Macron chce po brexitu silné spojenectví s Německem a Polskem. Chystá „výmarský“ summit

Francouzský prezident Emmanuel Macron je na návštěvě Polska, kde jedná o posílení spolupráce s Varšavou po odchodu Velké Británie z osmadvacítky. Na schůzce se svým polským protějškem Andrzejem Dudou Macron navrhl uspořádání trojstranné vrcholné schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou ve formátu výmarského trojúhelníku.

Polsko, Německo a Francie mají po brexitu „ústřední odpovědnost“, prohlásil francouzský prezident po jednání s Dudou. Jím navržený „výmarský“ summit by se měl uskutečnit v nadcházejících měsících.

Zahraničněpolitické fórum výmarský trojúhelník vzniklo v roce 1991 v Německu s cílem podpořit integraci Polska do francouzsko-německé spolupráce v Evropě. Jeho význam ale postupně upadl. Poslední summit v tomto formátu se konal v roce 2011 za účasti Merkelové a tehdejších prezidentů Francie a Polska Nicolase Sarkozyho a Bronislawa Komorowského.

Podle polského prezidenta vyžaduje Evropská unie po brexitu novou „architekturu“. „Nemáme žádné pochybnosti o tom, že EU potřebuje nějakou novou formu. Odchod Británie znamená nový start. Úlohy v EU musejí být nově rozděleny,“ řekl Duda. Podle něj je důležité udělat Unii efektivnější a přitažlivější, aby z ní nikdo nechtěl odejít.

Macronovi se nelíbí soudní reforma

Macron se při návštěvě polské metropole nevyhnul tomu, aby dal najevo znepokojení nad justiční reformou prosazovanou polskou vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). V této souvislosti řekl, že by si přál posílení dialogu Varšavy s Bruselem.

„Není naší úlohou kritizovat Polsko, ale je naší povinností bránit společné evropské hodnoty. Pokud z Evropské unie zbude jen trh a zatratíme hodnoty, znovu budeme rozděleni,“ prohlásil Macron v přednášce na Jagellonské univerzitě v Krakově.

Evropská komise kvůli kontroverzním reformám už zahájila vůči polské vládě několik řízení pro porušení unijního práva a podala žaloby u Soudního dvora EU. Nově Polsko vyvolalo diskuse zákonem o postihování soudců, který prezident Duda podle očekávání v nadcházejících dnech přes mezinárodní protesty podepíše.

„Evropa je pro Francii i Polsko nejlepším prostředkem, abychom zůstali sami sebou a zachovali bezpečnost. Musíme pamatovat na naši historii, ale také věřit v budoucnost,“ apeloval host podle serveru Onet.pl. Přislíbil také solidaritu a pomoc při transformaci polské energetiky, která se dosud z valné části opírá o uhlí.

„Máme vůči vám dluh, protože jsme vás přenechali těm, kteří vnutili cizí politický model,“ poznamenal v narážce na skutečnost, že někdejší francouzský a britský spojenec z druhé světové války nakonec skončil v sovětské sféře vlivu. 

Macron podle agentury DPA také hájil svůj názor ohledně nezbytnosti „náročného dialogu“ s Ruskem, který ve Varšavě vyvolává jisté pochybnosti a kritiku. „Francie není ani proruská, ani protiruská. Je proevropská,“ zdůraznil prezident.

Vztahy mezi Polskem a Ruskem v poslední době znovu zhoršila ostrá výměna názorů na události předcházející vypuknutí druhé světové války.

„Máme co do činění s revizionismem, s revizionismem Ruska, ale také u vás (v Polsku) se vymýšlejí nové dějiny. Jsou jakési snahy vyškrtnout rok 1989 z historie,“ poznamenal Macron v narážce na snahy zlehčovat či zamlčet roli Lecha Walesy či Adama Michnika, kritiků šéfa vládní strany Jaroslawa Kaczyńského, při svržení komunismu. Snahy znovu přepsat dějiny 20. století jsou podle Macrona patrné také v Maďarsku.

