Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

Prezident Piňera slíbil, že zákon podepíše
Zdroj: AP (ČTK) Autor: Esteban Felix

„Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska,“ prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Chile bude 30. zemí světa, která umožní sňatky osob stejného pohlaví. 

Zákon počítá i s adopcí dětí

Horní komora chilského parlamentu zákon schválila už letos v červenci, v listopadu ho podpořila i poslanecká sněmovna, která v něm ale provedla několik změn a právní norma se tak vrátila do Senátu. V úterý ji nejprve schválili senátoři (21 jich hlasovalo pro, osm bylo proti a tři se zdrželi hlasování) a poté zákon odsouhlasila Poslanecká sněmovna 82 hlasy, 20 poslanců bylo proti a dva se zdrželi hlasování. Zákon začne platit, až ho podepíše prezident. Ten už dříve řekl, že tak učiní.

Chile od roku 2015 povoluje lidem stejného pohlaví uzavírat registrovaná partnerství, která poskytují určité právní výhody. Lidé díky nim mají například stejná dědická práva jako páry opačného pohlaví, smějí uplatňovat daňové odpisy či pobírat sociální dávky, nemohou však adoptovat děti. To se změní s novým zákonem.

Sňatky rozdělují prezidentské kandidáty

Chile patřilo dlouho k nejkonzervativnějším zemí Latinské Ameriky, například teprve v roce 2004 tam vstoupil v platnost zákon umožňující rozvést manželství.

Podle nedávného průzkumu agentury Ipsos schvaluje sňatky osob stejného pohlaví 65 procent Chilanů, což je druhý nejvyšší počet v Latinské Americe po Argentině, kde je to 73 procent. Otázka manželství osob téhož pohlaví ale rozděluje dva prezidentské kandidáty, kteří se utkají ve druhém kole voleb 19. prosince. Chilané si vyberou mezi krajně pravicovým politikem Josém Antoniem Kastem, jenž je odpůrcem těchto sňatků, a levicovým politikem Gabrielem Boricem.