Ruští hackeři napadli maďarskou diplomacii, roky mají přístup i k citlivým informacím, tvrdí investigativci

Hackeři napojení na ruské zpravodajské služby FSB a GRU se úspěšně nabourali do IT systému maďarského ministerstva zahraničí a dostali se k vnitřní komunikaci zahrnující i citlivé dokumenty NATO či EU. Píše o tom maďarský investigativní web Direkt36. Podle něj vláda útok odhalila až po několika letech. Ani poté však pracovníky ministerstva nevarovala, ani o napadení neinformovala západní spojence či veřejnost. Na hrozbu své zahraniční kolegy upozornila jen maďarská kontrarozvědka.

Investigativní web se odvolává mimo jiné na zdroje obeznámené s konkrétními případy – bývalé pracovníky maďarských vládních úřadů či zástupce zpravodajské a bezpečnostní komunity.

Podle nich podnikají ruští hackeři v uplynulé dekádě opakovaně úspěšné útoky na maďarské vládní úřady včetně ministerstva zahraničí. V případě maďarské diplomacie byly napadeny všechny počítače v budapešťském sídle úřadu a také na dalších více než 150 místech po světě, která spadají pod více než devadesát zahraničních misí.

Hackerům se podařilo prolomit také šifrované zprávy v systému, v kterém se vyměňují i informace podléhající utajení podle dvou nižších stupňů „vyhrazené“ a „důvěrné“ včetně citlivých dokumentů NATO a EU. Direkt36 nemá žádné zprávy o tom, že by se útok dotkl i informací klasifikovaných jako „tajné“ či „přísně tajné“.

Vládní počítače byly podle zdrojů webu napadeny už před několika lety, odhalit útok se ale podařilo relativně nedávno. Pokračoval ještě minimálně letos v lednu a částečně také po začátku ruské invaze na Ukrajinu, píše Direkt36.

Szijjártó si odjel pro vyznamenání do Moskvy

Vedení ministerstva zahraničí včetně šéfa diplomacie Pétera Szijjártóa bylo o ruské aktivitě informováno minimálně před šesti měsíci, nevarovalo ale své pracovníky, že jejich počítače byly napadeny. Pouze je počínaje podzimem 2021 ve zvýšené míře upozorňovalo na možná bezpečnostní rizika v souvislosti s používáním některých zařízení či programů.

Szijjártó hrozbu v prosinci zatajil i parlamentnímu výboru pro národní bezpečnost, kterému sice oznámil, že jsou činěna opatření pro posílení vnitřní bezpečnosti diplomacie, neřekl ale, že to souvisí s kyberútoky. Den před koncem roku pak odjel do Moskvy převzít ruské státní vyznamenání.

Několik diplomatů EU a NATO podle Direct36 letos v únoru uvedlo, že neobdrželi žádné informace od maďarského ministerstva zahraničí o tom, že by k ruskému útoku došlo, jeho závažnosti či zda se dotkl dokumentů obou organizací.

Pouze maďarská kontrarozvědka své zahraniční kolegy o ruské aktivitě loni na podzim informovala, a to na neformálním posezení v rámci konference takzvaného Bernského klubu, fóra pro výměnu informací mezi zástupci evropských zpravodajských služeb.

Česko o podobném útoku informovalo

Rusko používalo napadené maďarské počítače k útokům na další státy NATO včetně USA před prezidentskými volbami v roce 2016, píše Direkt36 a připomíná, že Moskva v posledních letech podniká útoky i vůči dalším evropským zemím. V roce 2016 se například dostala k obsahu e-mailových schránek nejméně sto padesáti pracovníků českého ministerstva zahraničí. Česká diplomacie ale na rozdíl od Maďarska útok zveřejnila.

