Počet obětí koronaviru se zvýšil o 86, prvního mrtvého potvrdily Spojené státy

Pevninská Čína hlásí dalších 86 úmrtí po nakažení novým koronavirem. Celkově tak počet mrtvých v kontinentální Číně přesáhl 720. Počet případů nákazy v Číně vzrostl na téměř 34 600. Mezi oběťmi koronaviru v čínském Wu-chanu je americký občan, vůbec první oběť z USA. Informace o smrti šedesátiletého muže potvrdilo americké velvyslanectví v Pekingu. Agentura Kjódó oznámila, že vir má možná také první japonskou oběť. Japonec zemřel po hospitalizaci s vážným zápalem plic rovněž ve Wu-chanu. Do Číny bude bude WHO vyslán tým mezinárodních expertů, kteří zkoumají šíření viru.

Video Zprávy ve 12
video

Zprávy ve 12: Čína hlásí dalších 86 obětí koronaviru

Nárůst počtu nově potvrzených nakažených v pevninské Číně byl v pátek oproti předchozímu dni opět větší. Ve středu a ve čtvrtek se přitom snižoval. Páteční nárůst je naopak rekordní, všímají si tiskové agentury. Více než dva tisíce lidí se z nemoci vyléčilo.

Většina nakažených i obětí je nadále hlášena z provincie Chu-pej s metropolí Wu-chanem, která je ohniskem epidemie. V sobotu zde začala fungovat druhá nemocnice určená pro nemocné s koronavirem, je v ní 1500 lůžek. První takové zdravotnické zařízení s tisíci místy začalo pacienty ošetřovat v pondělí. Obě nemocnice byly vybudovány v řádu dnů a jsou vybaveny izolačními místnostmi, laboratořemi nebo speciálním ventilačním systémem, který má zabránit šíření viru do okolí.

Během pátku přibylo jenom v této provincii 81 mrtvých, z toho 67 ve Wu-chanu. Celková bilance obětí tak v této provincii vzrostla na 699 a v samotném Wu-chanu na 545.

Místní úřady rovněž informovaly o dalších 2841 případech onemocnění v provincii Chu-pej, počet potvrzených případů tam tedy vzrostl na 24 953.

Pasažéři na japonské lodi Diamond Princess
Zdroj: Reuters
Autor: Kim Kyung-Hoon

Další nakažení na výletní lodi 

Mezitím hlásí Japonsko další tři infikované na výletní lodi Diamond Princess, která už několik dní kotví v přístavu v Jokohamě. Celkový počet tamních nakažených tak vzrostl na 64. Dalším bezmála 3700 pasažérům japonské úřady ve snaze zabránit šíření viru nařídily dvoutýdenní karanténu.

Právě Japonsko hlásí ze všech zemí mimo Čínu nejvíce nakažených, aktuálně 89. Japonské ministerstvo zahraničí v sobotu oznámilo, že ve Wu-chanu zemřel Japonec, u něhož bylo podezření na nákazu koronavirem. Muž po šedesátce byl 22. ledna hospitalizován se silným zápalem plic. Pokud se u něj infekce potvrdí, šlo by o první japonskou oběť epidemie nebezpečného viru, napsala agentura Kjódó.

Mimo pevninskou Čínu jsou stále hlášeni dva mrtví; jeden v Hongkongu a jeden na Filipínách. Virus se z Číny rozšířil do více než 25 zemí světa. Pět nových případů v sobotu oznámila Francie, jde o britské občany. Ve Francii je tak celkem jedenáct lidí s koronavirem. 

Poslední let z Česka do Číny

V sobotu po poledni odletělo z pražského Letiště Václava Havla letadlo společnosti Sichuan Airlines do čínského Čcheng-tu. Šlo o poslední přímý let z Česka do Číny, od neděle platí na základě nařízení vlády jejich zákaz. 

Letadlem Airbus 330 čínského dopravce odletěly dvě stovky cestujících, stroj má místo pro 303 lidi. Poslední Češi přiletěli z Číny toutéž linkou ráno, zpět do Čcheng-tu už necestoval z Čechů nikdo. Velká většina cestujících na sobě měla ochranné roušky, stejně jako personál za přepážkami.

Pocity cestujících se lišily. „Myslím, že taková opatření nejsou nutná. Viru se nebojím, mám roušku. V Evropě jsem byl na dovolené 15 dní, z toho pět dní v Česku. Moc se mi u vás líbilo,“ řekl po odbavení jeden z cestujících.

Další z pasažérů obavy měl. „Podle mě jsou zavedená bezpečnostní opatření naprosto v pořádku. A že mám strach? Nedivte se, bydlím nedaleko Wu-chanu,“ doplnil.

Pražské letiště mělo dosud přímé spojení do čtyř čínských destinací, šlo o 12 spojů týdně. Opatření zavedená kvůli šíření koronaviru by mohlo platit několik měsíců.

Video Události
video

Události ČT: Z Česka odletělo do Číny poslední letadlo

Hongkong posílá do karantény všechny přijíždějící z pevninské Číny

V Hongkongu musejí nově všichni, kdo přijedou z pevninské Číny, povinně na dva týdny do karantény: místní lidé musejí zůstat doma a cizinci v hotelu nebo ve zvláštních centrech provozovaných úřady. Za nedodržení tohoto nařízení hrozí pokuty i vězení, uvádí britská zpravodajská stanice BBC. 

Koronavirus s označením 2019-nCoV vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečka, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Podle dosavadních informací odborníků umírají na virus převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím. Nemoci podlehnou více než dvě procenta nakažených.