TÉMA

Věci Veřejné

Bárta dostal milionové odškodnění za nezákonné stíhání v kauze kolem Béma a Janouška

Bývalý předseda Věcí veřejných Vít Bárta uspěl s žádostí o odškodnění. Stát mu zaplatí milion korun za nezákonné trestní stíhání v kauze úniků odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS). Česká televize to zjistila z rozhodnutí, které získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od ministerstva spravedlnosti. V kauze úniků odposlechů, ve kterých figurovali bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek, policie stíhala Bártu a tehdejšího zpravodajce Jana Petržílka. Soud oba pravomocně osvobodil loni v květnu.
6. 6. 2023|

Petržílek dostal odškodné 930 tisíc za stíhání v kauze Béma a Janouška. U soudu chce ještě 2,6 milionu

Bývalý zpravodajec Jan Petržílek získal téměř 930 tisíc korun za stíhání v kauze vynesení odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS). Za nemajetkovou újmu, ušlou mzdu, náklady na obhajobu či pobyt ve vazbě mu je vyplatilo ministerstvo spravedlnosti. ČT to potvrdil Petržílkův advokát Václav Němec s tím, že žádají dalších 2,6 milionu. Na ministerstvo proto podali žalobu. Petržílek čelil obžalobě s bývalým předsedou Věcí veřejných Vítem Bártou, soudy je však osvobodily.
26. 4. 2023|

„Jen jsem žvanil.“ Pelta u soudu znovu popřel, že ovlivňoval rozdělení sportovních dotací

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta ve čtvrtek u soudu znovu popřel obvinění, že ovlivňoval rozdělování sportovních dotací z ministerstva školství. Řekl, že v policejních odposleších jen nezávazně „žvanil“. Zdůraznil, že s žádným žadatelem o dotaci nejednal a s žádným si nedohadoval protislužbu. Soud původně Peltovi uložil šestileté vězení, pětiletý zákaz činnosti ve vedení korporací a pětimilionový peněžitý trest. Odvolací senát ale verdikt zrušil, a proto se kauza řeší znovu.
2. 2. 2023Aktualizováno2. 2. 2023, 20:11|

Petržílkova kauza se táhla, určil Ústavní soud. Bývalý zpravodajec bude chtít odškodné

V kauze údajného vynášení informací, kde figuruje bývalý zpravodajec a policista Jan Petržílek, byly průtahy, konstatoval Ústavní soud (ÚS). Po deseti letech stále nepadl pravomocný rozsudek, upozornil při stručném odůvodnění nálezu soudce zpravodaj Jaromír Jirsa. Petržílek bude podle právního zástupce po pravomocném ukončení řízení žádat odškodnění.
5. 4. 2022Aktualizováno5. 4. 2022, 14:29|

Říkali mi ministr informací a hrozně mě bavilo vyšetřovat, vysvětluje Jaroslav Kmenta, proč se dal na investigativní novinařinu

Přišel s velkými kauzami jako Grossův byt, Kolibřík – Mazánek nebo Věci veřejné. Snad ještě lépe než v politice se vyzná v podsvětí, na tři knihy vydala jeho zjištění o kmotru Mrázkovi i Radovanu Krejčířovi. Investigativní novinář Jaroslav Kmenta ale umí psát články i o počasí. A jednu chvíli pracoval dokonce pro bulvár. „Kmento, odejděte, nebo se budu zlobit,“ křičel na něj také přes zavřené dveře Václav Klaus. To bylo v období dělení Československa a Kmenta pracoval v agentuře ČTK. O svých začátcích, přešlapech a historkách mluví v podcastu Background ČT24.
12. 1. 2022|

Státní zástupce se odvolal proti osvobození Bárty s Petržílkem v kauze zveřejnění odposlechů

Kauza údajného vynesení odposlechů Bezpečnostní informační služby (BIS) dál pokračuje. Státní zástupce podal odvolání proti osvobození někdejšího předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a bývalého zpravodajce Jana Petržílka. ČT to potvrdil mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig. Žalobce pro Bártu a Petržílka požadoval podmíněné tresty za ohrožení utajované informace, soud je však v listopadu osvobodil. Případ teď projedná Vrchní soud v Praze.
17. 12. 2021|

