Stát měl informace o uprchlících zjišťovat od začátku, míní hejtman Schiller

27 minut
Interview ČT24: Jan Schiller
Zdroj: ČT24

„Systém začleňování a přerozdělování uprchlíků měl být nastaven už dřív a my na to jako hejtmani upozorňovali od začátku,“ prohlásil v Interview ČT24 hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Zmínil rovněž, že stát by měl běžence motivovat k tomu, aby se přestěhovali do oblasti, kde jsou volné kapacity. Dodal, že pro uprchlíky vznikne informační systém, který však bude aktivní až v červnu.

Podle Schillera však není možné zachytit to, kolik běženců v jednotlivých krajích aktuálně zůstalo. „My máme údaje o tom, kolik uprchlíků dostalo statut dočasné ochrany – 18 tisíc, přičemž jsme ubytovali tři a půl tisíce lidí,“ podotkl a dodal, že neví, jestli skutečně na daném místě stále jsou.

Evidenci by podle něj měl mít na starost stát, potažmo pracovní úřad, který bude hlídat, zda tito lidé odešli, či nikoliv. „Jsou to svobodní lidé, my je nemůžeme omezit, ale musí mít také nějakou povinnost nahlásit, kde se pohybují,“ dodal s tím, že od počátku se uprchlíků v Ústeckém kraji ptali, zda chtějí zůstat a pracovat.

„Evidovali jsme to naší databází, ale ve své podstatě to neměl být náš úkol, to měl být od začátku úkol státu,“ zdůraznil.

Motivace uprchlíků

Ulevit přetíženým krajům, které už nemají kapacity, pomůže podle Schillera motivace uprchlíků. „Ubytovali jsme uprchlíky, ale nemáme na to navázány pracovní příležitosti nebo například školy, takže to bude vláda muset řešit a motivovat uprchlíky, aby se přestěhovali tam, kde ty možnosti jsou,“ uvedl s tím, že motivací pro ně by mělo být to, jestli v dané oblasti seženou práci a jestli bude kapacita na to, aby mohli dát děti do škol. 

Stát by měl podle něj rovněž běžence motivovat i finančně. „Příspěvek, který uprchlíci dostávají, by se měl snižovat, aby je to nutilo práci shánět,“ podotkl. Na druhé straně by stát podle něj měl ty, kteří se chtějí odstěhovat za prací či za školou, motivovat pozitivně a „nějak tu částku přibližně navýšit“.

„My můžeme poskytnout data, ale motivační program a koncepční program musí vymyslet vláda,“ zdůraznil.

Schiller rovněž zmínil, že se situace od začátku války změnila. „Přichází lidé, kteří nejsou přímo zasaženi válkou, nejsou nějakým způsobem ohroženi na životě. Zjistili, že náš systém je hodně štědrý,“ uvedl.

V souvislosti zejména s romskými uprchlíky, kteří mají navíc i maďarské občanství, podotkl, že největší problém jsou i personální kapacity, protože tito lidé potřebují velmi specifickou péči. Dodal, že v Janově je nyní sto ukrajinských Romů a ve Varnsdorfu padesát. „Zjistili jsme, že to jsou lidé, kteří neumí číst, neumí psát, neumí se nijak domluvit. Neumí zapnout rychlovarnou konvici a očividně nikdy pracovat nebudou,“ dodal s tím, že na jednoho takového uprchlíka by byl potřeba jeden člověk, který by se o něj postaral.

Zmínil, že v Ústeckém kraji jsou vyloučené lokality a lidé si na to svým způsobem zvykli, nicméně už další problémy nechtějí. „Pokud tam přijdou další romští uprchlíci, kteří mají úplně jiné návyky a dokonce i sama komunita je tady nechce, tak máme velký problém, abychom ten stav udrželi,“ dodal hejtman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Pozor na to, co sdílíte. Fotografie z internetu nezmizí

Velkou digitální stopu na sociálních sítích tvoří často dětem sami rodiče. Například fotografie nahých dětí na internet nepatří, protože z virtuálního prostoru nikdy nezmizí, upozorňuje koordinátor projektu Safer Internet Centrum a expert na rizikové chování na internetu Martin Kožíšek. Lidé by si podle něj také měli rozmyslet, co a kde o sobě sdílejí a jakým aplikacím povolí přístup k citlivým údajům. Přinášíme pár tipů, jak se bezpečně chovat na internetu.
před 2 hhodinami

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 3 hhodinami

Děti na táboře zažívají výcvik jako v armádě

V Žítkové v Bílých Karpatech podstupuje třicet dětí ve věku od devíti do třinácti let výcvik jako v armádě. Děti si tábor, který má zázemí na někdejší armádní základně, pochvalují. Běžný den táborníků začíná hlasitým budíčkem a nástupem na rozcvičku. Přes den děti například cvičí na opičí dráze či v zákopech, učí se také základy první pomoci či topografie.
před 3 hhodinami

Průběžný klimatický cíl nepotřebujeme, míní Peštová. Hruška by zmírnil jeho znění

Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.
před 11 hhodinami

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...