Hlavní téma obchod. Macron, Merkelová a Juncker v Paříži jednali s čínským prezidentem

2 minuty
Události: Lídři Francie, Německa a EK jednali s čínským prezidentem
Zdroj: ČT24

Francouzský prezident Emmanuel Macron, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a německá kancléřka Angela Merkelová se v úterý v Paříži setkali s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Politici se podle agentury AFP snažili při schůzce prezentovat Evropu jako jednotnou v hlavních světových otázkách. Zasazovali se také o recipročně vyrovnaný obchod.

Účastníci čtyřstranného setkání ve francouzské metropoli jednali o obchodu, investicích, klimatu, životním prostředí i o světovém pořádku. S nejvyšším čínským představitelem, který do Paříže přiletěl o den dřív, hovořil Macron samostatně už v pondělí.

Juncker po jednání, které podle agentury DPA trvalo přibližně hodinu, znovu vyzval Čínu, aby umožnila evropským firmám větší přístup na svůj domácí trh. Vyslovil se pro jasnější reciprocitu mezi Evropskou unií a Čínou, aby „evropské společnosti měly stejný stupeň přístupu na čínský trh, jako mají čínské společnosti v Evropě“.

Podobně se vyjádřila i šéfka německé vlády v souvislosti s velkým čínským projektem Hedvábné stezky, který má propojit obchodní a dopravní sítě.

„My jako Evropané chceme (v tomto projektu) hrát aktivní úlohu a to musí vést k určité reciprocitě, ale my se kolem toho stále trochu přeme,“ citovala vyjádření Merkelové po čtyřstranné schůzce agentura Reuters. Itálie se minulý víkend k projektu připojila přes západní kritiku jako první země G7, která sdružuje kdysi sedm největších ekonomik světa.

Mezi stoupence takzvané nové Hedvábné stezky patří mimo jiné český prezident Miloš Zeman, který doufá, že pomůže oživit železnici nebo obchod s nemovitostmi. Letos v lednu v rozhovoru s agenturou Nová Čína řekl, že sní o tom, že nová Hedvábná stezka povede přes Česko do západní Evropy.

Francouzský prezident podle AFP vedle toho Čínu vyzval, aby respektovala jednotu Evropské unie, kterou Peking podkopává svou investiční politikou ve světě. „Spolupráce přináší víc než konfrontace a my můžeme získat víc otevřením než uzavřením,“ prohlásil Macron.

„Máme mezi sebou rozdíly. Nikdo z nás není naivní. Ale my respektujeme Čínu a přirozeně očekáváme od našich velkých partnerů, že také respektují jednotu Evropské unie stejně jako její hodnoty,“ dodal.

Konkurujeme si, ale vpřed jdeme společně, uvedl čínský prezident

Si Ťin-pching na druhé straně po jednání ujišťoval, že Evropa a Čína postupují společně, i když si někdy konkurují. Vzájemné vztahy by podle něj neměly upadnout do nedůvěry. „Jistěže jsou body nesouhlasu, soutěže, ale je to konkurence pozitivní. V současné chvíli jdeme společně vpřed. Nedůvěra nesmí znamenat dívat se neustále zpátky,“ prohlásil čínský prezident.

Při úterní čtyřstranné schůzce, která předcházela summitu EU-Čína plánovanému na 9. dubna v Bruselu, šlo Unii podle AFP zejména o dvě věci. Jednou bylo ukázat se před Čínou jako důvěryhodný partner ve snaze přesvědčit ji, aby své hospodářské a diplomatické ambice usměrnila v rámci pravidel multilateralismu. Druhým cílem bylo zkusit sjednotit rozdělenou Evropu tváří v tvář záměrům Číny, kterou Junckerova EK označuje za systémového rivala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útok nožem na východě Francie si vyžádal oběť a raněné

Jeden člověk přišel o život a dva městští strážníci utrpěli vážná zranění při útoku nožem v Mylhúzách na východě Francie. Sedmatřicetiletý podezřelý z útoku, který se stal při demonstraci, byl zařazen do databáze zaměřené na prevenci radikalizace a terorismu, napsala agentura AFP s odvoláním na prokuraturu. Prezident Emmanuel Macron pak jednoznačně hovořil o islamistickém teroristickém útoku.
18:19Aktualizovánopřed 7 mminutami

Bundeswehru chybí lidé i vybavení

Bezpečnost a s ní související otázka financování německé armády byly jedním z hlavních témat předčasných voleb. Mimořádný úvěr pro bundeswehr ve výši sto miliard eur, který si Berlín po vpádu ruské armády na Ukrajinu vzal, je už vyčerpaný nebo rozplánovaný. Německo si bude muset podle kancléře Olafa Scholze na bezpečnost půjčit a uvolnit svou dluhovou brzdu.
před 57 mminutami

Papež František je v kritickém stavu

Papeži Františkovi se od pátku přitížilo a je v kritickém stavu. Podle Vatikánu v sobotu ráno prodělal dlouhou astmatickou dechovou tíseň, která vyžadovala vysoký přísun kyslíku. Papež, který je hospitalizován v Římě s oboustranným zápalem plic, také dostal transfuzi krve poté, co testy prokázaly stav spojený s anémií.
před 1 hhodinou

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Starlink je klíčový pro ukrajinské jednotky na frontě a slouží i civilistům v oblastech s poškozenou infrastrukturou. Podléhá ale kontrole miliardáře Elona Muska, který spolupracuje s prezidentem Donaldem Trumpem a Ukrajinu často kritizuje.
13:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael odložil dohodnuté propuštění palestinských vězňů, píše AFP

Hamás propustil všech šest rukojmí, která se měla během soboty na základě dohody s Izraelem vrátit do vlasti. Prezident Jicchak Herzog označil za morální povinnost, aby jeho země zajistila pokračování příměří a osvobození všech unesených Izraelců. Agentura AFP později napsala, že Jeruzalém odložil propuštění palestinských vězňů.
07:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Rakousku se hnula jednání o vládě

Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS jsou připraveni společně složit vládu. Po sobotním setkání setkání s jejich šéfy to uvedl rakouský prezident Alexander Van der Bellen. O nové vládě v Rakousku se jedná už bezmála půl roku.
15:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci se integrovali, soudí většina Čechů. Pětina chce jejich odchod

Tři roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu si téměř čtvrtina Čechů myslí, že stát by měl dál přijímat uprchlíky a těm dosavadním neměnit podmínky pobytu. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Na druhé straně více než pětina lidí si přeje, aby Ukrajinci Česko opustili. Podle většiny dotázaných se přitom běženci zvládli začlenit do společnosti.
před 2 hhodinami

Některé kroky mohou zvýšit šanci přežít leteckou nehodu

Jen za poslední tři týdny havarovala v Severní Americe čtyři letadla. Odborníci radí, jak se na takovou situaci připravit. Například se před tím připoutat bezpečnostními pásy a ujistit se, že sedadlo je ve vzpřímené poloze. Důležité je také vědět, kolik řad je to k východu a mít o něm přehled i v prostoru plném dýmu či ohně. Kabinu letadla je pak třeba urychleně opustit bez osobních věcí.
před 7 hhodinami
Načítání...