Nový prezident Joe Biden podle Blinkena pověřil svůj bezpečnostní tým prověřením dosavadní americké politiky vůči Pchjongjangu. Má navrhnout nejúčinnější prostředek, který by zbavil Korejský poloostrov jaderných zbraní.
Dalším krokem by podle ministra mohly být nejen sankce, jež by USA zavedly spolu se spojenci, ale také další diplomatické kroky. Blinken v rozhovoru rovněž zkritizoval Čínu za její nedostatečné informování o novém koronaviru. Ten byl totiž poprvé zjištěn v čínském Wu-chanu, odkud se následně rozšířil do celého světa.
Blinken: USA jsou připraveny pokračovat v jaderné dohodě s Íránem
Blinken v rozhovoru s NBC News dále prozradil, že pokud se Írán nevrátí k dohodě o svém jaderném programu z roku 2015 a bude ji nadále porušovat, může mít podle něj „do několika týdnů“ štěpný materiál k výrobě jaderné bomby.
Írán dohodu přestal dodržovat, protože od ní v roce 2018 odstoupila administrativa tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Asijská země začala kromě jiného obohacovat uran na dvacet procent, což je v příkrém rozporu s povoleným limitem 3,67 procenta.
Odborníci soudí, že Írán má nyní uran, který by mu v případě, že by pokračoval ve vojenském rozvoji tohoto materiálu, mohl vystačit na výrobu dvou jaderných bomb. Teherán dlouhodobě trvá na tom, že jeho jaderný program má výhradně mírový charakter a že o zbraň neusiluje. Pro výrobu jaderné bomby je potřeba uran obohacený na 90 procent.