Soud snížil exposlanci Škárkovi podmíněný trest za výroky o nedonošených dětech

Na deset měsíců se zkušební lhůtou jeden a půl roku snížil odvolací Krajský soud v Plzni trest bývalému poslanci Věcí veřejných Jaroslavu Škárkovi za jeho nenávistné výroky o nedonošených dětech, mentálně postižených lidech nebo o neziskových organizacích. Rozsudek je pravomocný.
26. 10. 2021Aktualizováno26. 10. 2021, 10:26|

Odposlechy s Mazánkem a Kolibříkem jsou zfalšované, vzkázal Bém soudu

Někdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) vzkázal soudu, že v médiích zveřejněné odposlechy s Mazánkem a Kolibříkem jsou falzifikát a vznikly s cílem ho poškodit. Bém měl v pátek svědčit v kauze vynesení těchto odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS), omluvil se ale kvůli zahraničnímu pracovnímu jednání. Obžalobě čelí bývalý zpravodajec Jan Petržílek a někdejší vrcholný politik Věcí veřejných Vít Bárta.
27. 8. 2021Aktualizováno27. 8. 2021, 12:06|

Bývalý zpravodajec BIS u soudu odmítl, že by předal exministru Bártovi odposlechy Béma a Janouška

Že by vynesl odposlechy rozhovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška, odmítl u soudu bývalý příslušník BIS Jan Petržílek. Obvinění označil za absurdní. Spolu s ním je obžalován bývalý ministr dopravy Vít Bárta. Uniklé odposlechy,  které pořídila BIS a v nichž se Bém s Janouškem vzájemně oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“, naznačují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením.
23. 8. 2021Aktualizováno23. 8. 2021, 20:18|

Exposlanec Škárka dostal za nenávistné výroky o nedonošených dětech podmínku

Soud nepravomocně potrestal bývalého poslance Věcí veřejných Jaroslava Škárku za jeho loňské nenávistné výroky o nedonošených dětech a mentálně postižených. Soudkyně okresního soudu pro severní Plzeňsko politika uznala vinným z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a vyměřila mu roční podmíněný trest se zkušební lhůtou na dva roky.
18. 8. 2021Aktualizováno18. 8. 2021, 16:41|

Státní zástupkyně obžalovala exposlance Škárku za výrok o „nevyvinutých zrůdách“

Státní zástupkyně obžalovala bývalého poslance za Věci veřejné Jaroslava Škárku, který loni v listopadu na Facebook napsal, že předčasně narozené děti jsou „nevyvinuté zrůdy“ a stát by se jich měl zbavit. Případem se bude zabývat Okresní soud Plzeň-sever. Informaci ČT sdělila státní zástupkyně Lenka Kocurová.
17. 6. 2021|

Policie navrhla obžalovat exposlance Jaroslava Škárku za výroky o nedonošených dětech

Policie navrhla obžalovat bývalého poslance za Věci veřejné Jaroslava Škárku, který loni v listopadu na Facebook napsal, že předčasně narozené děti jsou „nevyvinuté zrůdy“ a stát by se jich měl zbavit. Informaci ČT sdělila mluvčí policie Plzeňského kraje Eva Červenková. Návrh nyní posoudí Okresní státní zastupitelství Plzeň-sever. Pokud Škárku obžaluje, případ zamíří před soud. Trestní oznámení na bývalého politika podala nezisková organizace Nedoklubko, na jejíž činnost Škárka ve svém příspěvku reagoval. Škárka se za své vyjádření omluvil.
18. 5. 2021|

Vrchní soud obnovil stíhání Bárty s Petržílkem za únik odposlechů

Vrchní soud v Praze obnovil trestní stíhání bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a bývalého detektiva Jana Petržílka v kauze úniku odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Vrchní soud tak zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze z loňského prosince, který stíhání obou mužů zastavil. Informaci ČT zjistila z justiční databáze. Městský soud musí obžalobu znovu projednat.
23. 4. 2021|

Policie obvinila exposlance Škárku za výroky o „zrůdách“

Policie obvinila bývalého poslance Věcí veřejných Jaroslava Škárku, který loni v listopadu na Facebook napsal, že předčasně narozené děti jsou „nevyvinuté zrůdy“ a stát by se jich měl zbavit. Informaci sdělila České televizi mluvčí policie Plzeňského kraje Eva Červenková. Trestní oznámení na bývalého politika podala nezisková organizace Nedoklubko, na jejíž činnost Škárka ve svém příspěvku reagoval. Škárka se za své vyjádření omluvil.
26. 3. 2021|

Žalobce se brání proti zastavení stíhání Bárty s Petržílkem. Proti rozhodnutí soudu podal stížnost

