EU zveřejnila sankční seznam za otravu Navalného. Jsou na něm i lidé z Putinova úřadu

Evropská unie ve čtvrtek zveřejnila seznam šesti osob, na něž uvalila sankce za otravu předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Jsou mezi nimi lidé z úřadu prezidenta Vladimira Putina či ředitel tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. Sankce uvalila i na ruský státní chemický výzkumný ústav. K sankcím proti ruským představitelům se připojila také Velká Británie. Kreml označil nová opatření za úmyslně nepřívětivý krok, který poškozuje vzájemné vztahy. Rusko prý na ně odpoví tak, aby to co nejlépe odpovídalo ruským zájmům.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: EU uvalila sankce, Navalnyj promluvil o financování své léčby

Členské státy se v pondělí shodly na přijetí sankcí proti skupině ruských představitelů v souvislosti s otravou Navalného. Na sankčním seznamu vypracovaném na základě německého a francouzského návrhu jsou osoby, které EU viní z použití nervově paralytické látky novičok.

Právě tou byl podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Navalnyj v Rusku v srpnu otráven. Mezi šesticí potrestaných osob je vedle Bortnikova také například vedoucí prezidentského úřadu pro vnitřní politiku Andrej Jarin.

Mezi šesticí potrestaných osob je vedle Bortnikova také vedoucí prezidentského úřadu pro vnitřní politiku Andrej Jarin, náměstek personálního ředitele úřadu Sergej Kirijenko či Putinův zástupce pro sibiřský region Sergej Meňajlo. Postihy se vztahují i na náměstka ministra obrany odpovědného za výzkum Pavla Popova či náměstka odpovědného za vojenskou výzbroj Alexeje Krivoručka.

Lidé na seznamu mají zakázáno cestovat do EU 

Odděleně od zmíněné šestice doplnila EU na svůj dlouhodobý sankční seznam podnikatele a Putinova důvěrníka Jevgenije Prigožina. Ten byl však oficiálně potrestán za porušování zbraňového embarga týkajícího se Libye. Prigožin byl v minulosti terčem kritiky Navalného za údajné korupční praktiky a sám podle médií koncem srpna vyhlásil, že Navalného finančně zlikviduje.

Lidé zařazení na seznam mají zakázáno cestovat do EU a zmražen je jejich majetek na území Unie. Sankce se vztahují také na Státní vědecký výzkumný institut pro organickou chemii a technologie, který byl pověřen zničením zásob chemických zbraní z bývalého Sovětského svazu.

„Moskva samozřejmě vyhodnotí situaci a bude jednat v souladu se svými vlastními zájmy,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Rusko na sankce odpoví, a reakce „bude tím nejlepším způsobem odpovídat zájmům Ruské federace“, dodal Peskov podle agentury TASS.

Výběr potrestaných představitelů podle Kremlu postrádá logiku a lze „jen litovat rozhodnutí učinit vztahy mezi EU a Moskvou závislými na člověku, kterého v Evropě pokládají za vůdce jakési opozice“, dodal Peskov podle agentury Interfax.

Moskva dlouhodobě tvrdí, že s otravou Navalného nemá nic společného, na výzvy EU ke spolupráci při vyšetřování však dosud nereagovala. Rusko již ve středu na předběžné zprávy o sankčním seznamu pohrozilo symetrickou odvetou.

Navalnyj mezitím na sociální síti Instagram zveřejnil sponzory své léčby v Německu. Převoz do Berlína stál v přepočtu přes dva miliony 150 tisíc korun, léčba pak další milion 360 tisíc. První účet uhradil podnikatel Boris Zimin, druhý pak tři muži včetně milionáře Jevgenije Čičvarkina. Oba hlavní sponzoři žijí na západě.

„Kolik bude další ubytování a léčba stát, není jasné, protože nejasný je i čas do zotavení,“ dodal na Instagramu Navalnyj, který zůstává v Berlíně.