TÉMA

Klíšťata

Testy repelentních náramků ukázaly, že slibovaná ochrana proti hmyzu neexistuje
Na Státní zdravotní ústav (SZÚ) se obrátila řada rodičů s podezřením, že „repelentní náramky“, které jsou podle výrobců určené pro osobní ochranu proti komárům a klíšťatům, příliš nefungují. Vědci čtyři běžné výrobky tohoto druhu prozkoumali a zjistili, že neposkytují žádnou ochranu.
30. 6. 2023|
Nová aplikace předpovídá aktivitu klíšťat i riziko boreliózy
Nová mobilní aplikace Klíšťapka, kterou vyvinuli čeští vědci spolu s lesnickými organizacemi, chce pomoct lidem předpovídat aktivitu klíšťat a riziko nákazy lymskou boreliózou. Kromě interaktivní mapy aplikace nabízí i návody na prevenci a správné odstranění přisátého klíštěte, stejně jako informace o druzích klíšťat a vysvětlení mýtů, které se s nimi pojí.
20. 5. 2023|
Aktivita klíšťat stoupá. Na většině území je na nejvyšším stupni
Aktivita klíšťat je v těchto dnech vysoká až mimořádná. Vyplývá to z mapy předpovědi aktivity klíšťat, kterou na svém webu zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle ČHMÚ nyní nastává vrchol sezony klíšťat – jejich aktivita bude v květnu i nadále zvýšená.
10. 5. 2023|Adéla Šponerová
Příští týden přijde do Česka léto. Teploty se dostanou až k 29 stupňům
Přeháňky budou o víkendu postupně ojedinělé. Teploty se příští týden poprvé letos dostanou na letní hodnoty a vyloučit nemůžeme ani první tropický den. Třeba vloni jsme první letní den zapisovali už 31. března.
6. 5. 2022Aktualizováno6. 5. 2022, 13:36|Alena Zárybnická
Klíšťata jsou mimořádně aktivní, odborníci varují před nemocemi
Odborníci varují před klíšťaty. Aktuálně je jejich aktivita na nejvyšším možném, tedy pátém stupni. Meteorologové doporučují nepodceňovat riziko napadení klíštětem. Tento roztoč je nejčastějším přenašečem lymské boreliózy. Letos dosáhl průměrný výskyt klíštat pozitivních na borelii deseti procent.
23. 7. 2021|