Bohumínská nemocnice má všechny ambulance pod jednou střechou. Budova stála 68 milionů

Bohumínská městská nemocnice ve čtvrtek otevřela novostavbu ambulantního traktu za zhruba 68 milionů korun. Dosud museli pacienti kvůli jednotlivým vyšetřením přecházet mezi budovami. Nyní najdou vše pod jednou střechou, řekl ředitel nemocnice Svatopluk Němeček. Investorem nové budovy v areálu nemocnice bylo město Bohumín.

„Celá idea vznikla tak, že jsme se rozhodli, že ambulance různých odborností, které byly po celé nemocnici a mnohdy mezi lůžkovými odděleními, sjednotíme na jedno místo a napojíme na stávající umístění CT přístroje,“ uvedl Němeček.

Kromě centrální recepce s příjmem a vyvolávacím systémem jsou v novém ambulantním pavilonu například interní a chirurgické ambulance, pracoviště endoskopických zákroků, expektační pokoj, sádrovna, rentgen a ultrazvuk.

Součástí investice je i parkoviště s padesáti místy tak, aby pacienti měli bezproblémový příjezd k ošetření. „V této fázi jde vlastně o ambulance, které už v nemocnici byly, nově je tady ambulance se sálkem pro plastického chirurga,“ upřesnil ředitel.

Němeček dodal, že díky přesunu některých pracovišť se nemocnici uvolnily prostory. V místě, kde dosud byly rentgenové vyšetřovny, by nemocnice ráda zřídila trakt pro jednodenní chirurgii. Interní ambulance by pak měla nahradit lůžka dlouhodobé intenzivní péče. 

Nemocnice se chce více soustředit právě na ambulantní péči

Nový ambulantní trakt se začal stavět v červenci 2021 a první pacienti ho začnou využívat v pondělí. Městská nemocnice ve zhruba jednadvacetitisícovém Bohumíně patří k menším zdravotnickým zařízením. Loni v ní bylo hospitalizováno 3172 pacientů a ambulantně ošetřeno 37 610 lidí.

„Patříme určitě k menším zařízením, právě proto se chceme zaměřit na moderní trendy, chceme se více soustředit na ambulantní péči. Chceme se připravit právě na tu jednodenní chirurgii, protože si myslíme, že to je cesta. Areál má šest hektarů a je tady ještě spousta volných ploch, a navíc jsme dvě minuty od dálnice. To považujeme do budoucna za obrovskou výhodu a prostor pro nové věci,“ uvedl Němeček.

Výhodou je podle něj i blízkost Polska. „Lidé tam jsou připraveni i z hlediska hotovostních plateb spoustu věcí realizovat, takže to vidíme jako další obrovský potenciál.“ V plánu má nemocnice podle něj i výstavbu LDN s dalším zázemím za více než 200 milionů korun.

Investice města

Podle starosty Petra Víchy (ČSSD) město do nemocnice investuje dlouhodobě. Hradilo i výstavbu ambulantního traktu. Vícha připomněl, že ve všech městských anketách zaměřených na potřebné investice dlouhodobě vítězí právě investice do zdravotnictví a městské nemocnice.

„V roce 1996 nemocnice spadala pod okresní úřad, a protože v okrese je šest nemocnic, tak jim tehdy připadala zbytná a chtěli se jí zbavit. To jsme samozřejmě nechtěli, tak jsme si ji převzali a od té doby ji trvale podporujeme. Už jsme do ní za ty roky vložili asi půl miliardy korun,“ řekl. Dodal, že město je připraveno nemocnici nadále finančně podporovat.