská družice SATurnin poprvé vyfotila Prahu

Česká družice SATurnin-1, která slouží na oběžné dráze službám ministerstva obrany, poslala snímek Prahy. Družice je na orbitě od ledna letošního roku a právě pořizování fotografií je jejím hlavním úkolem.
před 40 mminutami

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 5 hhodinami

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 19 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 20 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 20 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 23 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025
Načítání...