Lídři se na obsazení funkcí v EU neshodli. Sejdou se 30. června

Šéfům států a vlád zemí Evropské unie se v noci na pátek nepodařilo vyřešit složitou otázku nového obsazení klíčových funkcí v evropských institucích, v první řadě nového předsedy Evropské komise. Podle předsedy vrcholných unijních schůzek Donalda Tuska nebyla na jednání Evropské rady většina pro žádného kandidáta. Prezidenti a premiéři se k věci vrátí na mimořádném summitu 30. června, tedy jen krátce před ustavující schůzí europarlamentu, která se uskuteční 2. července.

Video Události ČT: Lídři se na obsazení funkcí v EU neshodli
video

Události ČT: Lídři se na obsazení funkcí v EU neshodli

„Evropská rada se dohodla, že je třeba mít balíček (kandidátů), který by odrážel rozmanitost Evropské unie,“ poznamenal Tusk. Ve snaze nalézt takovou vhodnou sestavu do klíčových unijních funkcí bude do příštího mimořádného summitu vést konzultace, a to i s Evropským parlamentem.

Podle Tuska se nyní summit neshodl ani na podpoře Manfreda Webera. Toho jako svého vedoucího kandidáta v eurovolbách do čela Komise prosazuje Evropská lidová strana (EPP), která v květnovém hlasování zvítězila.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která svého krajana Webera do Komise podporovala, řekla, že většinovou podporu nezískal žádný z takzvaných „spitzenkandidátů“. Lídři unijních zemí však podle ní chtějí v čase, který zbývá, hledat společné řešení personálního rébusu s europoslanci.

Zástupci socialistické frakce a nové liberální frakce Obnova Evropy (zahrnující i „Macronovy“ europoslance) totiž už ve čtvrtek Weberovi jasně řekli, že jejich podporu do čela Komise nemá.

„Za žádných okolností si s europarlamentem nepřejme krizi,“ uvedla německá kancléřka, která se ale vyhnula přímé odpovědi a otázku, zda hodlá Webera do čela Komise podporovat i nadále.

Tusk: Je příliš brzy předpovídat nějaká jména a funkce

Právě další trvání evropských lidovců na Weberovi je podle Tuska jednou z věcí, které bude v nadcházejících dnech řešit, včetně dalších jednání v europarlamentu. „Teď je příliš brzy předpovídat nějaká jména a funkce,“ poznamenal.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který Webera jednoznačně odmítá,  při odchodu ze summitu ekl, že nemá nic proti tomu, aby některou z vrcholných unijních funkcí obsadil Němec. Podotkl, že by prý podporoval končící kancléřku Merkelovou, pokud by se o některou z funkcí rozhodla ucházet sama.

Kromě klíčové otázky, kdo na podzim nahradí v čele Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, chtějí lídři vyřešit obsazení pozice předsedy europarlamentu, a to ještě do jeho volby novými europoslanci právě na ustavující schůzi. Ve hře je i křeslo předsedy Evropské rady po samotném Tuskovi, pozice v čele unijní diplomacie a také funkce šéfa Evropské centrální banky.

Podle českého premiéra Andreje Babiše je logické, že pokud EPP neprosadila Webera, bude chtít místo šéfa Komise pro jiného svého člověka. „Potom půjde o to, kdo obsadí post předsedy Evropské rady, jestli socialisté, nebo liberálové,“ uvedl Babiš při odchodu ze summitu s odkazem na dvě další početně nejsilnější skupiny v europarlamentu. Tři nejsilnější frakce by si podle něho měly rozdělit nejdůležitější křesla.