Soud rozplétá vraždu Čečence v Berlíně. Podle prokuratury za ní stojí Moskva

6 minut
Horizont: Berlínský soud začal projednávat případ vraždy Changošviliho
Zdroj: ČT24

Berlínský soud začal projednávat případ loňské vraždy Čečence s gruzínským občanstvím Zelimchana Changošviliho, která je vedle otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného nebo dění na Ukrajině a v Bělorusku zdrojem napětí v německo-ruských vztazích. Berlín opakovaně varoval Moskvu, že musí počítat s odpovídající německou reakcí, pokud soud zjistí, že za vraždou stojí Rusko. Moskva podíl na činu odmítá. Případ má přesah i na Slovensko, v souvislosti s incidentem totiž Bratislava v srpnu vypověděla tři ruské diplomaty.

Soud se koná za přísných bezpečnostních opatření. Prozatím bylo do 27. ledna nadcházejícího roku stanoveno 25 jednacích dní.

Čtyřicetiletý muž přišel o život loni 23. srpna, když ho ve čtvrti Moabit nedaleko centra Berlína útočník z bezprostřední blízkosti zezadu opakovaně střelil do hlavy. Podezřelého Rusa zadržela policie téhož dne. V případu vystupuje ještě další ruský občan, který je označován za komplice a který se podle médií vrátil do vlasti.

Německé nejvyšší státní zastupitelství je přesvědčeno, že si vraždu objednala Moskva, která to ale odmítá. Za motiv je pak považováno protiruské angažmá Changošviliho, který bojoval proti Rusům například během druhé čečenské války (1999–2009). Ruské úřady ho považovaly za člena teroristického uskupení Kavkazský emirát. V Německu žil Čečenec od konce roku 2016 jako žadatel o azyl.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že vláda vyčká s reakcí na rozhodnutí soudu. O odpovědi hovořila i kancléřka Angela Merkelová. Zpravodajský magazín Der Spiegel k tomu letos v únoru napsal, že muž podezřelý z vraždy měl těsné kontakty s ruskou kontrarozvědkou FSB.

Německo vyhostilo dva ruské diplomaty, Moskva krok oplatila

Německo loni v prosinci obvinilo Rusko, že při vyšetřování případu nespolupracuje. V reakci na to vypovědělo dva ruské diplomaty. Moskva, která nespolupráci přisuzuje naopak Berlínu, reagovala stejným krokem.

Ruské diplomaty, kteří podle slovenských médií pracovali pro tajné služby, letos vypovědělo i Slovensko. Zmíněný komplic se podle zjištění investigativního webu Bellingcat do Německa dostal díky slovenskému vízu.

Toto vízum získal na konzulátu v Petrohradě pod falešným jménem. Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov po rozhodnutí Bratislavy naznačil, že jednala pod vlivem Spojených států, protože Washington si postup Slovenska pochvaloval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 3 mminutami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně osmnáct lidí, z toho devět dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 45 mminutami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 8 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 8 hhodinami

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Velitelé britské a francouzské armády jednali se Zelenským

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek v Kyjevě setkal s veliteli britské a francouzské armády, aby s nimi projednal plány na případné rozmístění kontingentu zahraničních vojáků na Ukrajině v rámci možné budoucí dohody o příměří.
před 8 hhodinami
Načítání...