V Chán Šajchúnu byl prokazatelně použit sarin, tvrdí Organizace pro zákaz chemických zbraní

Je nevyvratitelné, že při útoku na Chán Šajchún v Sýrii byl použit sarin nebo jemu podobná chemická látka. Oznámila to Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která útok ze 4. dubna vyšetřuje. V její pravomoci ale není určit viníka incidentu. Při útoku na město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib zemřelo přes osmdesát lidí.

Lidé po útoku v provincii Idlib
Zdroj: Reuters Autor: Ammar Abdullah

V Haagu jednal výkonný výbor OPCW a generální ředitel této organizace Ahmet Üzümcü přítomné seznámil s výsledkem dosavadního šetření. Odborníci OPCW odjeli minulý týden do Turecka, kde zjišťují fakta. Několik obětí a raněných bylo ze Sýrie do Turecka převezeno.

Üzümcü řekl, že ve dvou laboratořích byly prověřeny biologické vzorky odebrané při pitvě z těl tří obětí. Vzorky z těl sedmi zraněných, kteří jsou v nemocnici, pak byly prověřeny na dalších dvou pracovištích pověřených OPCW. Všechny výsledky podle něj svědčí o tom, že tito lidé byli vystaveni sarinu nebo látce jemu podobné. Sarin je smrtící nervový plyn, jehož výroba je zakázána od roku 1993.

„I když detailní analýza laboratorního šetření bude následovat, výsledky, jež máme už nyní k dispozici, jsou nevyvratitelné,“ řekl Üzümcü. Odborníci, kteří jsou na místě, pokračují v práci a jsou připraveni odjet do Chán Šajchúnu, jestliže to bezpečnostní situace dovolí.

Západ z útoku viní syrský vládnoucí režim, ten zase tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko stojí i v tomto případě na straně Damašku a minulý týden vetovalo v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která požadovala přísné vyšetření. O útoku má rada znovu jednat ve čtvrtek.

USA o vině syrského režimu od počátku nepochybovaly a 7. dubna v odvetě zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu Šajrát v provincii Homs.

Izraelská vojenská rozvědka se podle agentury AP domnívá, že režim syrského prezidenta Bašára Asada vlastní až tři tuny chemických zbraní. Kloní se i k názoru, že za útokem v Idlibu je Asadova armáda. Podle rozvědky dali k útoku v Chán Šajchúnu rozkaz velitelé armády, ale těžko bez Asadova vědomí.

Asadův režim byl z chemického útoku obviněn i v roce 2013 a aby se tehdy vyhnul chystané americké vojenské odvetě, nechal vyvézt a zničit svůj chemický arzenál. Zničena byla také infrastruktura, která se používá k výrobě těchto zbraní.