Hlavní téma obchod. Macron, Merkelová a Juncker v Paříži jednali s čínským prezidentem

Události: Lídři Francie, Německa a EK jednali s čínským prezidentem (zdroj: ČT24)

Francouzský prezident Emmanuel Macron, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a německá kancléřka Angela Merkelová se v úterý v Paříži setkali s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Politici se podle agentury AFP snažili při schůzce prezentovat Evropu jako jednotnou v hlavních světových otázkách. Zasazovali se také o recipročně vyrovnaný obchod.

Účastníci čtyřstranného setkání ve francouzské metropoli jednali o obchodu, investicích, klimatu, životním prostředí i o světovém pořádku. S nejvyšším čínským představitelem, který do Paříže přiletěl o den dřív, hovořil Macron samostatně už v pondělí.

Juncker po jednání, které podle agentury DPA trvalo přibližně hodinu, znovu vyzval Čínu, aby umožnila evropským firmám větší přístup na svůj domácí trh. Vyslovil se pro jasnější reciprocitu mezi Evropskou unií a Čínou, aby „evropské společnosti měly stejný stupeň přístupu na čínský trh, jako mají čínské společnosti v Evropě“.

Podobně se vyjádřila i šéfka německé vlády v souvislosti s velkým čínským projektem Hedvábné stezky, který má propojit obchodní a dopravní sítě.

„My jako Evropané chceme (v tomto projektu) hrát aktivní úlohu a to musí vést k určité reciprocitě, ale my se kolem toho stále trochu přeme,“ citovala vyjádření Merkelové po čtyřstranné schůzce agentura Reuters. Itálie se minulý víkend k projektu připojila přes západní kritiku jako první země G7, která sdružuje kdysi sedm největších ekonomik světa.

Mezi stoupence takzvané nové Hedvábné stezky patří mimo jiné český prezident Miloš Zeman, který doufá, že pomůže oživit železnici nebo obchod s nemovitostmi. Letos v lednu v rozhovoru s agenturou Nová Čína řekl, že sní o tom, že nová Hedvábná stezka povede přes Česko do západní Evropy.

Francouzský prezident podle AFP vedle toho Čínu vyzval, aby respektovala jednotu Evropské unie, kterou Peking podkopává svou investiční politikou ve světě. „Spolupráce přináší víc než konfrontace a my můžeme získat víc otevřením než uzavřením,“ prohlásil Macron.

„Máme mezi sebou rozdíly. Nikdo z nás není naivní. Ale my respektujeme Čínu a přirozeně očekáváme od našich velkých partnerů, že také respektují jednotu Evropské unie stejně jako její hodnoty,“ dodal.

Konkurujeme si, ale vpřed jdeme společně, uvedl čínský prezident

Si Ťin-pching na druhé straně po jednání ujišťoval, že Evropa a Čína postupují společně, i když si někdy konkurují. Vzájemné vztahy by podle něj neměly upadnout do nedůvěry. „Jistěže jsou body nesouhlasu, soutěže, ale je to konkurence pozitivní. V současné chvíli jdeme společně vpřed. Nedůvěra nesmí znamenat dívat se neustále zpátky,“ prohlásil čínský prezident.

Při úterní čtyřstranné schůzce, která předcházela summitu EU-Čína plánovanému na 9. dubna v Bruselu, šlo Unii podle AFP zejména o dvě věci. Jednou bylo ukázat se před Čínou jako důvěryhodný partner ve snaze přesvědčit ji, aby své hospodářské a diplomatické ambice usměrnila v rámci pravidel multilateralismu. Druhým cílem bylo zkusit sjednotit rozdělenou Evropu tváří v tvář záměrům Číny, kterou Junckerova EK označuje za systémového rivala.

Načítání...