„Monument“ a „stroj na kompromisy“. Lídři zemí EU se na summitu rozloučili s Merkelovou

Přesně poloviny z 214 dosavadních summitů Evropské unie se zúčastnila odcházející německá kancléřka Angela Merkelová, s níž se v Bruselu rozloučili lídři ostatních unijních zemí. Podle mnoha kolegů byla kancléřka často ústřední postavou jednání, když moderovala řadu sporů a pomáhala najít kompromis. Šéf unijních vrcholných schůzek Charles Michel podle jednoho z činitelů prohlásil, že summity bez ní budou jako Paříž bez Eiffelovy věže či Řím bez Vatikánu. 

Kancléřka Merkelová s dalšími účastníky svého posledního summitu EU
Zdroj: Reuters Autor: Johanna Geron

„Vaši moudrost budeme postrádat zvláště ve složitých dobách,“ řekl na adresu kancléřky Michel, který ji označil za „monument“ unijních summitů. Merkelovou zřejmě ještě před další prosincovou vrcholnou schůzkou EU nahradí v úřadě vítěz německých zářijových voleb Olaf Scholz.

Také další premiéři měli slova uznání pro političku, která při mnoha summitech sehrála klíčovou roli. Lucemburský premiér Xavier Bettel ji označil za „stroj na kompromisy“ a nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg za „unijního mírotvůrce“.

Kancléřka, která mimo jiné začátkem minulé dekády pomáhala urovnat spor o unijní rozpočet mezi tehdejším francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem a britským premiérem Tonym Blairem či loni vyřešit při o bezprecedentní pandemický fond, byla podle mnohých přínosem hlavně pro svůj neutrální přístup, který pomohl najít řešení složitých problémů.

Na svém posledním summitu Merkelová zaujala pozici moderátorky mezi polským premiérem Mateuszem Morawieckým a lídry zemí Beneluxu a Skandinávie, kteří chtějí kvůli zpochybňování unijního práva v Polsku zablokovat Varšavě čerpání společných peněz. Pravděpodobná nová koaliční vláda v Německu naznačuje, že bude vůči Polsku ráznější.

Merkelová: Je otázkou, jakým směrem se Evropská unie vydá

Sama Merkelová svým nástupcům vzkázala, že budou mít velmi těžkou roli. V souvislosti s polským sporem nyní visí ve vzduchu otázka, „jakým směrem se Evropská unie vydá, co bude evropskou pravomocí a co má být věcí členských států“, řekla po jednání kancléřka.

Michel jménem Evropské rady vedle Merkelové věnoval upomínkovou skleněnou plastiku také švédskému premiéru Stefanu Löfvenovi, místo něhož rovněž přijede na prosincový summit jeho nástupce v čele vlády.

Babišovo případné sbohem

Že je možná na svém posledním summitu, připustil v Bruselu i český premiér Andrej Babiš (ANO); po jednání s novináři mluvil o tom, že nejspíš šlo o jeho poslední summit a s dalším už nepočítá, záležet však podle něj bude na rychlosti sestavování nové české vlády.

Michelovi sdělil, že není vyloučena jeho účast za dva měsíce. „Neuměl jsem odpovědět na tu otázku, a pokud nebudu na tom příštím summitu, dostanu ten dárek protokolárně,“ popsal Babiš svou možná závěrečnou konverzaci s Michelem.