Řada států EU včetně Česka odmítá prodloužit zákaz dovozu ukrajinského obilí do pětice zemí

Řada zemí Evropské unie včetně Česka, Německa či Francie kritizuje možné prodloužení zákazu dovozu ukrajinských obilovin do Polska a čtyř dalších zemí sousedících s Ukrajinou. Po jednání ministrů zemědělství zemí EU o tom v Bruselu mluvili zástupci některých unijních vlád. Podle eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského zvažuje Evropská komise možnosti, jak financovat přepravu ukrajinské zemědělské produkce přes EU do zemí severní Afriky či Blízkého východu.

Evropská komise v květnu povolila Polsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku zakázat na svém trhu prodej ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen. Toto opatření, které neomezuje exportní tranzit do dalších zemí, platí do poloviny září. Ministři zemědělství těchto zemí však hájí myšlenku prodloužit zákaz alespoň do konce roku v zájmu ochrany vlastních trhů. 

Restrikce pětice zemí v pondělí kritizoval jako nepřijatelné ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podobně se nyní vyjádřili ministři zemědělství největších unijních ekonomik Německa a Francie. Komise by podle nich neměla povolit státům sousedícím s Ukrajinou omezení dále prodlužovat.

Moskva vypověděla obilnou dohodu

Komisař Wojciechowski se na jednání s ministry ke sporu jednoznačně nevyjádřil. Naproti tomu prohlásil, že má Komise v plánu zvážit možnosti, jak financovat přepravu ukrajinského zemědělského exportu přes EU. Debata získala na aktuálnosti poté, co Moskva vypověděla dohodu umožňující transport přes Černé moře. Podle úterního vyjádření ruského ministerstva zahraničí zatím žádné rozhovory o možném návratu k dohodě neprobíhají.

„Pokud by Evropská komise byla schopna přispět finančně na přepravu, bylo by to výrazně jednodušší,“ prohlásil český ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Unie by podle něho měla posílit především přepravní koridor po řece Dunaj, aby po něm bylo možno vozit až čtyři miliony tun obilovin měsíčně.

Výborný dále řekl, že Česko je plně solidární s Ukrajinou a postup má být jednotný. „Není správné, aby se tady vytvářely dvě kategorie zemí.“ Zvolené květnové opatření, které platí do 15. září, nemá být podle něho trvalé. „Naším společným úkolem je udělat všechno pro to, aby se dostalo obilí z Ukrajiny do zemí třetího světa.“ Podobně je tomu i u dalších zemědělských komodit z Ukrajiny.

Ministr zdůraznil, že chce hájit i zájmy českých zemědělců a spotřebitelů. Dodal, že je nutné zajistit, aby byly funkční „koridory solidarity“ směrem k přístavům na Baltu, případně k Hamburku. Jsou tu podle něho možnosti i silniční a železniční dopravy.

Načítání...