Dzurinda: Evropa se s německým předsednictvím může stát globálním hráčem

Hlavní prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unie bude, aby EU ze současné krize vyšla jednotná a silnější, řekla europoslancům ve svém projevu v uplynulém týdnu německá kancléřka Angela Merkelová. Na důležitosti soudržnosti Evropy se v pořadu Otázky Václava Moravce shodli i bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a velvyslanec Česka při Evropské unii Jakub Dürr. Německo je podle nich v pozici, kdy může udělat z Evropy po koronavirové krizi globálního hráče.

Video Otázky Václava Moravce
video

OVM: Německé předsednictví EU

„Pro mě je vidět nejvíce otázka novodobé soudržnosti. Něčeho, co musí Evropa najít jako nový formát postcovidové doby,“ uvedl v souvislosti s největšími výzvami Německa coby předsedající země velvyslanec Dürr. „To klíčové je nyní opravdu jednota Evropy a soudržnost.“

Dürr připustil, že velká očekávání ale mohou přinést i velké frustrace. „Je to opravdu největší krize, kterou jsme jako EU společně zažili, takže teď už musí být líp,“ konstatoval. Připomněl rovněž, že se Německo musí kromě covidu-19 vypořádat ještě s otázkou brexitu, nebo třeba migrační a azylové politiky.

„Míra očekávání narůstá i s ohledem na to, že se Macron dohodl s Merkelovou, Evropa ožila,“ doplnil Dzurinda. Ten očekává, že s německým předsednictvím započne proces, na jehož vrcholu se stane z Unie globální hráč. „Ten vývoj uplynulých měsíců, ale například i tlak Číny, co se odehrává v USA i Spojeném království, to vše nás tlačí k tomu, abychom si naplno uvědomili a začali podnikat kroky, aby se z Evropy stal globální politický hráč. Německo tomu může dát obrovský posun,“ uvedl.

Podobný názor zastává i Dürr. Klíčovou roli podle něj hraje motivace, která německé kancléřce nechybí. „Pokud dodržíme zajištění soudržnosti a konvergence v Evropě, tak potom se opravdu může stát EU v souvislosti s koronakrizí ve světovém kontextu největším advokátem multilateralismu, to znamená mezinárodní spolupráce, která nebude založená jenom na prostých obchodech. Bude to někdo, kdo bude schopen lépe mluvit s Čínou. Německo se opravdu v poslední době stává velkým hráčem nejen kvůli té formální předsednické roli, která vždycky všechno ovlivní, ale stává se také aktérem, který v tom francouzsko-německém motoru, v tom duu, převzalo volant,“ řekl.

V4 jako brzda procesu?

Podle Dzurindy mohou tuto snahu Německa o posílení Evropské unie oslabit východní členské státy, zejména Polsko s Maďarskem. „Domnívám se, že v tomhle je velká zodpovědnost i na České republice a Slovensku. Abychom mluvili srozumitelněji, a to nejen na setkáních V4, ale i veřejně. Protože regionální spolupráce je na jednu stranu fajn, nesmírně srozumitelná. Máme společnou historii, podobné priority. Na druhé straně ale každá země nese svou vlastní odpovědnost,“ vysvětlil.

„Dá se oboje – udržovat a rozšiřovat spolupráci V4, ale zároveň pravdivě říct kolegovi, že tudy cesta nevede, když se omezují třeba akademické svobody, nezávislost justice, když se potírají nezávislá média,“ doplnil slovenský expremiér.