První odhady výsledků nedělních předčasných parlamentních voleb v Portugalsku naznačují, že souboj o první místo bude těsný, vítězství si připíše jedna ze dvou hlavních politických stran. S největší pravděpodobností se potvrdí i očekávaný nárůst krajní pravice. Napsala to agentura AP s odkazem na výsledky průzkumu provedeného mezi voliči před volebními místnostmi.
Výsledky portugalských voleb budou těsné, odhady mírně favorizují opozici, napsala agentura AP
Průzkum předpovídal 29 až 33 procent hlasů pro středopravou Sociálnědemokratickou stranu (PSD). Vládní levicová Socialistická strana (PS) získala podle průzkumu 25 až 29 procent hlasů.
Na třetím místě se podle odhadů umístí krajně pravicová strana Chega (Dost!), která by mohla získat 14 až 17 procent hlasů. Oproti posledním volbám v roce 2022 jde o sedmiprocentní nárůst, který podle AP odpovídá trendu posunu zemí Evropské unie k politické pravici. Zbývající hlasy si rozdělilo 15 dalších portugalských politických uskupení.
Průzkum provedený po odchodu voličů z volebních místností provedla portugalská Katolická univerzita. Podle AP se tyto odhady v předchozích hlasováních ukázaly jako do značné míry přesné.
Předčasné volby v Portugalsku vyvolalo podezření, že premiér António Costa z PS, který je nyní úřadujícím předsedou vlády, zasahoval do povolování těžby v lithiovém dole nebo výstavby střediska na výrobu zeleného vodíku.
Mezi podezřelými jsou někteří z premiérových blízkých spolupracovníků. Prezident Marcelo Rebelo de Sousa poté ohlásil rozpuštění parlamentu, vyhlásil volby na 10. března a pověřil Costu a jeho kabinet, aby do té doby vykonával úřad.
Costa léta stál v čele Socialistické strany i kabinetu – předsedou partaje byl od roku 2015, premiérem se stal o rok později. Novým lídrem socialistů je ekonom Pedro Nuno Santos. Formaci Demokratická aliance (AD) vede do voleb předseda PSD, právník a politik Luís Montenegro. V posledních týdnech AD v průzkumech sílila a Montenegro již dal najevo, že by nechtěl sestavit koalici s pravicovou koalicí Chega.
Zřejmě to ale nebude nutné, lídr socialistů Santos slíbil podpořit případnou Montenegrovu menšinovou vládu. Naopak případné vítězství socialistů by zřejmě k menšinové vládě nevedlo, Santos by ale v tom případě nejspíše mohl vládnout s podporu menších levicových stran.
I opoziční PSD zasáhl před volbami korupční skandál, který se týká několika jejích politiků na Madeiře. Podle průzkumů ale není korupce to hlavní, co Portugalce trápí. Obavy mají zejména kvůli nedostatku dostupného bydlení a stěžují si také na špatné veřejné služby, například ve zdravotnictví či školství.