EU má dvě žádosti o registraci vakcíny proti covidu-19, první by mohla posoudit do konce prosince

Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá firma BioNTech podaly žádost o podmínečnou registraci společné vakcíny proti covidu-19 na trhu Evropské unie. Informovala o tom agentura DPA, podle které byla žádost podána již v pondělí. Ve stejný den žádost o povolení pro podmínečné uvedení vakcíny na unijní trh podala i americká společnost Moderna.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Takashi Ozaki

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) potvrdila, že obě žádosti přijala a zahájila jejich zkoumání. Nyní bude posuzovat účinnost i bezpečnost očkovacích látek.

Pokud vše půjde podle plánu a k dispozici budou všechny potřebné dokumenty, mohla by EMA dokončit zkoumání vakcíny firem Pfizer a BioNTech do 29. prosince a očkovací látky firmy Moderna do 12. ledna. S rozhodnutím EMA musí souhlasit i Evropská komise, která se ale obyčejně řídí doporučením lékové agentury.

Firma BioNTech uvedla, že s distribucí vakcíny v Evropě může začít okamžitě po její registraci. Podle jejího mluvčího Sierka Poettinga by to mohlo být i během „několika málo hodin“. Podle něj je možné vakcínu skladovat v běžné chladničce až pět dní, v boxech se suchým ledem až měsíc. K delšímu skladování již je třeba speciálních chladicích zařízení.

Očkovací látka vyvinutá ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech má podle klinických testů až 95procentní účinnost v ochraně před covidem-19. Přípravek přitom podle výrobců nemá žádné vážné vedlejší účinky. V nejohroženější skupině starších lidí je účinnost 94 procent.

EU by mohla dostat víc než miliardu dávek

Evropská komise už v listopadu schválila podpis smlouvy na nákup až 300 milionů dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech a 160 milionů dávek očkovací látky vyvinuté firmou Moderna. Kromě toho má již smlouvy s výrobci AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová minulý týden uvedla, že Komise jedná ještě se sedmým výrobcem. Pokud všechny vakcíny schválí EMA, bude moci Komise rozdělit mezi členské země více než miliardu dávek.

Už v listopadu podaly firmy Pfizer a BioNTech žádost o schválení mimořádného nasazení látky ve Spojených státech. V pondělí stejnou žádost v USA podala i firma Moderna. Podle DPA požádaly Pfizer a BioNTech o registraci vakcíny i ve Velké Británii, Austrálii, Kanadě či Japonsku.