Obama podpoří jen kandidáta, který bude pro zbraňovou reformu

Šéf Bílého domu Barack Obama nepodpoří žádného prezidentského kandidáta, který nebude souhlasit se zbraňovou reformou. Obama to píše ve svém sloupku na webu listu The New York Times. Vyzval občany, aby přiměli zákonodárce, guvernéry i starosty k podpoře přísnějších podmínek držení zbraní.

„Každý rok střelné zbraně předčasně ukončí životy více než 30 tisíc Američanů. Domácí násilí. Přestřelky gangů. Nehody. Stovky tisíc Američanů přišly o své bratry a sestry, pohřbily své děti. Jsme jedinou vyspělou zemí světa, která zažívá tak často takový rozsah násilí,“ napsal Obama. „My všichni máme odpovědnost,“ dodal s tím, že za změny bude bojovat nejen jako prezident, ale i občan.

„Nepodpořím a nebudu volit žádného kandidáta, i když bude z mé strany, který nepodpoří smysluplné zbraňové reformy. A když se ke mně přidá 90 procent Američanů, kteří takové reformy podporují, zvolíme si vůdce, které si zasloužíme,“ zdůraznil s odkazem na příslušný průzkum veřejného mínění, v němž 92 procent oslovených Američanů souhlasí s prověřením minulosti kupců zbraní.

Americký prezident Barack Obama debatoval o zbraních
Zdroj: ČTK/ABACA/Pool

Obama v úterý ohlásil, že již není možné dále omlouvat nečinnost Kongresu v otázce příliš volných pravidel držení a získávání zbraní, proto ze svých pravomocí nařídí legislativní změny, které mají pomoci omezit násilnou činnost související se střelnými zbraněmi. Všichni zájemci o střelné zbraně v USA budou muset před získáním povolení splnit stejné požadavky, kontrolovat se bude například jejich minulost.

Prezident svými nařízeními obejde Kongres, jehož republikánské vedení tento fakt ostře kritizovalo. Obama v The New York Times opět připomněl, že mocné zbraňové lobby zablokovalo snahy zákonodárců o jakákoli bezpečnostní opatření. „Pokud si dítě nemůže samo otevřít krabičku s aspirinem, měli bychom se rovněž postarat, aby nezmáčklo spoušť zbraně,“ uvedl v článku Obama.

Americký prezident Barack Obama

Barack Obama, americký prezident

„Změna bude těžká. Nenastane přes noc. Ale ani zajištění hlasovacího práva ženám nepřišlo přes noc. Osvobození Afroameričanů nenastalo přes noc. Posílení práv leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových Američanů zabralo desetiletí práce.“

Barack Obama, americký prezident

Obama se ve čtvrtek zúčastnil debaty na Univerzitě George Masona ve Fairfaxu, kde čelil kritickým vyjádřením obhájců práva nosit a vlastnit zbraň. V diskusi, kterou přenášela stanice CNN, obvinil vlivnou Národní asociaci držitelů zbraní (NRA) z šíření zpráv o tom, že se vláda lidem snaží sebrat jejich zbraně. „To je konspirace,“ řekl s tím, že v prezidentské funkci bude již jen rok.

Podle prezidenta byla přizvána i NRA, která ale odmítla přijít. Mluvčí této organizace Andrew Arulanandam uvedl, že důvod k účasti na divadle zorganizovaném Bílým domem žádný nebyl. Chris Cox, který je hlavním lobbistou NRA, sdělil, že zájem o rozhovor s Obamou neměl. „Nepodporuje právo jedince vlastnit zbraň,“ řekl Cox. „Tak o čem bychom mluvili?
O basketballu?“ dodal.

Několik kritických dotazů prezidentovi položili majitelé zbraní, kteří byli v publiku. Taya Kyleová, která je vdovou po odstřelovači zvláštních jednotek SEAL, řekla, že zákony nezastaví lidi se špatnými úmysly. „Problém je, že chtějí vraždit,“ sdělila.

Kimberly Corbanová zase prezidentovi řekla, že jako oběť sexuálního útoku se rozhodla pořídit si zbraň, aby mohla bránit sebe a své děti. Obamovy změny nyní vnímá jako narušení svých práv. Šéf Bílého domu jí odpověděl, že jeho návrhy nebudou žádnou komplikací pro spořádané občany, kteří si chtějí koupit zbraně, některé zločince ale mohou pomoci zastavit.