Poprvé: Počítačem řízené auto zajelo humanoidního robota

V Las Vegas, kde se v těchto dnech koná technologický veletrh CES, došlo k bizarní nehodě: střetlo se tam autonomně řízené vozidlo Tesla s humanoidním robotem Promobot. A ten vzájemný střet „nepřežil“.

K nehodě došlo v neděli v noci na Paradise Road v Las Vegas. Podle vyjádření společnosti Promobot se její stroj – model v4 – zrovna přesunoval do haly, kde měla další dny probíhat prezentace. Robotů jelo víc najednou, jeden z nich sjel z chodníku a pokračoval dál po silnici. Tam do něj narazil automobil Tesla S, který projížděl v autonomním módu:

Robota zasáhl do pravého boku a srazil ho na obrubník – stroj v ceně asi dvou tisíc dolarů byl zničený; neopravitelně poškozené byly jeho hlava, mechanické paže i pohybová platforma, díky níž se robot pohybuje.

Oleg Kivokurtsev, šéf Promobotu, pro média uvedl: „Samozřejmě, že nás to rozhodilo. Dovezli jsme sem robota z Philadelphie, aby se zúčastnil veletrhu CES. Teď se akce zúčastnit nemůže, ani ho nemůžeme opravit. Musíme teď provést vyšetřování, které ukáže, proč sjel robot na silnici.“

Trik, nebo pravda?

Podle řady komentátorů se mohlo jednat jen o PR trik, jak k relativně neznámé společnosti přilákat pozornost – nicméně Tesla opravdu jela v autonomním provozu, byť byl uvnitř pasažér, a k nehodě opravdu došlo. Zda byl robot na silnici úmyslně, zatím není zcela jasné.
Senzory automobilu robota nevyhodnotily jako nic živého, současně ho nebraly ani jako překážku – zatím nic podobného nepotkaly, takže nebyly schopné ho správně definovat.

Jde sice o bizarní situaci, podle komentářů v odborném tisku ale ukazuje, jak dynamický je vývoj na poli umělých inteligencí a autonomních automobilů – i to, jak složité ještě bude, aby tyto systémy plně fungovaly v praxi. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

OBRAZEM: Padesát oceněných snímků. Český fotograf zazářil v soutěži NASA

Husarský kousek se podařil českému astrofotografovi Petru Horálkovi. V pátek získal už padesáté ocenění s názvem Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD), které každý den vybírá ten nejhezčí a nejzajímavější snímek vesmíru.
před 14 hhodinami

Žloutenky typu A přibývá dramaticky, říká Prymula

Nárůst případů onemocnění žloutenku typu A je v Česku dramatický, říká epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo letos k 21. červenci nahlášeno už 928 případů a deset úmrtí. Ve srovnání s celým loňským rokem je dosavadní počet nemocných zhruba o polovinu vyšší. Loni zemřeli dva lidé. Prevencí je zvýšení osobní hygieny a očkování.
před 17 hhodinami

Írán sužuje nedostatek vody, nelze vyloučit přemístění metropole, řekl prezident

Íránský prezident Masúd Pezeškján varoval, že kvůli kritickému nedostatku vody, s nímž se potýká velká část země včetně metropole Teheránu, nelze jako nouzové řešení vyloučit ani přemístění hlavního města. Informovala o tom agentura DPA. Podle ní mnoho obyvatel zhruba 15milionovou metropoli už opustilo a odešlo na sever na pobřeží Kaspického moře, kde problémy se zásobováním vodou zatím nejsou.
před 17 hhodinami

Klid před bouří? Hurikánová sezona je letos nápadně klidná

Když vědci modelovali letošní hurikánovou sezonu, předpokládali, že bude patřit k těm silnějším. Ale nejenže se to zatím neděje, v současné době je dokonce málo cyklon po celé planetě. Meteorologie vysvětluje, proč tomu tak je.
před 20 hhodinami

Země se točí rychleji, vědci zvažují negativní sekundu

Rotace Země se od začátku měření stále zrychluje. Za celou tu dobu se kolem své osy nikdy neotáčela tak rychle jako v posledních několika letech. Délka dne se kvůli tomu nepatrně zkracuje a ve hře je takzvaná negativní sekunda. Její zavedení může mít dalekosáhlé důsledky kvůli způsobu, jak funguje výpočetní technika a jakým spolu komunikují počítače po celém světě.
před 23 hhodinami

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
24. 7. 2025

Vědci odhalili v oceánu „šokující množství“ nanoplastů

Když studie odhadovaly, kolik plastů lidstvo produkuje a kolik jich proniká do přírody, narazili už před roky na záhadu: desítky milionů tun umělých hmot chybí. Teď je zřejmě našli, v podobě miniaturních umělohmotných částeček ve vodě.
24. 7. 2025
Načítání...