Direkt36 podotýká, že zejména po roce 2014, kdy se Budapešť dohodla s ruským Rosatomem na dostavbě jaderné elektrárny Paks2, Maďarsko kybernetickou bezpečnost zanedbávalo. Připomněl také, jak Maďarsko nakládá s odhalenými ruskými špiony – místo veřejného oznámení o vyhoštění, jako to činí jiné západní země, Budapešť zpravidla dotyčného jen v tichosti pošle zpět do Moskvy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Švédsko mění přístup k migraci

Švédsko, dlouho známé svou vstřícností k migrantům, dál zpřísňuje pravidla pro žadatele o azyl i občanství. Země omezila počet udělených povolení k pobytu na historické minimum a plánuje další restrikce, včetně zvýšení minimálního příjmu pro udržení pobytu či zpřísnění podmínek pro získání občanství. Součástí změn je i výrazné navýšení finanční motivace k návratu do země původu. Nová pravidla mají začít platit v příštím roce, už nyní však vzbuzují mezi migranty obavy.
před 12 mminutami

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na pražské výstavě s názvem Svoboda navzdory.
před 42 mminutami

Soud dal zelenou Trumpovu plánu pobídek federálním pracovníkům, pokud rezignují

Americký federální soud dal zelenou plánu prezidenta Donalda Trumpa ohledně finančních pobídek, které administrativa nabídla civilním federálním pracovníkům, pokud sami odejdou ze zaměstnání. Informovaly o tom agentury Reuters a AP. Soudce podle nich zamítl žalobu, kterou podaly federální zaměstnanecké odbory. Stanice CNN verdikt označila za významné vítězství Trumpovy administrativy, která své kroky musí hájit u soudů ve zhruba čtyřech desítkách sporů.
05:37Aktualizovánopřed 47 mminutami

Aktivisté pátrají po Izraelcích viněných z válečných zločinů

Neziskové organizace stále důsledněji pátrají po izraelských vojácích, které viní ze spáchání válečných zločinů v Pásmu Gazy. Propalestinská nadace Hind Radžáb (HRF) se obrátila na úřady v desítce zemí, aby začaly vyšetřovat příslušníky izraelské armády. Pro ně je tak stále riskantnější vycestovat do zahraničí třeba na dovolenou. Velení židovského státu v reakci na to začalo více utajovat identitu svých vojáků.
před 8 hhodinami

Trump telefonoval s Putinem, poté se Zelenským

Americký prezident Donald Trump ve středu hovořil s ruským vůdcem Vladimirem Putinem o okamžitém zahájení jednání s cílem ukončit válku na Ukrajině. Dohodli se na osobním setkání, které by se mělo odehrát v Saúdské Arábii, píše agentura AFP. Šéf Bílého domu následně hovořil i se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Ve středu jednala také kontaktní skupina NATO pro Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Jednání o sestavení vlády v Rakousku ztroskotala, oznámil Kickl

Šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl ve středu oznámil, že jeho jednání o sestavení vlády s Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) ztroskotala, píší agentury. Prezident Alexander Van der Bellen uvedl, že bude v nadcházejících dnech jednat s jednotlivými stranami. Nevyloučil ani předčasné volby.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Polsko čelí demografické krizi, dětí se narodilo nejmíň od druhé světové války

Porodnost v Polsku je jednou z nejnižších v celé Evropě. V roce 2024 klesla populace pod 37,5 milionu lidí a počet narozených byl nejnižší od konce druhé světové války. Jen loni ubylo 152 tisíc obyvatel země. „Je to číslo, které vystrašilo celou řadu Poláků a potvrdilo velmi negativní trend, který je patrný už někdy od roku 2012,“ popsal zpravodaj ČT v Polsku Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

USA propustily výměnou za Fogela ruského občana, tvrdí Kreml

Spojené státy propustily výměnou za Američana Marka Fogela ruského občana. Jeho jméno zatím Moskva neuvedla. Podle agentury Reuters by to měl být Alexandr Vinnik, podezřelý z praní špinavých peněz. Prezident Donald Trump tvrdí, že šéf Kremlu Vladimir Putin dostal výměnou za propuštění učitele jen velmi málo. Dohodu s Moskvou označil za férovou. Jeden Američan byl pak spolu s dalšími dvěma lidmi propuštěn z běloruského vězení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...