Česká republika má zájem prohlubovat s Moldavskem spolupráci v obranném průmyslu, prohlásil český premiér Petr Fiala (ODS) po jednáních s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou a premiérem země Dorinem Receanem. Česká republika tak například plánuje otevřít kancelář vojenského přidělence v Kišiněvě, přiblížil předseda vlády.
Česko chce s Moldavskem prohlubovat spolupráci v obraně, řekl Fiala v Kišiněvě
„České firmy mají výborné předpoklady pro modernizaci moldavské armády,“ uvedl český premiér na společné tiskové konferenci se svým moldavským protějškem Receanem. „Je tu možnost nákupů radiolokátorů Věra od pardubické firmy ERA.“
Fiala dodal, že Moldavsko navyšuje obranný rozpočet a snaží se o modernizaci například protivzdušné obrany. Pasivní sledovací systém VERA-NG, označovaný jako Věra, slouží k detekci, lokalizaci, sledování a určování vzdušných, pozemních i námořních cílů na základě analýzy jejich signálů, je tedy velmi složitý k odhalení.
Česká republika podle Fialy také plně podporuje Moldavsko, které čelí důsledkům ruské války na Ukrajině, a jeho vstup do Evropské unie i sbližování s Severoatlantickou aliancí. Praha například podpořila novou partnerskou misi Evropské unie, která byla zahájena ve čtvrtek v Kišiněvě. Česko se mise podle Fialy hodlá aktivně účastnit. Podpořilo i vznik evropského sankčního seznamu osob, které mají napojení na Rusko a přispívají k destabilizaci Moldavska.
Moldavský premiér Recean hovořil mimo jiné o přístupovém procesu Moldavska, které má od loňska status kandidátské země na členství v EU. Zdůraznil, že jeho země čelí hybridním hrozbám a musí bojovat s proruskou propagandou, falešnými zprávami a také protesty, které mají zemi destabilizovat. Kišiněv dlouhodobě viní Moskvu, že tyto protesty v Moldavsku aktivně podporuje. „Česká republika v minulých letech vždy stála při Moldavsku,“ řekl také moldavský předseda vlády.
Obnova památníku legionářů
Premiér také v Moldavsku podepsal smlouvu o darování prostředků českého ministerstva obrany, které budou použity k obnově památníku připomínajícího československé legionáře padlé v regionu za první světové války.
Předseda české vlády kromě toho položil věnec k památníku připomínajícímu oběti masových deportací obyvatel sovětského Moldavska na Sibiř a do Kazachstánu v době stalinských represí. V plánu má ještě prohlídku vojenského prostoru vzdušné obrany Bacioi u Kišiněva.
Ve čtvrtek se Fiala zúčastnil nedaleko Kišiněva v obci Bulboaca summitu Evropského politického společenství, na jehož okraj jednal o pomoci Ukrajině bránící se ruské agresi s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, se svým gruzínským protějškem Iraklim Garibašvilim a srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem.