Obránci na východě Ukrajiny bojují o řeku Severní Doněc. Pokračují ruské útoky na Azovstal

Ukrajinské síly dál během pátku bránily ruskému postupu u řeky Severní Doněc nedaleko obce Bilohorivka na východě Ukrajiny. Získaly také další území kolem Charkova, uvedl Kyjev. Ruské síly se pak podle dostupných informací zaměřují hlavně na okolí Izjumu a Severodoněcku. Odpor pokračuje také v mariupolských železárnách Azovstal, Kyjev zahájil nová jednání s Moskvou o možné evakuaci obránců z huti.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Ocelárna Azovstal zůstává tím posledním, co Rusové v Mariupolu nezískali. „Nemůžeme se Rusům vzdát, protože to by znamenalo okamžitou smrt,“ řekl spoluvelitel pluku Azov Ilija Samojlenko. Po evakuaci všech civilistů se Rusové zaměřují právě na Azovstal. 

Tvrdé boje ale hlásí i námořní fronta. Ruská podpůrná loď Sjevolod Bobrov údajně hořela po ukrajinském zásahu. Nové snímky ukazují také zničené budovy a plavidla na okupovaném Hadím ostrově. Tato bojiště jsou klíčem ke kontrole části Černého moře. 

6 minut
Válka na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Boj o přechod řeky

Satelitní snímky pořízené ve čtvrtek odpoledne ukazovaly kouř stoupající z hustého lesa západně od řeky Severní Doněc u obce Bilohorivka. Patrně se podle nich bojovalo i v oblasti, kde byly umístěny ruské mosty.

I přes silnou kouřovou clonu bylo možné vidět objekt – zřejmě třetí most ruských jednotek – který překlenoval celou řeku. Snímky pořízené bezpilotními letouny později pak ukázaly, že dva předchozí mosty již přes Severní Doněc nevedou.

Guvernér Luhanské oblasti Serhij Hajdaj ve středu uvedl, že se ruští vojáci dál snaží vybudovat mosty přes řeku. Uvedl také, že je Ukrajinci opakovaně vyhazují do povětří. Ukrajinský generální štáb ve čtvrtek v pravidelném hlášení oznámil, že se ruským silám podařilo překročit Severní Doněc u města Lyman, tedy výš proti proudu řeky.

Snímky podle britských tajných služeb naznačovaly, že během pokusu o přechod řeky Severní Doněc ztratilo Rusko kromě mostů i významné obrněné manévrové prvky nejméně jedné praporní taktické skupiny. „Provádění přechodů přes řeku ve znepřáteleném prostředí je vysoce riskantní manévr a vypovídá o tlaku, kterému jsou ruští velitelé vystaveni, aby dosáhli pokroku ve svých operacích na východní Ukrajině,“ uvedlo britské ministerstvo obrany ve své ranní zprávě.

Podle ruskojazyčného webu BBC ukázaly satelitní snímky z Charkovské oblasti také zničení tří mostů, důležitých pro protiútok ukrajinské armády. Vyhození mostů do povětří by mohlo ukrajinskou ofenzivu zpomalit. 

Podle rozvědky Spojeného království vynakládá Rusko značné úsilí v okolí Izjumu a Severodoněcku ve snaze dosáhnout průlomu směrem ke Slovjansku a Kramatorsku. Hlavním cílem na této ose je obklíčit ukrajinské síly a izolovat je od podpory nebo posílení jednotkami ze západu země. Přestože po stažení a přesunu jednotek z Kyjevské a Černihivské oblasti soustředila ruská armáda v této oblasti své síly, nepodařilo se jí dosáhnout žádného významného pokroku, uvedlo ministerstvo. 

V Luhanské oblasti se ruské jednotky dál snaží získat plnou kontrolu nad městem Rubižne, útočily i na obce v Doněcké oblasti včetně Marjinky, kterou získaly v dubnu pod kontrolu opět ukrajinské síly. Ve směru na Záporoží ruští vojáci ostřelovali ukrajinské pozice podél celé fronty, píše ukrajinský generální štáb. 

Podle velení ukrajinské armády také ruské jednotky posilují hranici s Ukrajinou v Kurské a Brjanské oblasti. Ukrajinská armáda s odkazem na dostupné informace uvedla, že Moskva k hranicím přesouvá dělostřelecké jednotky, aby ostřelovala obce v ukrajinské Černihivské oblasti. 

Kamery zachytily zastřelení civilistů okupanty do zad, uvádí BBC

BBC zveřejnila záběry z bezpečnostních kamer v Kyjevě, které zachycují zastřelení dvou civilistů do zad ruskými vojáky na začátku invaze. Oběťmi se stali majitel a strážný obchodu s jízdními koly. Kamery bez zvukového záznamu nejprve zachytily, že pětašedesátiletý neozbrojený strážný Leonid k vojákům přistoupil s rukama nad hlavou, i jejich následný hovor přes plot.

Následně oba Ukrajinci vykročili zpět k obchodu, odcházející okupanti se však náhle otočili a několikrát střelili oba muže do zad. Zatímco majitel obchodu zemřel na místě, Leonidovi se podařilo odpotácet do nedaleké boudy. Po střelbě vojáci v ruských uniformách, kteří na místo přijeli v ukradené dodávce, obchod vyrabovali.

