Manželský pár, který se chtěl odpálit v bytě i s policisty, půjde do vězení. Muž dostal 18 let

Krajský soud v Brně ve středu potrestal manžele, kteří se loni v červnu v domě v Kobylí na Břeclavsku zamkli před exekutory. V domě pustili plyn, který chtěl muž podle obžaloby zapálit i se zasahujícími policisty. Muž dostal za pokus o vraždu a další trestné činy 18 let, žena za násilí proti úřední osobě čtyři roky. Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu pro možnost odvolání.

Manželé Hana a Vojtěch Blatní se v domě zamkli 14. června, když do objektu chtěli vstoupit exekutoři s policistou kvůli nařízené exekuci. Muž na ně po konfliktu u vstupních dveří podle obžaloby namířil plynovou pistoli a donutil je tím k útěku. V domě pak muž po domluvě s manželkou podle rozsudku odmontoval přívodní plynové trubky ke spotřebičům v šesti místnostech, otevřel i kohout propan-butanové lahve.

Na místo dorazila policejní zásahová jednotka i vyjednavač. Vyjednávání úspěšné nebylo, jednotka proto vpadla do domu. Muž podle obžaloby třináctkrát vystřelil, aby plyn vznítil, pak ještě zkoušel škrtat zápalkou. Neuspěl ale kvůli nízké koncentraci plynu.

Soud oba manžele potrestal za obecné ohrožení ve stadiu pokusu, násilí proti úřední osobě, muže pak i za pokus o vraždu. „Šlo o úpornou snahu obžalovaného dosáhnout úmrtí zasahujících osob,“ uvedl předseda senátu Aleš Novotný. Plyn v domě unikal asi dvě hodiny, ještě minimálně hodinu by ale podle předsedy senátu trvalo, než by výbušné koncentrace dosáhl.

„Obžaloba může být spokojená, obžalovaní byli uznáni jednáním, které jim bylo kladeno za vinu. Pan obžalovaný byl uznán i tím nepřísnějším trestným činem, tedy zločinem vraždy ve třetím odstavci, kdy se ho měl dopustit vůči příslušníkům Policie České republiky,“ řekla novinářům po vyhlášení rozsudku státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Manželé prý naletěli podvodníkům 

Podle Hany Blatné ona ani manžel nikoho kromě sebe ohrozit nechtěli. Blatný řekl, že má výpadky paměti a na ten den si nepamatuje. Manželé jsou v invalidním důchodu.

Nemovitost podle jejich výpovědi původně patřila synovi, on na ně prý chtěl převést úvěr na dům. Podle manželů ale naletěli podvodníkům a nemovitost byla převedena kupní smlouvou na jiné lidi, proti čemuž se neúspěšně bránili u soudu.

„Dovedu pochopit, že někdo hájí svoje práva, nelze ale reagovat tímto způsobem. Pokud bychom připustili, že vnímané bezpráví může být nahrazeno tímto způsobem, tedy vražděním nevinných lidí, dostaneme se někam na začátek justice, někam do oblasti krevní msty,“ uvedl předseda senátu.

Soud oba manžele potrestal za obecné ohrožení ve stadiu pokusu, násilí proti úřední osobě, muže pak i za pokus o vraždu. Muži hrozilo 15 až 20 let vězení, případně až doživotí. Ženě hrozilo tři až osm let vězení. V případě podaného odvolání by věc řešil Vrchní soud v Olomouci.