Britská vláda chce chránit pomníky před „vrtochy rozvášněných davů“. Chystá na to zákon

Britská vláda chystá nový zákon, který by měl lépe chránit sochy a další pomníky v ulicích. Úprava legislativy je reakcí na loňské demonstrace proti rasismu, při kterých z ulic britských měst zmizelo několik kontroverzních pomníků. Podle návrhu zákona, který by měl platit pouze v Anglii, by musely při jakékoli změně či snaze o odstranění památníků vydat úřady stavební povolení.

Svržení sochy Edwarda Colstona
Zdroj: ČTK/PA Autor: Ben Birchall

Podle ministra pro výstavbu a záležitosti místní samosprávy Roberta Jenricka by se pomníky neměly odstraňovat „z vrtochu či z podnětu rozvášněného davu“, ale po hluboké společenské debatě. Zákon počítá také s tím, že i pokud stavební povolení aktivisté na odstranění pomníku dostanou, šéf ministerstva rozhodnutí může vetovat.

Loni v červnu strhli účastníci demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí v Bristolu na západě Anglie sochu obchodníka s otroky Edwarda Colstona (1636 až 1721). Bronzovou skulpturu následně hodili do slepého ramene řeky Avony. Při protestech, které po celém světě vyvolala smrt Afroameričana George Floyda, poškodili demonstranti i sochu válečného premiéra Winstona Churchilla v Londýně. Napsali na ni, že „byl rasista“.

Především stržení sochy v Bristolu vyvolalo značnou odezvu po celém světě. Sochy skutečných či domnělých rasistů se staly terčem útoků mimo jiné v Belgii, Francii, USA či Česku.

Ministr Jenrick v komentáři zveřejněném v listě The Sunday Telegraph uvedl, že by se Británie neměla pokoušet „upravovat či cenzurovat svou historii“. Podle něj je „téměř vždy“ lepší pomníky, které budí kontroverze, zasadit do kontextu a vysvětlit než je odstranit a skrýt.