Asad má obavy z dalšího útoku USA, bojové letouny raději přesunul k ruské základně

Syrská armáda přesunula většinu svých vzdušných sil na místo poblíž základny v provincii Latákíja, odkud operuje ruské letectvo. Informovala o tom televize CNN, podle níž se tímto krokem snaží režim Bašára Asada ochránit stroje před případným dalším úderem Spojených států.

Video Zprávy ve 12
video

Experti potvrdili použití sarinu u syrského Idlibu

USA zaútočily na letiště syrské armády Šajrát raketami typu Tomahawk před dvěma týdny v reakci na zásah syrských civilistů chemickými zbraněmi u Idlibu, při němž zemřely desítky lidí. Západ z incidentu viní syrský režim, Damašek při americké odplatě přišel o 24 bojových letounů, píše CNN.

Krátce po úderu začal Asadův režim přesouvat své vzdušné síly na Mezinárodní letiště Básila Asada, jež se nachází poblíž ruské základny Hmímím v Latákiji. Tam je umístěna většina ruských letadel, která pomáhají Damašku bojovat s rebely.

Přesun se týkal většiny, ne-li všech bojových strojů syrské vlády, sdělil CNN činitel z amerického ministerstva obrany. Režim se zřejmě domnívá, že Washington by měl obavy z případného úderu v blízkosti ruských vojsk a protiletadlových systémů.

Spojené státy v předstihu varovaly Moskvu před úderem z 6. dubna prostřednictvím vojenského komunikačního kanálu, aby zabránily ruským obětem.

Základna Hmímím spolu s námořní základnou v Tartúsu představují dvě hlavní vojenská centra Moskvy v Sýrii. Spekuluje se, že tam mají Rusové umístěné pokročilé protiletadlové raketové systémy.

video Zpravodaj ČT Szántó: Závěry OPCW jsou nejvyšší bernou mincí
Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Szántó: Závěry OPCW jsou nejvyšší bernou mincí

Podle syrského režimu za únik chemických látek mohli povstalci. Damašek i Moskva obvinily USA z porušení mezinárodního práva a suverenity Sýrie. Organizace pro zákaz chemických zbraní mezitím potvrdila, že Syřany u Idlibu skutečně zasáhl smrtící sarin.