Spolupracující obviněný popsal strukturu firem v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku

Účetní z firmy Peskim Jaroslav Kubiska ve středu u Městského soudu v Praze přiznal, že se podílel na převodu peněz vyvedených z pražského dopravního podniku (DPP) na karibskou společnost Cokeville Assets. Potvrdil, že obžaloba popsala strukturu českých a zahraničních firem sloužících k vytunelování DPP pravdivě.

Obžalovaní v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Kubiska má v případu status spolupracujícího obviněného, obžalobě čelí spolu s dalšími 16 lidmi včetně bývalého ředitele firmy Martina Dvořáka nebo lobbisty Ivo Rittiga.

Dvořák, který dorazil k soudu osobně, se k výpovědi Kubisky nechtěl pro novináře vyjadřovat. Minulý týden řekl, že je podle něj Kubiska nevěrohodný. Rittig se středečního jednání neúčastní.

Obžaloba v rozsáhlé kauze zahrnuje tři různé zakázky DPP – nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronických jízdenek od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně záměrně zmanipuloval Dvořák.

Kubiska pracoval v účetní firmě Peskim, která spravovala portfolio Cokeville Assets. „Když jsem z té společnosti odcházel, vím, co jsem tam dělal a na čem jsem se podílel… Vím moc dobře, k čemu se doznávám,“ řekl Kubiska.

Ve společnosti Peskim působil asi rok v letech 2009 a 2010. Také prohlásil, že to, co ve firmě dělal, nebylo správné a je rád, že vše mohl u soudu říct. Kubiska trestnímu senátu popsal, jak fungovala společnost Cokeville Assets, která sloužila k fakturování provizí. Společnost podle něj neměla žádné zaměstnance, ale měla řádově stamilionové příjmy.

V případě převodu peněz z Neographu do Cokeville Assets prý účetní věděl, že to byly peníze z dopravního podniku. Obdobně tomu bylo s firmami Kyrenia a Crowsnest.

Zahraniční společnosti podle Kubisky sloužily k rozdělení peněz a zastření jejich původu. V průběhu času se systém měnil a byly zakládány nové firmy a vznikaly nové projekty. To mělo mimo jiné ochránit takzvané benefitní vlastníky.

Skupině stíhané za zjednání výhody a za zpronevěru hrozí pět až deset let odnětí svobody. Lidem obviněným z praní peněz může soud uložit maximálně osm let vězení.

Mezi obžalovanými jsou i Rittigovi právníci či Dvořákova matka, která si podle státního zástupce za vyvedené peníze pořídila dům na Madeiře. Vedle spolupracujícího obviněného Kubisky, který se dříve přiznal i v příbuzné kauze vyvádění peněz z firmy Oleo Chemical, bude ke klíčovým svědkům obžaloby patřit někdejší obchodní ředitel Neographu Vladimír Sitta mladší. Soudy ho minulý týden pravomocně zprostily viny z tunelování papírny, přičemž muž své stíhání označil za mstu lidí kolem Rittiga.

Dvořák už vypovídal, vinu odmítá

Dvořák před soudem vypovídal minulou středu. Odmítl, že by se k údajně vyvedeným penězům z DPP dostal přes zahraniční firmy zmíněné v obžalobě: „Nikdy jsem nevlastnil žádnou zahraniční společnost ani účet, nikdy jsem nenavštívil žádnou zahraniční banku, nikdy jsem nevstoupil do žádné advokátní kanceláře v zahraničí, jak je mi podsouváno,“ řekl.

V předmětné době manažer podle vlastních slov nevěděl ani o existenci karibské společnosti Cokeville Assets, přes kterou podle státního zástupce putovaly peníze z výroby jízdenek z papírny Neograph k Rittigovi. „Nebylo mi známo, že Neograph má smluvní vztah s Cokeville Assets, a i kdybych to věděl, nepovažoval bych to za důležitou věc. Jediný parametr, který nás zajímal, byla co nejlepší služba za férovou cenu,“ poznamenal.

K obžalobě své matky řekl, že se obchodu s realitami věnuje už od 90. let a že nákupy matka financuje částečně z vlastních zdrojů, částečně z peněz investorů a částečně díky bankovním půjčkám. 

V kauze je 17 obžalovaných

Případ má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které dopravní podnik uzavřel v roce 2008 v souvislosti se zajištěním prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Podnik v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Peníze údajně částečně skončily u Rittiga a Dvořáka.

Obžaloba viní v první větvi tři bývalé zaměstnance DPP: Dvořáka, ekonomického ředitele Ivo Štiku a šéfa služeb podniku Tomáše Petanu. S nimi se budou z podezření na zpronevěru a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky zpovídat jednatel firmy Cross Point Pavel Švarc, Jan Janků z papírny Neograph a Peter Kmeť za karibskou firmu Cokeville Assets. Obviněni byli původně i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, oba ale mezitím zemřeli.

V druhé větvi případu jsou vedle Švarce, Janků a Kmetě obžalováni z legalizace výnosů z trestné činnosti Rittig, jeho údajná spojka v DPP Jan Valtr i jeho právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková. Na lavici obžalovaných usednou také Petr Michal, Jana Šádková a Jaroslav Kubiska z účetní firmy Peskim, Dvořákova matka Marie a advokát Aleš Rozehnal se svým společníkem z firmy Kyrenia Ferdinandem Überallem.