Ruští agenti byli v Bulharsku v době explozí v tamních zbrojních skladech, uvádí RFE/RL

Zjištěné údaje ukazují, že údajní ruští agenti byli přítomni v Bulharsku v letech 2014 a 2015 v době výbuchů v šesti tamních zbrojních skladech, které se odehrály podle stejného vzoru. Poukázala na to na svém webu rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) v souvislosti s podobnými událostmi ve Vrběticích v Česku v roce 2014, které nyní vedly k diplomatickému střetu mezi Prahou a Moskvou. Nová analýza a další důkazy podle stanice naznačují možné spojení ruské vojenské tajné služby GRU s explozemi v Bulharsku.

Čtyři sklady v Bulharsku explodovaly postupně v únoru, v srpnu, v říjnu a v prosinci před sedmi lety. Další následovaly zanedlouho v březnu a dubnu 2015. Nejtragičtější následky měl výbuch muničního skladu v říjnu 2014 v obci Gorni Lom na severozápadě Bulharska, kde zemřelo patnáct lidí.

RFE/RL připomněla, že k výbuchům došlo v době vysokého napětí ve východní Evropě, které vyvolala ruská invaze a anexe ukrajinského Krymského poloostrova a vypuknutí separatistické války podporované Ruskem na východní Ukrajině.

V té době byly ukrajinské ozbrojené síly v katastrofálním stavu, chyběla jim organizace a řádný výcvik a měly nedostatek zbraní a výbavy. Ukrajinští činitelé se proto snažili rychle sehnat potřebnou výzbroj, aby země mohla čelit lépe vyzbrojeným a vycvičeným separatistickým bojovníkům, mezi nimiž byli příslušníci ruské armády, což Moskva ovšem popřela. A Bulharsko má značný zbrojní průmysl a obchod se zbraněmi.

Pokus o převrat v Černé Hoře i otrava Gebreva

Údaje zveřejněné mezinárodní investigativní skupinou Bellingcat ukazují, že v roce 2014 – v březnu, v září, v listopadu a v prosinci – byl v Bulharsku přinejmenším čtyřikrát ruský občan Vladimir Mojsejev, a to pod pseudonymem Vladimir Popov. Ještě jednou tuto zemi navštívil v následujícím roce. Všechny tyto jeho cesty se uskutečnily kolem dat, kdy explodovaly sklady.

RFE/RL v této souvislosti poznamenala, že úřady Černé Hory zjišťovaly spojení Mojsejeva s údajně chystaným převratem v roce 2016. Z nezdařeného pokusu o svržení prozápadního prezidenta Mila Djukanoviče byla obviněna ruská GRU.

V rozmezí února a dubna 2014 přiletělo podle letových dat do Bulharska přinejmenším šest dalších Rusů, kteří byli později označeni za agenty vojenské rozvědky. Byl mezi nimi i Denis Sergejev, jehož krycí jméno bylo Sergej Fedotov. Sergejev přitom přiletěl v dubnu do Burgasu s dalším pravděpodobným agentem Jegorem Gordijenkem (krycí jméno Georgij Gorškov).

Jejich přítomnost v zemi se shodovala se dvěma náhlými a záhadnými onemocněními, která mezi 28. dubnem a 4. květnem téměř zabila obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva. Experti později sdělili, že Gebrev byl otráven stejnou nervově paralytickou látkou novičok jako o tři roky později v anglickém Salisbury bývalý dvojitý agent Sergej Skripal.

Gebrev připustil, že měl ve Vrběticích munici

Podle médií ve skladu ve Vrběticích, který v roce 2014 dvakrát explodoval, byla munice patřící Gebrevovi a možná měla směřovat na Ukrajinu. Gebrev tento týden podle agentury BGNES nejprve popřel, že by ve vrbětickém skladu své zboží měl, navíc které by mělo být určené pro Ukrajinu. Později nicméně připustil, že část munice mu ve Vrběticích patřila.

Česká republika se kvůli důvodnému podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v sobotu rozhodla vyhostit osmnáct pracovníků ruského velvyslanectví. Roztržka pak eskalovala a Praha se rozhodla zastropovat počet diplomatů na pražském ruském velvyslanectví tak, aby odpovídal stavu na české ambasádě v Moskvě.

Policie v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích vyhlásila pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a posléze také cestovními doklady Moldavska na jméno Nicolai Popa a Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí ze Skripalovy otravy v Salisbury a jež investigativní média označila za agenty GRU.