Státní zástupce Michal Muravský nesouhlasí s rozhodnutím Městského soudu v Praze zastavit trestní stíhání bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a exdetektiva Jana Petržílka. Proti rozhodnutí soudu podal stížnost, kterou posoudí Vrchní soud v Praze. Informaci České televizi potvrdila mluvčí Mětského soudu v Praze Markéta Puci. Bárta a Petržílek stojí před soudem v kauze úniku odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS) a lobbisty Romana Janouška.
15. 12. 2020|

Bývalý poslanec Škárka končí ve Vězeňské službě po výrocích o „zrůdách“

Bývalý poslanec za Věci veřejné Jaroslav Škárka ukončí svůj pracovní poměr ve Vězeňské službě, kde pracuje jako vychovatel odsouzených. Někdejší politik napsal na sociální síti, že předčasně narozené děti jsou „nevyvinuté zrůdy“. Bezpečnostní sbor se ve středu od výroků distancoval. Ohradily se proti nim i neziskové organizace, které se věnují problematice předčasných porodů. Škárka se za formu svého vyjádření omluvil.
4. 11. 2020Aktualizováno4. 11. 2020, 16:49|

Hrad chce v čele antimonopolního úřadu místo Rafaje Mlsnu, napsaly Lidové noviny. Rozhodnutí ale zatím nezaznělo

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by se měl stát náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, píšou Lidové noviny (LN). Podle nich prosazuje Mlsnu do čela antimonopolního úřadu Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Současný šéf ÚOHS Petr Rafaj v poslední době čelí kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. K Rafajovu odvolání už prezidenta vyzvali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prezident se ale k jejich argumentům zatím nevyjádřil.
29. 9. 2020Aktualizováno29. 9. 2020, 19:15|
Newsroom ČT24

Byl jsem jako buldok, který se zakousl a nepustil, říká Kmenta deset let po aféře Víta Bárty

Na konci září před deseti lety začala Mladá fronta DNES publikovat články o tehdejším ministru dopravy Vítu Bártovi a jeho straně Věci veřejné. Investigativní texty Jaroslava Kmenty tehdy spustily zemětřesení jak ve vládě, tak v samotné straně. Co stálo na počátku této aféry? A jak na ni dnes, deset let poté, vzpomíná „její autor“ Jaroslav Kmenta? Pořad Newsroom ČT24 připomíná velké investigativní kauzy, Vít Bárta, Věci veřejné a bezpečnostní agentura ABL jsou jednou z nich.
24. 9. 2020|

Padla obžaloba za údajné zneužití dotací na zaměstnání lidí s postižením. Škoda je půl miliardy

Státní zástupce obžaloval šest lidí a šestnáct firem z podvodu s dotacemi na zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Státu vznikla škoda téměř 592 milionů korun, informovalo na svém webu Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ). Firmy podle něj fungovaly jen naoko a lidé s handicapem od nich větší část mzdy nedostávali, i když na ni přispíval stát.
10. 6. 2020|

Školství je podfinancované, důvody stávky jsou však zástupné, zní kritika na adresu odborů

Školství je podfinancované a učitelé mají právo stávkovat za lepší podmínky, důvody ohlášené školskými odbory jsou však zástupné, zaznělo v pořadech Devadesátka a Události, komentáře. Jádro současného sporu mezi ministerstvem a odbory spočívá v tom, jak velký bude růst tarifní části platů a kolik z navýšení půjde na odměny. Podle bývalých i současných politiků má však české školství větší, systémové problémy.
6. 11. 2019|

Vít Bárta nedostane odškodné 20 milionů, potvrdil soud

Bývalý předseda Věcí veřejných Vít Bárta nedostane od státu 20 milionů korun, které požadoval jako odškodnění za své trestní stíhání. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Nárok někdejšího ministra dopravy je podle něj promlčený. Bárta dříve čelil obžalobě z toho, že dal úplatek dvěma stranickým kolegům, justice mu ale vinu neprokázala.
23. 10. 2019|

Klaus mladší představil své hnutí Trikolóra. Otec mu garantuje zahraniční politiku

Někdejší občanský demokrat Václav Klaus mladší oznámil vznik vlastního politického subjektu – hnutí Trikolóra. Formace chce podle poslance hájit konzervativní hodnoty, zdravý rozum a pracující lidi. Bývalý prezident Václav Klaus má Trikolóře poskytovat garanci pro zahraničněpolitické otázky.
10. 6. 2019|