Floridský střelec oficiálně čelí nejvyššímu trestu, ve škole zabil 17 lidí

Devatenáctiletý Američan Nikolas Cruz, který v polovině února na floridské střední škole zastřelil sedmnáct lidí, byl před soudem ve Fort Lauderdale formálně obviněn ze sedmnáctinásobné vraždy a hrozí mu trest smrti, uvedla agentura AP.

Nikolas Cruz na monitoru s veřejnou obhájkyní Melisou McNeillovou
Zdroj: ČTK/AP Autor: Susan Stocker

Velká porota rovněž Cruze obvinila ze sedmnácti pokusů o vraždu, protože řadu studentů a učitelů školy v Parklandu střelbou zranil.

Cruzův obhájce soudu řekl, že jeho mandant vinu přizná, pokud trest smrti nepadne. Podle AP by to znamenalo, že soud floridského střelce odsoudí k doživotnímu vězení. Rozhodnutí o maximální výši trestu ale zatím nepadlo, datum dalšího stání nebylo oznámeno.

Cruze policie po masakru umístila na samotku. Podle vyšetřovatelů mladík spolupracuje, vyhýbá se ale očnímu kontaktu. „Často jen sedí a hledí do prázdna,“ sdělil novinářům úřad místního šerifa. Cruz si do cely nechal přinést bibli, navštívil ho zatím jeden nejmenovaný člen jeho rodiny.

Podle policie měl Cruz masovou vraždu dobře naplánovánu a postupoval chladnokrevně. Od chvíle, kdy do školní budovy vstoupil, do chvíle, kdy ji opustil, uplynulo šest minut. Uvnitř zabil dvanáct lidí, venku další tři. Dva lidé zemřeli v nemocnici později na následky těžkých zranění.