Tádžické ministerstvo vnitra nicméně popřelo, že by vydalo cestovní pas jednomu ze dvou mužů. „Zveřejněná informace na internetu, že jeden z podezřelých v kauze výbuchu skladu zbraní v České republice je občan se zahraničním pasem Tádžické republiky na jméno Ruslan Chalimovič Tabarov a s rokem narození 1975, není věrohodná,“ uvedlo ministerstvo na svém webu.

„Ministerstvo vnitra ani jeho pobočky ve městech a regionech občanu R. Ch. Tabarovovi pas nevydávaly a státní orgány Tádžické republiky o jeho vydání nežádaly,“ upřesňuje zveřejněné prohlášení.

Moldavsko tento týden podle agentury Interfax rovněž popřelo, že by vydalo pas pro druhého z mužů, po nichž česká policie pátrá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
05:47Aktualizovánopřed 8 mminutami

Ve Srebrenici si lidé připomněli 30 let od masakru bosenských muslimů

Ve východobosenské Srebrenici, kterou před třiceti lety, 11. července 1995, dobyly jednotky bosenských Srbů, proběhly pietní akce připomínající vyvraždění přibližně 8 tisíc bosenských muslimů. Lidé, kteří si přišli připomenout genocidu, jíž mezinárodní společenství nedokázalo zabránit, se mimo jiné jako každý rok hromadně pomodlili. Na místní hřbitov byly také uloženy ostatky dalších sedmi obětí, které se podařilo identifikovat.
12:46Aktualizovánopřed 31 mminutami

Roste, či klesá moc čínského prezidenta? Spekulací přibývá

Za zavřenými dveřmi dochází ke změnám v nejvyšším komunistickém vedení Číny. Šéf strany a prezident Si Ťin-pching, který pod sebe v uplynulé dekádě soustředil většinu moci, začal řadu pravomocí delegovat na své spolupracovníky. Změny i delší nepřítomnost nejvyššího představitele podněcují spekulace o zápasu frakcí v politbyru i o politických problémech prezidenta.
před 1 hhodinou

V Arménii sílí krize mezi vládou a církví. Zatčen byl i ruský miliardář

Bezpečnostní složky v Arménii zmařily pokus o státní převrat, prohlásil na konci června premiér Nikol Pašinjan. Zatčena byla od té doby více než desítka lidí, především duchovních – je mezi nimi arcibiskup i patriarcha Arménské apoštolské církve. Zatčen byl však také ruský miliardář Samvel Karapetjan, jenž vlastní hlavní arménskou energetickou společnost. Tu chce Pašinjan znárodnit.
16:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 1 hhodinou

Rusové zasáhli porodnici, oznámil starosta Charkova

Rusové podle starosty Charkova Ihora Terechova během ranního útoku zasáhli porodnici, kde pobývaly matky s novorozenci. Žádná z nich nebyla zraněna. Terechov dodal, že pacientky je třeba evakuovat, a později doplnil, že útoky na město si vyžádaly celkem nejméně devět zraněných. Ve městě Čuhujiv v Charkovské oblasti jsou tři zranění, uvedla starostka Halyna Minajevová podle agentury AFP. Celkový rozsah ruských nočních úderů zatím není znám. Rusové hlásí sestřelení 155 ukrajinských dronů.
08:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

OSN: Při čekání na humanitární pomoc v Gaze bylo zabito nejméně 798 Palestinců

V Pásmu Gazy bylo od konce května zabito nejméně 798 Palestinců, kteří čekali na rozdělování humanitární pomoci u distribučních středisek či u kamionů s touto pomocí. Podle agentury Reuters to v pátek uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Izraelská armáda podle agentury AFP tvrdí, že si vzala z incidentů ponaučení.
12:40Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pušku na rošt a spálit. Strana kurdských pracujících zahájila odzbrojování

Třicet ozbrojenců ze Strany kurdských pracujících (PKK) včetně čtyř velitelů v pátek ráno při slavnostním ceremoniálu v jeskyni u severoiráckého města Sulajmáníja spálilo své zbraně a symbolicky tak zahájilo proces odzbrojování, píše agentura AFP. Ceremoniálu se zúčastnily delegace politických stran iráckých Kurdů, které vládnou v irácké autonomní oblasti Kurdistán, ale také delegace tureckých prokurdských stran DEM a DBP, píše agentura Firat, která je blízká PKK. Podle AFP byli přítomni i zástupci tureckých tajných služeb.
12:50Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...