Plány na splavnění řek a propojení tří moří plní archivy už léta. Realizace je stále na vodě

Plánů a představ o splavnění řek a propojení moří je přes pět set kartonů. Víc než šedesát metrů regálů v Moravském zemském archivu plní vize minulých vládců a stavitelů. Projekt průplavu Dunaj–Odra–Labe měla do konce dubna projednat vláda, termín se ale posunul. Ministerstvo dopravy chce průplav za téměř šest set miliard korun začít stavět po roce 2030.

Jako první se Dunaj se severním mořem pokusil propojit už Karel IV. Podle Dubraviovy kroniky začal stavět v roce 1375. Průplav ale nedokončil. Archivářka Martina Vodová našla záznamy o dalších pokusech. „Není to ojedinělý případ v souvislosti se splavněním řeky Moravy a propojení s řekou Odrou, tam je několik plánů. V tom sedmnáctém, osmnáctém století většinou ztroskotaly na finančních prostředcích,“ řekla archivářka z Moravského zemského archivu Martina Vodová.

Plány vždy ztroskotaly na finanční náročnosti

Nejblíž k postavení měl průplav ve třicátých letech minulého století, právě z této doby pochází většina kartonů s plány, projekty a propočty. Jednu z map splavnění řeky Moravy z roku 1931 mají i v archivu ve Zlíně. Z tohoto města pocházejí velcí propagátoři lodní dopravy u nás, Tomáš a posléze Jan Antonín Baťovi. Ti hledali alternativu k tehdejší drahé železnici. „Nikdo na tento kanál nechtěl čekat, protože to je dlouhodobá záležitost vyžadující už tehdy stamiliony,“ řekl Martin Marek ze Státního archivu ve Zlíně.

V roce 1934 proto firma Baťa podpořila stavbu takzvaného Baťova kanálu, šestkrát menšího, než měl být plánovaný průplav Dunaj–Odra. V plném provozu byl jen šest plavebních sezon, potom ho poničila válka. Jeho jediným účelem bylo převážet po vodě uhlí z dolů u Rohatce do továren v Otrokovicích. „V momentě, kdy byl tento převoz ukončen, tak stavba přestala mít význam. Takže se nevyplácelo po ní nic převážet a další zboží na převoz tady nebylo. Převoz po vodě potřebuje nějaké velkokapacitní zboží. Sypké zboží nebo obiloviny a podobně,“ popsal Martin Marek.

Studie proveditelnosti projekt podpořila

Nový, turistický účel stavba našla až v devadesátých letech. Letos jde do dvaadvacáté sezony a počet návštěvníků pořád roste. Vizi o splavnění sousední řeky Moravy oživil znovu prezident Miloš Zeman. Dlouhodobě se netají tím, že průplav Dunaj–Odra–Labe je jeho oblíbeným projektem, kterému fandí. „Já mám, dámy a pánové, také svůj sen a to je kanál Dunaj–Odra–Labe. Jsem rád, že ho studie proveditelnosti podpořila,“ řekl v minulosti prezident Miloš Zeman.

Podle ředitele obecně prospěšné společnosti Baťův kanál by sousedství velké vodní cesty přineslo plusy i minusy. „Baťův kanál by nebyl izolovanou vodní cestou, jako je teď, ty možnosti vodní plavby by se výrazně navýšily. Otázka je, co by to udělalo s naší krásnou krajinou, kterou tady máme. A také, jestli bychom teď měli dostatek vody. Trošku převažují negativa. Nicméně vzhledem k tomu jak probíhá příprava těchto staveb v rámci České republiky, nebojím se, že by se toho kdokoliv z nás dožil,“ řekl ředitel společnosti Baťův Kanál Vojtěch Bártek.

Ministerstvo dopravy má ale jiné prognózy, průplav za 582 miliard korun chce začít stavět po roce 2030. Je to podruhé v historii, kdy padl termín začátku propojení tří moří. Otázky, které projekt otevřel v minulosti (obrovská finanční nákladnost stavby, technické složitosti nebo jaké zboží a odkud kam vlastně vozit), ale zůstávají stále otevřené.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 29 mminutami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 36 mminutami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu společnosti Kostelecké uzeniny ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.
před 1 hhodinou

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
10:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
10:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Mašinka nakonec v Liberty zůstane

Poslední parní lokomotiva v huti Liberty Ostrava, která tam stojí jako památník před závodem Doprava, se nakonec nebude prodávat jako nepotřebný majetek. Zůstane v podniku jako jeho symbol. Vedení firmy a odboráři se na tom domluvili s insolvenčním správcem Šimonem Petákem, který rozprodej majetku huti řídí.
před 2 hhodinami

Rodinu Huschových krutosti provázely i po válce

Richard Husch byl synem maďarského Němce a Židovky. Matka za války skončila v Terezíně, otec v pracovním táboře, přesto ho krátce po válce obyvatelé Hroubovic na Chrudimsku ubili. Rodinný dům původně konfiskovali nacisté, komunisté verdikt potvrdili. Přestože majitelka válku přežila, skončila s dětmi v maringotce v lese. Rodina si trauma nese dodnes.
před 3 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
před 4 hhodinami
Načítání...