Řecký parlament schválil návrh rozpočtu, který počítá s růstem daní a úsporami

Řecký parlament večer schválil vládní návrh rozpočtu na příští rok. Rozpočtový plán počítá s obnovením hospodářského růstu, ale i s dalším zvyšováním daní a úsporami vládních výdajů. Cílem je dosáhnout rozpočtového přebytku, který po Aténách požadují evropští věřitelé.

Řecko a finance
Zdroj: Reuters Autor: Dado Ruvic

Vláda v rozpočtu předpokládá, že řecká ekonomika v příštím roce vzroste o 2,7 procenta. V letošním roce ještě čeká pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 procenta. Od vypuknutí dluhové krize v roce 2010 se objem řecké ekonomiky snížil zhruba o čtvrtinu. 

Zadluženost země se má příští rok podle rozpočtového plánu snížit na 176,5 procenta z letošních 180,3 procenta HDP. Vláda ale považuje zadlužení za neudržitelně vysoké a chce vyjednat s věřiteli zmírnění dluhové zátěže.

Ministři financí eurozóny se tento týden shodli na krátkodobých opatřeních, která mají pomoci dluh Řecka zmírnit.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o úvěrovou pomoc, v níž celkem získalo 240 miliard eur (asi 6,5 bilionu korun). Loni v srpnu se pak s partnery v eurozóně dohodlo na třetím záchranném programu v celkovém objemu 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).