Běloruská policie pozatýkala v Minsku desítky demonstrantek

Běloruská policie v Minsku tvrdě zasáhla proti demonstraci žen a desítky z nich zatkla. K pochodu žen, který byl dalším protestem proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, se v centru města shromáždilo několik tisíc lidí. Na videonahrávkách bylo vidět, jak maskovaní příslušníci bezpečnostních sil ženy brutálně odvlékají do policejních aut, napsala agentura DPA.

Z minského protestu žen
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Podle nezávislého zpravodajského portálu tut.by se protestního průvodu zúčastnilo přes deset tisíc žen. Web stanice Radio Svobodná Evropa/Radio Svoboda (RFE/RL) odhadl účast na několik tisíc lidí.

Policie proti protestu tvrdě zasáhla a do večera zadržela nejméně 46 protestujících, uvedla agentura Reuters s odvoláním na lidskoprávní aktivisty. Podle televize Belsat, kterou provozuje polská veřejnoprávní televize TVP, jsou mezi zadrženými i dva novináři. 

Některé z žen nesly transparenty s nápisy „Kde je naše Máša?“ nebo „Vraťte nám naši Mášu!“, jimiž se dožadovaly propuštění čelné představitelky běloruské opozice Maryje Kalesnikavové.„Svaťa je moje prezidentka, Máša je moje královna,“ stálo na dalším z transparentů, který držel kdosi v davu protestujících a který kromě Kalesnikavové vyjadřoval podporu i opoziční prezidentské kandidátce Svjatlaně Cichanouské.

Kalesnikavovou v pondělí zadrželi maskovaní lidé, zřejmě pracovníci běloruských bezpečnostních orgánů, a v noci na úterý se ji pokusili s použitím násilí dostat ven ze země, přes hranici na Ukrajinu. To se jim však nepodařilo, protože žena před hranicí roztrhala svůj cestovní pas a vylezla oknem z auta, které ji mělo přes hranici převézt. Poté byla zatčena.

Agentura DPA uvedla, že Kalesnikavová byla před sobotními protesty převezena z Minsku do věznice v městě Žodzina, které se nachází severovýchodně od běloruské metropole.

Cichanouská, kterou režim donutil den po volbách odjet do Litvy, v sobotu Lukašenkovi vzkázala, že „násilí, které používáte proti ženám, je ostudné“.

„Volby“ 

Protirežimní demonstrace v Bělorusku propukly po oznámení výsledků prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokrát s více než osmdesáti procenty hlasů. Opoziční kandidátka Cichanouská oficiálně získala jen deset procent hlasů.

Na volby nedohlíželi pozorovatelé OBSE a nebyli do nich připuštěni ani nejvýznamnější kandidáti opozice včetně manžela Cichanouské. Opozice považuje výsledek za zfalšovaný, odmítá ho uznat i Evropská unie.

Opozice požaduje, aby se Lukašenko vzdal prezidentského úřadu a propustil veškeré politické vězně, aby se konaly nové volby a aby bylo vyšetřeno policejní násilí z prvních dnů po 9. srpnu.