Na výročí protičínských protestů byly v Hongkongu desetitisíce lidí. Wong tam ohlásil kandidaturu

V Hongkongu přišly na povolené shromáždění k 5. výročí protestů proti Číně desítky tisíc lidí. Policie použila vodu i pepřový sprej, když se lidé snažili překonat zátaras před vládním komplexem. Účastníci demonstrace například namířili laser na posádku vrtulníku, který nad nimi přelétával. Shromáždění mělo připomenout protesty z roku 2014, které trvaly 79 dnů a na které lidé chodili s deštníky nad hlavou a s požadavkem demokratických reforem.

Protesty v Hongkongu
Zdroj: REUTERS Autor: Jorge Silva

Nové protestní akce se v Hongkongu rozhořely letos v červnu a namířeny byly původně proti zákonu, který měl umožnit vydávání pachatelů trestné činnosti do pevninské Číny. Postupně se ale požadavky účastníků rozšířily a protesty nabraly na dramatičnosti.

Policie současné shromáždění povolila, ale přesto rozestavěla své lidi a zátarasy, které mají chránit vládní objekty a parlament. Lidé před sídlem vlády rozvinuli velký transparent s nápisem Jsme zpět.

Nedaleko dějiště hlavní akce dav zablokoval dopravní tepnu u sídla čínské armády. Lidé pokřikovali na policisty, psali protičínská hesla na zdi obchodů a také namířili laser na vrtulník nad hlavou. Při minulých demonstracích policie z vrtulníku shazovala na demonstranty světélkující prášek. Policisté nakonec vyvěsili červenou vlajku, která upozorňuje na možné použití síly.

Součástí akcí byla obnova takzvaných Lennonových zdí, na které lidé umísťují protičínské texty. Minulý víkend jich část strhli příznivci Pekingu.

Wong chce kandidovat

Tvář hongkongského protestního hnutí Joshua Wong před zahájením shromáždění oznámil, že bude kandidovat v místních volbách plánovaných na listopad. Má podle něj jít o klíčové hlasování, které Pekingu ukáže, že jsou lidé více než kdy jindy odhodlaní vybojovat si více práv.

„Před pěti lety jsme řekli, že se vrátíme, a teď jsme zpět a ještě odhodlanější. Máme před sebou boj o svůj domov a zemi,“ řekl Wong, který má za sebou několikeré věznění. Naposledy byl zatčen v srpnu s dalšími aktivisty za organizování nepovoleného shromáždění, teď je na svobodě na kauci. Přesto odjel do Spojených států, Německa a na Tchaj-wan, aby získal podporu pro protestní hnutí, na jehož začátku byly demonstrace proti zákonu o vydávání lidí podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny.

Wong si je vědom toho, že ho úřady mohou vyřadit, jak to v minulosti udělaly dalším členům strany Demosisto, kterou založil. Důvodem zákazů byly požadavky kandidátů na větší míru sebeurčení Hongkongu. Dvaadvacetiletý aktivista podle agentury AP řekl, že všechny pokusy zabránit mu v kandidatuře dají nový impuls nynější vlně protestů. „Jestliže mě (z voleb) vyřadí, vývoj se tím urychlí,“ řekl.

Podle Wonga politický dohled Pekingu omezuje autonomii Hongkongu. Tato bývalá britská kolonie je od roku 1997 pod správou Pekingu v režimu jedna země, dva systémy, což jí zaručuje demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.