Trest za roztržku se Srby. Evropská unie ochladí vztahy s Kosovem

3 minuty
Události: Roste napětí mezi Srbskem a Kosovem
Zdroj: ČT24

Evropská unie připravila omezení vůči kosovské vládě. Ta podle Bruselu neusiluje o snížení napětí ohledně srbské menšiny v zemi. Některé z postihů začnou platit okamžitě a mohou se v budoucnu rozšířit. Kosovo mají zasáhnout finančně i politicky, uvedl Brusel bez dalších detailů. Napětí mezi Srbskem a Kosovem se vystupňovalo v posledních měsících v souvislosti s místními volbami. Naposledy kvůli incidentu na hranicích, kdy Bělehrad oznámil, že zadržel tři kosovské policisty na srbském území.

„Tato opatření se budou postupně zvyšovat s finančními a politickými důsledky, a to počínaje pozastavením návštěv, kontaktů a akcí na vysoké úrovni a také naší finanční spolupráce s Kosovem,“ sdělil mluvčí Evropské komise (EK) Peter Stano.

Napětí mezi Srbskem a Kosovem se zvýšilo ve středu poté, co Bělehrad oznámil, že zadržel tři příslušníky kosovské policie na srbském území, což kosovská vláda popřela. Podle ní srbské síly zavlekly trojici policistů z kosovského území. „Chtěli bychom zdůraznit, že hlídkující policejní jednotka měla oficiální úkol v daném místě jménem Tresave, které se nachází hluboko v území kosovské republiky,“ konstatoval mluvčí kosovské policie Baki Kelani.

Na vině je kosovský premiér, míní Vučić

Kosovskou verzi incidentu ale odmítl srbský prezident Aleksandar Vučić. Srbsko je prý ochotné poskytnout své poznatky o incidentu mezinárodní vyšetřovací komisi. „Srbští policisté na území Kosova vůbec nevstoupili. Na Balkáně je jeden člověk, který chce za každou cenu rozdmýchávat konflikt, a to je kosovský premiér Albin Kurti,“ uvedl Vučić.

„K zadržení došlo u vesnice Gnjilica v okresu Raska, více než kilometr hluboko v území Srbska,“ doplnil prezidenta Vučiće státní tajemník srbského ministerstva vnitra Zlejko Brkić. Jenže tuto verzi striktně odmítá Priština. Tvrdí, že její lidé se pohybovali výhradně na území Kosova podél silnice za vsí Bare a samotnou hranici nepřekročili. Přes pomezí měli podle kosovských Albánců přejít úmyslně naopak členové srbských zvláštních sil.

Auta se srbskou „espézetkou“ nesmí do Kosova

Kosovo přestalo v reakci na zadržení svých policistů od středy vpouštět na své území vozy se srbskou poznávací značkou. Na hraničním přechodu ze Srbska do Kosova se poté vytvořily kolony kamionů. „Jsem z generace, která zažila Jugoslávii, kdy tohle vše bylo jedno spojené území? Co se to děje teď? Nevím, co k tomu říct,“ prohlásil srbský řidič kamionu.

„Nejlepší by bylo si lidsky promluvit a hledat kompromis. Nemělo by jít o vítězství a prohru, ale o nalezení zlaté střední cesty,“ myslí si další z oslovených srbských řidičů kamionu Nenad Nastasijević.

Mimo jiné právě spor o poznávací značky výrazně zvýšil v uplynulých měsících napětí se Srbskem, které neuznává samostatnost Kosova. 

2 minuty
Zprávy ve 12: Napětí mezi Srbskem a Kosovem sílí, EU zavádí postihy
Zdroj: ČT24

Koncem května vypukly demonstrace a střety na severu Kosova, když se vedení měst se srbskou menšinou snažili ujmout starostové z albánských stran. Ty získaly většinu v zastupitelstvech, protože Srbové dubnové komunální volby bojkotovali a účast dosáhla jen jednotek procent. Chtějí totiž, aby obce, kde tvoří Srbové většinu obyvatelstva, mohly vytvořit spolek.

Během násilných střetů bylo zraněno i třicet vojáků KFOR (z anglického Kosovo Force). Země NATO pak do rozbouřeného regionu na severu Kosova vyslaly posilu sedmi stovek mužů. Vztahy mezi etniky zůstávají napjaté a další incidenty mohou podle analytiků znovu zažehnout násilí.

Spojené státy a Evropská unie vyzývají kosovského premiéra Albina Kurtiho, aby starosty z úřadu odvolal, stáhl zvláštní policejní oddíly, které se podílely na dosazení těchto starostů do úřadu, a dodržel dohodu z roku 2013 týkající se vytvoření autonomního Sdružení srbských okresů.

Vláda premiéra Kurtiho i předchozí kabinety ji ale odmítly uvést do praxe v obavách, že Srbsko by prostřednictvím autonomního celku mohlo ovlivňovat vnitřní záležitosti kosovského státu.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell svolal na příští týden krizovou schůzku s Kurtim a Vučićem, oznámil ve čtvrtek mluvčí EK Stano. „Pozval oba lídry na ‚krizové setkání', které se uskuteční příští týden v Bruselu. O další podrobnosti se podělíme později,“ dodal. 

