Polsko nakročilo k úplnému zákazu potratů

Polský parlament v prvním čtení podpořil kontroverzní zákon, který by měl v zemi zakázat umělé ukončení těhotenství. Návrhu zákona dalo zelenou 267 poslanců, pro jeho zamítnutí jich hlasovalo 154. Proti navrženému zpřísnění potratového zákona protestovaly letos tisíce Poláků.

Odpůrci potratů před sídlem Sejmu
Zdroj: Reuters

Současný zákon o interrupcích platí v silně katolickém Polsku od roku 1993 a patří mezi nejvíce restriktivní v Evropě. Umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže prenatální vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění následkem znásilnění nebo incestu.

Navržený zákon počítá s dalším zpřísněním pravidel. Potraty by podle něj byly zcela zakázány s jedinou výjimkou, a to by byly případy, kdyby byl ohrožen život matky. Lékařům, kteří by provedli nedovolený potrat, by hrozilo až pětileté vězení.

Návrh zákona vyvolal v Polsku v uplynulých měsících velké protesty. Odpůrci normy tvrdí, že zákon zachází s ženami jako s nesvéprávnými osobami a zbavuje je možnosti rozhodovat o vlastním těle.

V Polsku se uskuteční ročně méně než 2000 legálních potratů. Řada žen kvůli situaci ve své zemi ale podstupuje přerušení těhotenství v zahraničí. Nevládní organizace odhadují, že interrupci podstoupí v zahraničí každý rok mezi 100 000 a 150 000 Polek.