TÉMA

Svatby

Svateb letos ubylo, páry se často berou skromně a slaví až později
Svateb v Česku ubývá. Oproti loňské svatební sezóně, která trvá od května do září, hlásí matriky v Česku pokles počtu svatebních obřadů až o dvacet pět procent. České televizi to sdělily oslovené matriční úřady. Trend potvrzují i poslední dostupná data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle demografů už pro mladé lidi není vstup do manželství dostatečně atraktivní, zároveň nechtějí investovat do oslavy. Oslovení svatební dodavatelé se také shodují, že páry letos odkládaly svatby i kvůli všeobecnému zdražování.
11. 10. 2023|Alena Pondělíčková
Dřív si tu páry říkaly svá ano, teď svatební resort plní uprchlíci před válkou. Prošlo jím přes tisíc lidí
Ukrajinští obránci sestřelili ruskou raketu u Vyžhorodu nedaleko Kyjeva. Oběti úřady nehlásí. Zbytek střední a západní Ukrajiny hlásí v posledních dnech relativní klid. Do této části země ale dál proudí uprchlíci z frontových oblastí. S těmi, kteří našli útočiště ve svatebním resortu, natáčel štáb České televize.
19. 6. 2022|
Pandemie ve světě: Bavorsko otevře hotely, Itálie povolí velké svatby
Německá spolková země Bavorsko od pátku otevře hotely a penziony, lidé také budou moci zajít na venkovní kulturní představení nebo sportovní zápasy, kde bude maximálně 250 návštěvníků, oznámil tamní premiér Markus Söder. V Itálii budou povoleny velké svatební oslavy, jejichž účastníci s sebou ovšem budou muset mít covidový pas.
18. 5. 2021, Aktualizováno18. 5. 2021 20:24|
Antigenní testování by podle Babiše mohlo začít už ve středu
Rizikové skóre PES opět stouplo, k neděli o dva body na 71. Už týden zůstává ve čtvrtém stupni rizika, který je vymezen 61 až 75 body. Pět krajů má ale skóre na úrovni pátého stupně. V sobotu laboratoře v Česku odhalily 3655 nakažených koronavirem, což je o víkendovém dni nejvíce od 14. listopadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že vláda v pondělí některá opatření zpřísní, kvůli zájmu veřejnosti by mohlo začít antigenní testování už ve středu. Na vládě chce premiér podpořit prodloužení vánočních prázdnin. Děti by tak podle něj měly jít do školy naposledy 18. prosince.
13. 12. 2020, Aktualizováno13. 12. 2020 21:24|
Rizikové skóre kleslo na 57 bodů, zákaz vycházení platí až od 23. hodiny
Skóre v protiepidemickém systému PES, podle kterého se v Česku mění opatření proti onemocnění covidem-19, kleslo na 57 bodů, to znamená třetí stupeň. V Česku ale platí od pondělí stupeň čtvrtý. V předchozích čtyřech dnech bylo totiž skóre 62 bodů. Za neděli laboratoře prokázaly 1509 nových případů, nejméně od 28. září. K pondělnímu podvečeru pak přibylo 1841 nakažených.
23. 11. 2020, Aktualizováno23. 11. 2020 20:56|
Rizikové skóre zůstává na 70 bodech. Na Vánoce by Česko mohlo být ve třetím stupni, míní Blatný
V úterý přibylo přes čtyři tisíce nakažených, do středečního odpoledne pak téměř dva a půl tisíce. Rizikové skóre, podle kterého se mají uvolňovat, nebo zpřísňovat protikoronavirová opatření, zůstalo na 70 bodech ze 100. Ministerstvo zdravotnictví už dříve uvedlo, že navrhne vládě zmírnění opatření, pokud se skóre do středy udrží pod 75. Některá rozvolnění začínají platit už od středy. Část žáků se vrátila do škol. Svateb, pohřbů či bohoslužeb se může účastnit 15 lidí. Resort zdravotnictví také připravil návrh změny zákona o veřejném zdravotním pojištění, která má umožnit hradit očkování proti covidu-19.
18. 11. 2020, Aktualizováno18. 11. 2020 20:39|
Konvoj s vojenskou polní nemocnicí dorazil do Prahy. V neděli přibylo přes pět tisíc nakažených
Armádní konvoj, který v osm ráno vyrazil z Hradce Králové, už je v Praze v Letňanech. Přivezl vybavení polní nemocnice, která se na místě buduje. Zhruba dvacet kontejnerů se 165 tunami zdravotického materiálu do Letňan přepravilo čtrnáct vozidel. Koronavirová situace v Česku je nadále vážná. Zahraniční média ji označují jako „krizovou“ nebo „obzvlášť  dramatickou“. V neděli přibylo 5059 případů, což je největší nárůst tento víkendový den.
19. 10. 2020, Aktualizováno19. 10. 2020 13:04|
Svatby mají dál výjimku z opatření proti pandemii. Platí i pro živou hudbu se zpěvem
Nejen na svatby, ale i na živou hudbu na nich, se dál vztahuje výjimka z opatření proti šíření nemoci covid-19. Kapely na svatbách do 19. října mohou hrát i zpívat. Opatření vyhlášená ve čtvrtek se dřívější výjimky pro pořádání svateb netýkají. České televizi to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Klára Doláková. S omezením svateb počítá ministerstvo zdravotnictví po 19. říjnu.
9. 10. 2020|Jakub Vik
V Česku začne od pondělí opět platit nouzový stav, vláda zavedla nová opatření
V Česku začne v pondělí 5. října opět platit nouzový stav, má zabránit šíření pandemie  koronaviru. Návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) schválila vláda. Prymula důvody zavedení zvláštního režimu vysvětlil dopoledne ve sněmovně snahou zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Nouzový stav doprovodí opatření avizovaná zatím na dva týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech. Omezeny budou také vnitřní i vnější hromadné akce, v divadlech budou zakázány přestávky na občerstvení.
30. 9. 2020, Aktualizováno30. 9. 2020 19:23|
Ve Francii se koronavirus nejrychleji šíří na jihu, úřady omezují setkání v parcích či hudbu venku
Ve Francii od počátku srpna setrvale roste denní počet případů nákazy koronavirem. V sobotu dokonce úřady ohlásily rekordní přírůstek 10 561 případů, v úterý přibylo kolem osmi tisíc nakažených. O celostátních opatřeních se zatím neuvažuje, neboť počet infikovaných nejvíce roste ve čtyřech regionech. Nejhorší je situace na jihu země, kde proto přijali nová opatření. Stávkují tam také pracovníci některých odběrových míst zajišťujících testy na koronavirus a na čtvrtek hrozí celostátním protestem.
16. 9. 2020, Aktualizováno16. 9. 2020 20:15|