Bělehrad ztratil kontrolu nad Kosovem v roce 1999, když nálety NATO ukončily ozbrojený konflikt v regionu a přinutily ke stažení srbské ozbrojené síly. V roce 2008 vyhlásilo Kosovo nezávislost na Srbsku, které ho ale dál považuje za součást svého území. Kosovo za suverénní stát považuje asi polovina států OSN včetně Česka. Na severu Kosova žijí převážně Srbové, v ostatních částech země mají většinu Albánci. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slováci opět vyšli do ulic, demonstrovalo se při výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové

Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už sedm let. Na Slovensku tehdy vyvolala největší porevoluční vlnu protestů, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica (Smer). Ten se v roce 2023 vrátil do čela slovenské vlády a čelí kritice, že ohrožuje principy právního státu a že zemi otáčí směrem k Rusku. Na výročí zmíněné události se i proto na Slovensku demonstrovalo.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Rusové a Američané tajně jednali o Ukrajině ve Švýcarsku, píše Reuters

Američané z přechodového týmu prezidenta Donalda Trumpa se v uplynulých měsících opakovaně a v tichosti sešli s ruskými zástupci ve Švýcarsku, aby jednali o možnostech ukončení ruské války na Ukrajině, informovala agentura Reuters. Trump v pátek uvedl, že nepokládá za nezbytnou přítomnost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na jednáních o ukončení války na Ukrajině, protože velmi ztěžuje uzavírání dohod.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Útočník pobodal muže u památníku holocaustu v Berlíně

U památníku holocaustu v centru Berlína utrpěl v pátek večer těžká zranění třicetiletý španělský turista, kterého někdo pobodal, informuje server deníku Tagesspiegel. S podezřelým se podle všeho neznal. Policie místo i okolí uzavřela a útočníka po zhruba třech hodinách zadržela. Jeho motiv není znám, napsala agentura Reuters. Zraněný byl převezen do nemocnice.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Slabá německá ekonomika definovala předvolební kampaň

Německé politické strany uzavírají svou kampaň před nedělními předčasnými parlamentními volbami. Mezi hlavní témata patřila ekonomika, která je už druhým rokem v recesi. I letos hrozí, že se bude její výkon opět propadat. Důvodem jsou stále vysoké ceny energií, byrokracie a nově i napjaté obchodní vztahy se Spojenými státy.
před 5 hhodinami

Za neznámé tělo pohrozil Netanjahu Hamásu odplatou. Teroristé pak předali další rakev

Jeruzalém donutí Hamás zaplatit za to, že neodevzdal tělo rukojmí Širi Bibasové podle dohody, oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tělo, které židovský stát obdržel, podle něj patří ženě z Pásma Gazy. Teroristé z Hamásu tvrdí, že pozůstatky Bibasové byly v sutinách patrně promíchány s těly ostatních obětí izraelského náletu. Večer pak média uvedla, že Hamás předal Červenému kříži další rakev, izraelská armáda to prověřuje.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Hrdinové beze zbraní. Odhodlání hasičů na Ukrajině zachytil dokument Slib ohni

Bojují beze zbraní, i tak při své práci denně riskují život. Už tři roky bránící se Ukrajina by se bez práce hasičů neobešla. Neustálé ruské údery a jejich zneškodňování mají často za následek výbuch nebo požár, s nímž se musí vypořádat právě sloužící jednotky. Kuráž a proměnu hasičské práce v době ruské agrese na Ukrajině ukazuje dokument s názvem Slib ohni zpravodajky Darji Stomatové a kameramana Jána Schürgera.
před 6 hhodinami

Pokud má Trump strategii, tak nevím jakou, míní ukrajinista Svoboda

Americký prezident Donald Trump má blízko k ruskému vůdci Vladimiru Putinovi, míní ukrajinista David Svoboda s tím, že Trump má kolem sebe proudy, které upřednostňují sílu nad právem a řídí se heslem „vyšší bere“. Podle něj je Trump svým světonázorem ideologicky konzistentní a čitelnější, než by se zdálo. Pokud je ale vše součástí strategie, tak Svoboda uvedl, že neví jaké. Ukrajinista byl hostem Interview ČT24.
před 7 hhodinami

Lodní doprava přes Drážďany stojí, mráz rozhýbal zbytky zříceného mostu

Labská plavební cesta mezi Českem a Německem je od úterý opět uzavřená, a to kvůli detekovaným pohybům zbytku mostu Carolabrücke v Drážďanech, jenž se tam do řeky loni v září zřítil. Podle německých expertů mohou za další pohyby mostu mrazivé teploty, které v noci v týdnu klesaly až na minus jedenáct stupňů Celsia. Uzavřená lodní cesta znamená pro saské a české dopravce velké finanční ztráty.
před 8 hhodinami
Načítání...