Podle Rittiga byla obžaloba v kauze údajného tunelování dopravního podniku rozbita na sto procent

15 minut
Reportéři ČT: Kauzu bude řešit Vrchní soud v Praze
Zdroj: ČT24

Podezřelé transakce, jejichž prostřednictvím byly z pražského dopravního podniku vyvedeny stovky milionů korun, skutečně probíhaly. Byly to ale obyčejné obchody, nikoliv trestný čin. S tímto závěrem uzavřel pražský městský soud takzvanou jízdenkovou kauzu, na kterou skoro před 8 lety jako první upozornili Reportéři ČT. Státní zástupce se však na místě odvolal. A podal stížnost i proti tomu, aby soud obžalovaným uvolnil roky obstavený majetek. Případ tak míří k Vrchnímu soudu v Praze, který bude znovu řešit i otázku odposlechů. Celou kauzu sledoval Hanuš Hanslík.

V kauze figuruje lobbista Ivo Rittig, bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák i dalších 15 lidí. Podle výsledků policejního vyšetřování měli pražský dopravní podnik připravit skoro o 500 milionů korun na zakázkách týkajících se výroby jízdenek, jejich distribuce a prodeje SMS jízdenek. Část peněz měla podle státního zástupce mířit přes spletitou síť firem právě k hlavním obžalovaným.

Papír pro jízdenky dodávala firma Neograph. Její manažer Vladimír Sitta ml. uvedl, že část peněz z ceny každé jízdenky putovala do tajemné firmy Cokeville Assets v Karibiku.

Výroba papíru s ochrannými prvky vyšla u každé jízdenky na čtyři haléře, k tomu si papírna Neograph připočítala dva haléře jako svůj zisk. Papír pak putoval do tiskárny cenin, která vytiskla jednu jízdenku průměrně za 14 haléřů – dohromady tedy 20 haléřů. Jenže dopravní podnik kupoval jízdenky za nejméně 37 haléřů na jednu jízdenku.

A právě tento rozdíl – 17 haléřů z každé jízdenky – putoval do firmy Cokeville Assets na Panenských ostrovech. Podle obžaloby měl tuto firmu spolu se svými právníky ovládat právě Ivo Rittig. Podobným způsobem přes spletitou síť zahraničních firem měly jít v dalších zakázkách peníze i jiným obžalovaným, třeba tehdejšímu řediteli dopravního podniku Martinu Dvořákovi.

Zakázky byly výhodnější než nákup jízdenek v minulosti, hájila se většina obžalovaných

Všichni hlavní aktéři kauzy však svou vinu odmítali: „Obžaloba je plná lží a výmyslů. Nemám a nikdy jsem neměl nic společného s Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Nenašel jsem jediný důkaz, podle kterého bych měl z dopravního podniku nějaké peníze dostat. Neměl jsem nikdy žádný přístup na jeho účty, nikdy nic. Cokeville byl jen můj obchodní partner,“ uvedl letos v dubnu Rittig.

„Tam nejsou žádné důkazy. Tam je jenom důkaz v náš prospěch. Je to prostě jedno velké divadlo,“ kritizoval už loni Dvořák.

V podstatě všichni advokáti, z obžalovaných pak hlavně Martin Dvořák, upozorňovali zejména na to, že se nemohli dopustit žádného trestného činu, protože dopravnímu podniku podle nich nevznikla žádná škoda. Žalované zakázky totiž byly výhodnější než kontrakty, podle kterých nakupoval podnik dříve.

obrázek
Zdroj: ČT24

Tomu ale oponoval státní zástupce. Samotný fakt, že obžalovaní dopravnímu podniku oproti minulosti nějaké peníze ušetřili, podle něho vůbec neznamená, že nemohli způsobit škodu.

V Dvořákově případě státní zástupce poukazoval třeba na to, že si jeho matka, která také byla mezi obžalovanými, koupila v luxusním resortu na portugalském ostrově Madeira vilu za 1,5 milionu eur. Peníze měly pocházet ze stejné spletité sítě firem, kam měly jít z dopravního podniku.

Podle soudu nebyla marže u jízdenek vyšší, než je běžné u jiných dodavatelů

Soud ale nakonec všech 17 obžalovaných osvobodil, podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek trestným činem. Podle něj se obžalobě nepodařilo prokázat, že dopravnímu podniku vznikla škoda.

Soudce v odůvodnění rozsudku uvedl, že některé znalecké posudky byly špatně zadané, marže poskytovaná u jízdenek nebyla vyšší, než je běžné u jiných dodavatelů jízdenek v Česku. Podle něj také neexistuje důkaz o tom, že by Dvořák nebo Rittig obdrželi nějaké plnění na základě uzavřených smluv dopravního podniku.

Soud ovšem nepřipustil jako důkaz odposlechy Ivo Rittiga pořízené při vyšetřování jiného případu. „Byly označeny jako nepoužitelné, což se tedy vymyká stávající soudní praxi,“ tvrdí státní zástupce Adam Borgula. Odposlechy měly údajně zaznamenat domluvu hlavních aktérů případu.

Obžaloba tak musela stavět hlavně na dokumentech, které získala cestou mezinárodní právní pomoci ze Švýcarska a z Kypru. Tyto dokumenty měly prokazovat finanční toky a úlohu jednotlivých obžalovaných.

Důležité bylo i svědectví spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisky. Ten sám některé převody peněz osobně prováděl, což potvrdil i u soudu. „V rámci svého zaměstnání pro společnost Peskim jsem se podílel na převodech peněz z tunelování dopravního podniku a dalších státních a polostátních firem. Skrze ovlivněné zakázky a dodavatelské firmy proudily finanční prostředky z dopravního podniku k dispozici panu Rittigovi a panu Dvořákovi.“

Případ teď míří k vrchnímu soudu, protože se státní zástupce na místě odvolal. „Já mám za to, že nejméně část té argumentace, kterou jsem použil v závěrečné řeči, nebyla nijak zohledněna,“ uvedl Adam Borgula. 

Ředitel Nadačního fondu proti korupci Karel Škácha vyjádřil přesvědčení, že odvolací soud na rozdíl od první instance dojde k přesvědčení, že se stal trestný čin. „Věřím, že odvolací soud následně připustí jako důkaz odposlechy, které jasně dokazují korupční jednání obviněných v této kauze,“ uvedl.

Ivo Rittig naopak pro ČT rozsudek okomentoval s tím, že byla obžaloba rozbita na 100 procent a „takzvané důkazní prostředky státního zástupce byly povaleny na zem jako nějaká socha“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 10 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 56 mminutami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 1 hhodinou

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 4 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 9 hhodinami
Načítání...