„Make America Work Again!“ Demonstranti se zbraněmi chtěli konec omezení v Michiganu

Před zákonodárným sborem amerického státu Michigan ve čtvrtek demonstrovaly stovky lidí proti karanténním opatřením vyhlášeným demokratickou guvernérkou Gretchen Whitmerovou. Někteří nosili viditelně střelné zbraně a část z nich poté i se zbraněmi v protestu pokračovala přímo v budově michiganského Kapitolu, kde zákonodárci sídlí. To je v Michiganu legální.

„Nechte nás pracovat. Tohle je dům lidu, nemůžete nás držet pod zámkem,“ volali demonstranti z galerie pro návštěvníky v sále michiganského Senátu. Ostraha je do budovy vpustila poté, co jim změřila teplotu. Část protestujících se pokusila dostat až k lavicím senátorů, tomu ale státní policie a ostraha zabránily.

Jedna ze senátorek k vyhrocené situaci řekla, že několik jejích kolegů zasedalo v neprůstřelných vestách. Za demonstranty se již dříve postavil republikánský prezident Donald Trump, který vyzval k osvobození Michiganu.

Senát je proti

Whitmerová, která na konci dubna karanténní opatření prodloužila do 15. května, čelí dlouhodobému nesouhlasu části obyvatel s postupem proti koronaviru. Kritici jí vyčítají, že opatření porušují osobní svobody. Guvernérka je považuje za nezbytná, aby se nákaza dostala pod kontrolu. V desetimilionovém Michiganu se infekce potvrdila u více než 41 tisíc lidí, z nichž jí k pátečnímu poledni 3789 podlehlo.

Guvernérka požádala zákonodárný sbor, který ovládají republikáni, o další prodloužení krizových nařízení, ten to ale ve čtvrtek odmítl. Zákonodárci rovněž otevřeli cestu k tomu, aby mohla být souzena za to, jak proti pandemii postupuje.

Za Whitmerovou se mezitím ve středu postavil soud, který odmítl žalobu pětice obyvatel státu, kteří chtěli karanténní opatření zrušit jako neústavní. Soud konstatoval, že i když chápe obtíže související s restrikcemi, jsou preventivní omezení pouze dočasná, ale úmrtí pacientů trvalá.

Amerika napůl

Americké státy jsou v přístupu k pandemii rozděleny přibližně napůl. Některé považují za prioritu udržení počtu nemocných pod kapacitou nemocnic a pokračují v omezeních společenského kontaktu.

Jiné státy, především na jihu, středozápadě a ve Skalnatých horách, dávají důraz na ekonomické dopady pandemie a opatření uvolňují. Varují především před nezaměstnaností. O podporu totiž požádalo od 21. března na 30 milionů Američanů, což je 18,4 procenta populace v produktivním věku. Takovou úroveň země nezaznamenala od krize ve 30. letech.

Pandemie už v některých státech dosáhla vrcholu a přírůstky nově nakažených se v nich snižují. To je také případ New Yorku, kde se koronavirus rozšířil nejvíc a kde opatření trvají.

V dalších státech, jako Pensylvánie, Kansas, Wisconsin, Virginie, Arizona, Minnesota a Nebraska, lékaři ve čtvrtek odhalili rekordně vysoké množství nakažených. Částečně to může být způsobeno nárůstem testování. V New Jersey, Texasu, Massachusetts, Ohiu, Indianě, Západní Virginii a Novém Mexiku byl čtvrtek dosud nejsmrtelnějším dnem pandemie.