TÉMA

Marcelo Rebelo de Sousa

Výsledky portugalských voleb budou těsné, odhady mírně favorizují opozici, napsala agentura AP

První odhady výsledků nedělních předčasných parlamentních voleb v Portugalsku naznačují, že souboj o první místo bude těsný, vítězství si připíše jedna ze dvou hlavních politických stran. S největší pravděpodobností se potvrdí i očekávaný nárůst krajní pravice. Napsala to agentura AP s odkazem na výsledky průzkumu provedeného mezi voliči před volebními místnostmi.
10. 3. 2024Aktualizováno10. 3. 2024, 10:28|

Portugalský prezident rozpustil parlament. Volby budou v březnu

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa oznámil rozpuštění parlamentu po demisi premiéra Antónia Costy. Předčasné volby se uskuteční 10. března, uvedl podle agentur v televizním projevu. Parlament tak bude mít čas, aby schválil státní rozpočet na příští rok.
9. 11. 2023Aktualizováno9. 11. 2023, 22:23|

Portugalský premiér po razii podal demisi. Podezření o poctivosti se neslučují s funkcí, řekl

Portugalský premiér António Costa podal demisi kvůli vyšetřování údajných případů korupce, které se týkají lithiových dolů a dalších průmyslových projektů. Costa v projevu řekl, že má čisté svědomí, ale premiérská funkce není slučitelná s pochybami ohledně jeho poctivosti. Socialistický politik Costa byl předsedou portugalské vlády od roku 2015. S premiérem končí celá vláda.
7. 11. 2023|

Portugalsko jako pátá země Evropské unie uzákoní eutanazii

Portugalsko se stane pátou zemí v Evropské unii s legální eutanazií. Tamní poslanci přehlasovali veto prezidenta Marcela Rebela de Sousy a odpovídající zákon definitivně schválili. Hlava státu teď musí novelu o asistované sebevraždě podepsat do osmi dnů. O eutanazii budou moci požádat Portugalci starší osmnácti let, kteří jsou smrtelně nemocní a trpí nesnesitelnými bolestmi.
12. 5. 2023|

Portugalsko čekají předčasné volby, menšinovým socialistům parlament odmítl rozpočet

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa ve čtvrtek rozpustil parlament a na neděli 30. ledna vyhlásil předčasné volby. Informovaly o tom zahraniční agentury. Přistoupil k tomu poté, co menšinová socialistická vláda premiéra Antónia Costy nenašla minulý týden v parlamentu podporu pro svůj návrh rozpočtu na rok 2022.
4. 11. 2021|

Koronavirus ve světě: Portugalsko má nejvyšší přírůstek případů od února, špatná situace je i v Moskvě

Portugalsko ve středu zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. I v Moskvě se epidemie dramaticky rozšiřuje, varuje starosta města. Místní úřady nařídily povinnou vakcinaci proti covidu-19 pro pracovníky v sektoru služeb. Ukrajina prodloužila karanténu do konce srpna, ale rozvolňuje. Rozvolňuje také Slovensko, ve kterém se zvyšuje počet okresů, kde platí jen mírná epidemická omezení. Zlepšení pozorují i ve Španělsku nebo Francii, kde ohlásili, že brzy zruší povinnost roušek venku.
16. 6. 2021Aktualizováno16. 6. 2021, 19:41|

Rebelo de Sousa zůstane portugalským prezidentem, zvítězil již v prvním kole

Portugalským prezidentem zůstane po lednových volbách Marcelo Rebelo de Sousa. Voliči o tom rozhodli již v prvním kole, v němž dostal dosavadní prezident většinu hlasů. Po sečtení 98 procent odevzdaných lístků mu náleželo necelých 62 procent z nich.
24. 1. 2021Aktualizováno24. 1. 2021, 23:29|