Teherán začne obohacovat uran na 60 procent. Diplomaté přitom řeší záchranu jaderné dohody s Íránem

Teherán se v úterý rozhodl, že bude obohacovat uran na šedesát procent, což představuje nejvyšší koncentraci, na niž kdy Írán uran obohacoval, a je zásadním porušením jaderné dohody z roku 2015. Stanovisko přišlo poté, co země v neděli oznámila problémy s elektrickou distribuční soustavou v Natanzském jaderném provozu a začala hovořit o izraelském útoku. Íránský prezident Hasan Rouhání ve středu uvedl, že krok Teheránu je „odpověď vašemu zlu“.

Íránský prezident Hasan Rouhání
Zdroj: Reuters Autor: Sergei Chirikov

„Chtěli jste, abychom při rozhovorech měli prázdné ruce. Naše ruce jsou však plné,“ uvedl Rouhání s odkazem na současná jednání o oživení jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi. „Obohacování na 60 procent je naší odpovědí na vaše zlo. Usekli jsme vám obě ruce, jednu odstředivkami IR-6, druhou šedesáti procenty,“ dodal. Odstředivky IR-6 obohacují uran rychleji než centrifugy první generace IR-1.

Rozhodnutí obohacovat uran padlo krátce poté, co Írán ohlásil problémy v Natanzu, které připsal izraelskému útoku. Před incidentem Teherán v zařízení spustil nové pokročilé odstředivky na obohacování uranu. Židovský stát obvinění z útoku nekomentoval, podle některých tamních médií však útočila izraelská zpravodajská služba Mosad. Bílý dům odmítl, že by byl do incidentu jakkoli zapojen.

Spojené státy, Rusko, Čína, ale i Británie, Francie nebo Německo v roce 2015 uzavřely s Íránem jadernou dohodu, jejímž cílem bylo zabránit Teheránu ve vývoji jaderných zbraní. Bývalý americký prezident Donald Trump ale smlouvu před třemi lety jednostranně vypověděl a obnovil proti Íránu sankce. Teherán následně začal části dohody porušovat.

Jednání o smlouvě budou pokračovat ve čtvrtek 

Dosud uran obohacoval na dvacet procent, ale už tím porušoval dohodu, která mu umožňuje obohacovat jenom do 3,67 procenta. K výrobě jaderné bomby je potřeba uran obohacený na 90 procent.

Minulý týden ve Vídni začaly diplomatické rozhovory, jejichž smyslem je udržet jadernou dohodu při životě. Pokračovat měly i ve středu, podle ruské delegace se ale obnovení jednání odkládá až na čtvrtek. Spojené státy se těchto rozhovorů účastní nepřímo, nejsou v jednacím sále spolu se zástupci signatářských zemí, tedy Íránu, Francie, Británie, Německa, Ruska a Číny, ale jsou informovány pomocí prostředníků. 

Bílý dům íránský úmysl navýšit obohacování uranu označil za provokativní s tím, že diplomacie je jedinou cestou kupředu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Teheránu nikdy nedovolí vyvinout jaderné zbraně. Írán nicméně tvrdí, že program je čistě mírový.

V úterý zveřejněná zpráva amerických zpravodajských služeb uvádí, že Írán podle analýzy „v současné době neprovádí klíčové aktivity v oblasti vývoje jaderných zbraní, které považujeme za nezbytné k výrobě jaderného zařízení“.