BBC se podařilo spojit záběry z kamer spolu s telefonními hovory strážného předtím, než zemřel, a výpověďmi příslušníků domobrany, kteří se jej pokusili zachránit. Události jsou nyní vyšetřovány ukrajinskými složkami jako podezření z válečného zločinu. Ukrajinská prokuratura podle BBC prověřuje už více než deset tisíc podobných podezření.

Část ruské armády prý odmítá nasazení na Ukrajině

Podle britského listu The Guardian někteří ruští vojáci nasazení na Ukrajině odmítají. Velitelé je sice za odpor mohou propustit, nemohou je však stíhat, protože Rusko není formálně ve válce. Invazi na Ukrajinu nazývá „speciální vojenskou operací“.

„Byli nepříčetní. Ale nakonec se zklidnili, nemohli toho moc dělat,“ popsal reakci velitelů listu jeden z vojáků, který si nepřál zveřejnit svou identitu. „Chci se vrátit ke své rodině – a ne v rakvi,“ vysvětlil.

„Neexistují žádné právní důvody pro zahájení trestního řízení, pokud voják odmítne bojovat už na ruském území,“ okomentoval právník, který se problematikou zabývá. Na jeho kancelář už se podle něj obrátily „stovky a stovky“ vojáků s žádostí o radu, jak se bojovému nasazení na Ukrajině vyhnout, uvedl The Guardian.

„Velitelé se snaží svým vojákům vyhrožovat vězením, ale my jim radíme, že mohou jednoduše říct ne,“ doplnil. Pokud by však Ruská federace Ukrajině vyhlásila válku, pravidla by se zásadně změnila a odporujícím vojákům by hrozilo vězení, upozornil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, řekl Putin Trumpovi

Ruský vůdce Vladimir Putin v telefonátu sdělil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině. Trump měl naopak Putina podle Kremlu vyzvat k rychlému ukončení vojenských akcí na Ukrajině. Ruský vůdce současně tvrdí, že jeho země má stále zájem dohodnout se na urovnání konfliktu. Právě Rusko ale před více než třemi roky provedlo otevřenou invazi na Ukrajinu. Trump uvedl, že telefonát nepřinesl žádný pokrok.
20:13Aktualizovánopřed 4 mminutami

Průběžný klimatický cíl nepotřebujeme, míní Peštová. Hruška by zmírnil jeho znění

Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.
před 54 mminutami

Sněmovna reprezentantů stvrdila Trumpův „velký, krásný zákon“

Americká sněmovna reprezentantů schválila zákon prezidenta Donalda Trumpa o daních a výdajích známý jako „velký, krásný zákon“. Hlasování předcházela dlouhá debata, proti nakonec hlasovali dva republikáni. Obsáhlý text zákona obsahujícího priority Trumpovy administrativy nyní míří k podpisu prezidenta. Tiskové agentury těsný výsledek označují za „klíčové vítězství Trumpovy agendy“.
20:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dánsko předsedající EU chce s Kyjevem otevřít první kapitoly přístupových rozhovorů

Dánsko oficiálně zahájilo předsednictví v Radě Evropské unie. Zaměřit se hodlá na bezpečnost, ekonomické a klimatické otázky nebo rozšíření sedmadvacítky. Dánská premiérka Mette Frederiksenová by chtěla, aby Ukrajina byla členem Evropy, ale je si vědoma toho, že pro to nemá dostatek spojenců. Chtěla by tedy aspoň s Kyjevem otevřít první kapitoly přístupových rozhovorů do Unie. Už za pár dnů pak čeká Brusel zásadní rozhodnutí týkající se obchodu s USA. Termín stanovený šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem vyprší 9. července. Evropská komise usiluje o předběžnou dohodu po vzoru Británie.
před 2 hhodinami

KLDR může poskytnout Rusku až třicet tisíc vojáků, píše CNN

Severní Korea se chystá ztrojnásobit počet svých vojáků bojujících na straně Ruska proti Ukrajině, píše CNN s odkazem na zpravodajské informace ukrajinských představitelů, podle nichž Pchjongjang vyšle na pomoc Moskvě dalších pětadvacet až třicet tisíc vojáků.
15:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejslavnější mešita v ohrožení. Hagia Sofia nemusí další zemětřesení zvládnout

Po patnácti stoletích existence je slavný svatostánek Hagia Sofia stojící v Turecku v problémech. Přestože stavba prochází rekonstrukcí, nemusí to stačit na to, aby přežila další silné otřesy, které Istanbul podle vědců čekají.
před 6 hhodinami

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 8 hhodinami

Na Krétě zuří rozsáhlý požár, evakuují se i stovky Čechů

Na patnáct set lidí na řecké Krétě musely úřady evakuovat kvůli požáru, se kterým zápolí desítky hasičů. Další tisíce turistů oblast opouštějí preventivně. Z místa zatím nejsou hlášena žádná zranění. Klienty musely evakuovat i české cestovní kanceláře. Podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) šlo o čtyři stovky lidí, místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež dopoledne hovořil o několika desítkách klientů.
06:04Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...