Jednání šlo hladce, to vyvolávalo pochybnosti, řekl u soudu Sitta ke kauze Neographu

Pražský městský soud začal znovu projednávat případ jízdenek vyráběných papírnou Neograph pro pražský dopravní podnik (DPP). Na základě pokynů odvolacího senátu bude muset výslechy svědků a posudkem znaleckého ústavu zjišťovat, zda jízdenky byly předražené a o kolik. Zabývat se bude také tím, u koho část peněz reálně končila. Mezi obžalovanými je bývalý šéf DPP Martin Dvořák či lobbista Ivo Rittig, který se však z pondělního projednávání omluvil.

Obžaloba tvrdí, že z Neographu putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets (CA), a to 17 haléřů z každé jízdenky. Dvořák údajně společně s dalším obžalovaným manažerem DPP Ivem Štikou, po dohodě s Janem Janků z Neographu a na návrh jednatele CA Petera Kmetě účelově označili jízdenky jako ceninu, což jim umožnilo obejít vyhlášení otevřené soutěže a přidělit zakázku Neographu. Obžalovaní vinu odmítají.

U soudu v pondělí vypovídal klíčový svědek obžaloby, někdejší obchodní ředitel Neographu Vladimír Sitta mladší. Vyjadřoval se k technickým a cenovým parametrům zakázky pro DPP. Už dříve prohlásil, že sjednání smlouvy na dodávku jízdenek šlo podezřele hladce a rychle, což vyvolávalo pochybnosti. Jeho podezření údajně zesílilo rok a půl po uzavření kontraktu, kdy se v účetnictví Neographu objevila první faktura na vyplácení provizí společnosti CA.

Sittově výpovědi naslouchala znalkyně, která bude zpracovávat nový posudek. „Z pokynů vrchního soudu je podstatné to, že se máme pokusit zjistit přes znalecký ústav prostřednictvím nákladové metody, zda je provize obvyklá a zda jízdenka nebyla předražená,“ konstatoval soudce Petr Hovorka. Počítá s tím, že expertiza bude hotová v listopadu.

Sittův otec, zakladatel a někdejší ředitel Neographu, má v řízení nově pozici poškozeného a po obžalovaných žádá 200 milionů korun. Soud si ho k výpovědi předvolal na úterý. V předchozím hlavním řízení muž odmítl vypovídat. Sittové totiž sami čelili stíhání, které označovali za mstu lidí kolem Rittiga.

Výpověď doposud odpíral i obžalovaný Kmeť, který si ve vězení odpykává trest za tunelování firmy Oleo Chemical. Hovorka v pondělí předeslal, že muž změnil názor a v pátek se k podání výpovědi nechá eskortovat. Ve čtvrtek by měli svou výpověď doplnit Dvořák a Štika.

Obžaloba je podle Rittiga plná lží

Hovorka původně všechny obžalované v rozsáhlé kauze DPP osvobodil. Pražský vrchní soud mu však v červnu větev Neographu vrátil k dalšímu jednání, přičemž uvedl, že Neograph byl jednoznačně tunelován a že nešlo o provizi. U Kmetě a Janků se podle odvolacího senátu trestná činnost prokázala a u Dvořáka a Štiky byl zprošťující rozsudek předčasný. Soud se také bude muset zabývat údajným praním špinavých peněz, z nějž obžaloba viní Rittiga a jeho právníky.

Dvořákovi hrozí za zpronevěru až desetileté vězení, Rittigovi za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. Rittig dříve prohlásil, že obžaloba je plná lží a výmyslů a že s DPP, natož s jeho tunelováním, neměl nic společného. Dvořák zdůraznil, že nikdy nezasahoval do výběrových řízení.

Kauza DPP původně měla několik větví, vrchní soud vrátil jedinou z nich. Ze 17 obžalovaných tak už bylo pět pravomocně zproštěno viny –⁠ například Dvořákova matka. U skutku, který se nyní projednává znovu, činí podle obžaloby škoda způsobená trestnou činností dopravnímu podniku zhruba 96 milionů korun. V předchozím hlavním líčení žádal státní zástupce pro většinu obviněných pětileté vězení a peněžité tresty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Hlavní město Praha

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 23 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
včera v 07:00

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
25. 4. 2025

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
25. 4. 2025

Prosakování vody na část dne uzavřelo stanici metra Muzeum

Více než šest hodin byla ve čtvrtek mimo provoz stanice metra Muzeum, kde se kříží linky A a C pražského metra. Důvodem bylo prosakování vody. Soupravy stanicí zhruba do 17:20 pouze projížděly, uvedl na webu pražský dopravní podnik (DPP). Nadále zavřený zůstává na Muzeu přímý výstup z linky A na Václavské náměstí. Cestující musí k odchodu a příchodu použít přestupní chodbu z linky C.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Tisíce českých mostů jsou ve špatném až havarijním stavu

Kraje vypisují výběrová řízení na letošní opravy mostů. V posledních osmi letech se jich podařilo opravit desítky, přesto ve špatném až havarijním stavu jich zůstává přes tři tisíce. V havarijním, tedy v tom nejhorším stavu jich je zhruba padesát. Provozovatelé mostních konstrukcí mají povinnost provádět pravidelné kontroly.
22. 4. 2025
Načítání...