„Polsko není zodpovědné za vypuknutí druhé světové války. Bylo obětí. V Polsku bylo zabito nejvíce lidí,“ zdůraznil francouzský prezident v narážce na spory mezi Varšavou a Moskvou.

Varšava si stěžuje na opakované snahy Ruska vykreslit Polsko jako spolupachatele druhé světové války, a ne jako oběť.

Kreml tak reaguje na kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem ze srpna 1939, po kterém následoval německý vpád do Polska – a v souladu s paktem se k německým útočníkům o 17 dní později přidali i sovětští vojáci. Moskva ale v připomínkách těchto událostí vidí znevažování sovětských zásluh na konečné porážce nacismu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael udeřil na vojenské velitelství v Damašku

Izraelská armáda oznámila, že udeřila na vojenské velitelství v Damašku. Podle zdrojů agentury Reuters zasáhla syrské ministerstvo obrany v rámci odvety za útoky na drúzy. Na jihu Sýrie se navzdory vyhlášenému příměří znovu bojuje. Jeruzalém chce pokračovat v úderech, dokud vláda nestáhne z oblasti své síly. Podle exilové Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) zemřelo při sektářských střetech už 248 lidí.
10:57Aktualizovánopřed 45 mminutami

Místo revoluce Írán utichl. Válka odhalila rozpolcenost opozice

Teherán po krátké válce zatkl stovky údajných „špionů“ a řadu lidí popravil. Íránská opozice ale zůstává rozpolcená. Zatímco část kritiků režimu po úderech USA a Izraele burcovala k povstání, jiní odmítli změny prosazené zvenčí. Mezi Íránci panují obavy z chaosu a možného iráckého či afghánského scénáře. S intervencemi mají sami neblahou zkušenost.
11:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americké zbraně jsou už na cestě na Ukrajinu, oznámil Trump

Dodávky amerických zbraní již směřují na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to prohlásil prezident USA Donald Trump. Dodal, že za vojenské dodávky zaplatí NATO a Spojené státy nevyšlou na Ukrajinu žádné vojáky. Napadená země mezitím hlásí další mrtvé po ruských útocích.
05:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ani stopa po problémech. Obří dánská studie zkoumala riziko hliníku ve vakcínách

Z minulých desetiletí existuje spousta důkazů o bezpečnosti vakcín. Vzhledem k nové vlně obav z očkování ale přicházejí i nové studie. Jedna z nich nyní rodiče uklidňuje – hrozby spojované s hliníkem v očkovacích látkách jsou dle ní nesmyslné.
před 2 hhodinami

Tajnůstkářská politika vyvolává spekulace ohledně moci Si Ťin-pchinga

Nedávné dočasné zmizení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga z veřejného prostoru rozvířilo spekulace ohledně možného mocenského přechodu v Pekingu. Jak poukázal sinolog Martin Hála v pořadu 90’ ČT24 moderovaném Romanem Fojtou, nahrává tomu zejména informační vakuum, které panuje ohledně čínského nejvyššího vedení. Politolog Aleš Karmazin dodává, že zprávy o údajné nespokojenosti části Komunistické strany Číny se Si Ťin-pchingem se objevují pravidelně.
před 2 hhodinami

Za pokácení slavného javoru uložil britský soud léta vězení

Trest ve výši čtyř let a tří měsíců vězení uložil britský soud dvěma vandalům za to, že v roce 2023 pokáceli slavný javor u památkově chráněného Hadriánova valu na severu Anglie. Je to poprvé, kdy byl ve Spojeném království někdo odsouzen k trestu odnětí svobody za nezákonné pokácení stromu, uvedla právnička Sarah Doddová.
před 2 hhodinami

Británie po úniku dat tajně přijala tisíce Afghánců

Tisíce Afghánců se od roku 2024 přestěhovaly do Velké Británie v rámci tajného programu, který byl spuštěn poté, co britský úředník neúmyslně zveřejnil jejich data. Uvedla to BBC. Skutečnosti vyšly najevo až v úterý, kdy soudce zrušil zákaz o citlivé věci informovat. Panovaly obavy, že by na Afghánce mohl zaútočit Taliban.
před 3 hhodinami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...