Vodíková loď už třikrát obeplula planetu. Je zcela ekologická a netvoří žádné emise

3 minuty
Energy Observer ukazuje využití vodíku
Zdroj: ČT24

Vodíkové plavidlo Energy Observer během letoška absolvovalo sedm měsíců plavby s šestnácti zastávkami v jedenácti zemích a překonáním více než 7,5 tisíce námořních mil. Podle výrobce představuje první loď na světě, která neprodukuje žádné skleníkové plyny ani emise jemných částic, a příští rok ji čeká už čtvrtá cesta kolem světa. V jejím rámci zamíří mimo jiné do Japonska.

Třicet metrů dlouhý a dvanáct metrů široký katamarán může dosáhnout maximální rychlosti deset námořních uzlů, tedy asi dvacet kilometrů za hodinu. Plavidlo má nulovou uhlíkovou stopu, energii totiž získává díky solárním panelům a dvěma větrným turbínám.

„Ten energetický mix je velmi důležitý,“ vysvětluje kapitán lodi Victorien Erussard. „Využíváme obnovitelné zdroje, které jsou ale někdy kolísavé. Proto bereme někdy více energie ze slunce, jindy více využíváme větrné turbíny.“

Obnovitelná energie pohání nejen loď, ale i takzvaný elektrolyzér, který dokáže mořskou vodu zbavit minerálů a soli a poté ji přeměnit na čistý vodík. „Je to velmi důležitý kus zařízení. Umí rozložit molekulu vody a oddělit od sebe atomy kyslíku a vodíku,“ dodává kapitán Erussard.

Energetický mix činí loď svobodnou

V noci nebo třeba v bezvětří může kapitán předvyrobený vodík použít jako hlavní hnací sílu lodi, což z katamaránu dělá světový unikát. I díky tomu, že není závislý na rozmarech počasí, se mu už podařilo obeplout na padesát zemí od Evropy po Asii.

„V létě jsme byli na Špicberkách na 79. rovnoběžce, na palubě s námi byli vědci. A společně jsme pozorovali, jak na nás dopadá globální oteplování a jak postupně tají ledovce,“ popsal Erussard.

Jeho loď je plovoucí laboratoří; má dokázat, že palivem budoucnosti je vodík, který na rozdíl od spalovacích motorů nezatěžuje životní prostředí a nepřispívá k oteplování planety.

„Ano, je to velmi drahé,“ přiznává kapitán. „Ale to jsou všechny nové technologie. Je to jako s televizemi. Když byly nové, stály mnoho. Ale postupem času si je lidé kupovali a velmi rychle se staly dostupnými.“

Na vodík už jezdí první auta, v budoucnu by mohl v kombinaci se solární a větrnou energií pohánět i velké nákladní lodě, které patří mezi největší dopravní znečišťovatele na světě. V příštím roce katamarán vypluje do dějiště olympiády v Tokiu. Tam před 55 lety díky hrám vznikly první vysokorychlostní vlaky Šinkanzen. Japonská vláda už dala najevo, že tentokát má být dědictvím právě vodíkový pohon.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
před 7 hhodinami

Digitální dvojče Titanicu přineslo příběh posledních minut posádky

Podrobná analýza digitálního skenu Titanicu ukazuje nový pohled na poslední hodiny zaoceánského plavidla, které od svého ztroskotání v roce 1912 leží na dně severního Atlantiku. Poskytuje například nový pohled na kotelnu a potvrzuje výpovědi svědků, že strojníci pracovali až do konce, aby udrželi na palubě elektřinu a světlo, napsala stanice BBC, která se odvolává na nový dokument společností National Geographic a Atlantic Productions.
před 10 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 12 hhodinami

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
včera v 14:48

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
včera v 12:15

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
včera v 11:50

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
včera v 09:24

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
včeraAktualizovánovčera v 07:22
Načítání...