Turecko pomáhá Rusům obcházet sankce, přibývá tam ruských firem

Nahrávám video

K sankcím proti Rusku se zatím nepřipojilo Turecko. Naopak, nabízí možnost se jim vyhnout. Naposled oznámilo, že rozšíří možnost platit přes ruský platební systém MIR. Rusové v posledních letech tvoří největší skupinu turistů v Turecku a Ankara si od tohoto kroku slibuje podporu klíčového sektoru ekonomiky.

Jachta ruského oligarchy Romana Abramoviče kotví v tureckém Bodrumu jako důkaz, že ukrýt lze i sto čtyřicet metrů luxusu. Ne před zvědavými pohledy, ale před sankcemi, které Západ uvalil na představitele Ruska.

Turecko ruskou invazi na Ukrajinu odsoudilo a Kyjev podporuje vojensky, k západním sankcím se ale nepřipojilo. Jachty ruských boháčů v místních přístavech jsou tak jen nejviditelnější část majetku, který zde hledá bezpečný přístav.

Podle statistik v Turecku výrazně přibylo nových firem založených Rusy, realitní makléři mluví o skupování nemovitostí. Celková suma a její možný přínos se ale zatím pohybují v rovině spekulací.

„Když si složíme dohromady všechny indicie, vidíme, že Turecko nechalo otevřené dveře, skrze které sem vešly peníze. Musíme ale dodat, že jsou tu jen dočasně zaparkované,“ vysvětluje investigativní novinář Bahadir Özgür. 

Přístup Ankary se asi měnit nebude

Publicista Bahadir Özgür se zabývá peněžními toky z post-sovětského prostoru. Připomíná, že Turecko je už dlouho terčem kritiky kvůli tomu, že nedělá dost proti praní špinavých peněz. Ankara tvrdí, že mezinárodní pravidla dodržuje.

„Mohou ruští oligarchové v Turecku dělat jakékoli obchody? Samozřejmě, že pokud jsou legální a neodporují mezinárodnímu právu, pak to zvážíme,“ řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. 

K taktice Turecka má výhrady i Kyjev, ovšem jen mimo záznam. Ukrajinští činitelé se anonymně dali slyšet, že dvojaký přístup Ankary prý chápou a to, že by se změnil, nyní považují za nepravděpodobné. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Lidé na severovýchodě USA hlásili exploze, ve skutečnosti šlo o meteor

Obyvatelé severovýchodu Spojených států v sobotu hlásili policii hlasité exploze. Po dvou silných ranách se otřásly budovy ve státech Massachusetts a Rhode Island a úřady pátraly po příčině. Podle Americké společnosti pro meteory (AMS) šlo o meteor. Ohnivou kouli na denní obloze spatřili lidé od státu Delaware až po kanadský Montréal, napsala agentura AP.
před 1 hhodinou

Po vítězství PSG nad Arsenalem vypukly ve Francii násilnosti

Francouzská policie zadržela 416 lidí po násilnostech, které vypukly po sobotním vítězství fotbalového klubu Paris Saint-Germain (PSG) nad anglickým Arsenalem ve finále Ligy mistrů. Největší nepokoje propukly v Paříži, kde policisté zadrželi přes 280 osob. Výrazně klidnější byla atmosféra v Budapešti, kde se finálový zápas ligy konal. Informovala o tom agentura AFP.
08:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelská armáda pronikla na jihu Libanonu nejhlouběji od roku 2000, píše AP

Izraelská armáda v neděli oznámila dobytí křižácké pevnosti Beaufort na jihu Libanonu. Podle agentury AP se jedná o nejhlubší průnik do libanonského vnitrozemí od roku 2000, kdy Izrael stáhnul své jednotky z jižního Libanonu a ukončil tak téměř osmnáct let trvající okupaci tohoto území. Armáda později vyzvala obyvatele jižního Libanonu k evakuaci na sever od řeky Zahrání s tím, že v oblasti na jih od řeky bude provádět údery proti militantnímu hnutí Hizballáh, píše agentura AFP.
07:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Arktida má za sebou bod zlomu. Na staletí se tam mění životní podmínky

Nová studie naznačuje, že změna chemického složení Severního ledového oceánu způsobená klimatickými změnami narušuje tamní potravní řetězec. Podle vědců je situace v dalších stovkách až tisících letech nezvratná.
před 3 hhodinami

Poslední legální opoziční strana v Rusku čelí rostoucímu tlaku

Ruský autoritářský režim dlouhodobě stupňuje represe proti liberálně demokratické straně Jabloko. Ta je v zemi poslední legálně fungující opoziční silou. Desítky jejích členů jsou stíhány z politických důvodů nebo už skončily ve vězení. Další úřady zařadily na seznam takzvaných zahraničních agentů.
před 4 hhodinami

Rakousko-italský Brennerský průsmyk uzavřela protestní akce

Důležitá dálniční dopravní tepna přes rakousko-italský Brennerský průsmyk byla po velkou část soboty až do večera uzavřena kvůli protestní akci. Na rakouské straně dle agentury DPA pro osobní dopravu uzavírka platila od 11:00 do 19:00 a na té italské straně od 10:30 do 20:00. Uzavřena byla i silnice nižší kategorie vedoucí souběžně s dálnicí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

USA při úderu na loď v Tichém oceánu zabily tři lidi, označily je za pašeráky

Armáda Spojených států v sobotu při útoku na loď na východě Tichého oceánu zabila tři lidi, oznámilo v noci na neděli na síti X velitelství americké armády SOUTHCOM, podle kterého plavidlo provozovaly neupřesněné teroristické organizace. Americká armáda v Karibiku a v Tichém oceánu útočí na plavidla, jejichž posádky považuje za pašeráky drog.
před 6 hhodinami

Kolumbie volí prezidenta, rozhodne se ale zřejmě až ve druhém kole v červnu

Lidé v Kolumbii volí prezidenta na další čtyři roky. Na výběr mají z desítky kandidátů, avšak podle průzkumů mají větší šance jen tři z nich. Žádný z uchazečů ale zřejmě nedostane přes 50 procent hlasů, o nástupci prvního levicového prezidenta Gustava Petra v historii této jihoamerické země tak nejspíš rozhodne až druhé kolo 21. června.
před 9 hhodinami
Načítání...