Spolupracující obviněný popsal strukturu firem v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku

Účetní z firmy Peskim Jaroslav Kubiska ve středu u Městského soudu v Praze přiznal, že se podílel na převodu peněz vyvedených z pražského dopravního podniku (DPP) na karibskou společnost Cokeville Assets. Potvrdil, že obžaloba popsala strukturu českých a zahraničních firem sloužících k vytunelování DPP pravdivě.

Kubiska má v případu status spolupracujícího obviněného, obžalobě čelí spolu s dalšími 16 lidmi včetně bývalého ředitele firmy Martina Dvořáka nebo lobbisty Ivo Rittiga.

Dvořák, který dorazil k soudu osobně, se k výpovědi Kubisky nechtěl pro novináře vyjadřovat. Minulý týden řekl, že je podle něj Kubiska nevěrohodný. Rittig se středečního jednání neúčastní.

Obžaloba v rozsáhlé kauze zahrnuje tři různé zakázky DPP – nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronických jízdenek od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně záměrně zmanipuloval Dvořák.

Kubiska pracoval v účetní firmě Peskim, která spravovala portfolio Cokeville Assets. „Když jsem z té společnosti odcházel, vím, co jsem tam dělal a na čem jsem se podílel… Vím moc dobře, k čemu se doznávám,“ řekl Kubiska.

Ve společnosti Peskim působil asi rok v letech 2009 a 2010. Také prohlásil, že to, co ve firmě dělal, nebylo správné a je rád, že vše mohl u soudu říct. Kubiska trestnímu senátu popsal, jak fungovala společnost Cokeville Assets, která sloužila k fakturování provizí. Společnost podle něj neměla žádné zaměstnance, ale měla řádově stamilionové příjmy.

V případě převodu peněz z Neographu do Cokeville Assets prý účetní věděl, že to byly peníze z dopravního podniku. Obdobně tomu bylo s firmami Kyrenia a Crowsnest.

Zahraniční společnosti podle Kubisky sloužily k rozdělení peněz a zastření jejich původu. V průběhu času se systém měnil a byly zakládány nové firmy a vznikaly nové projekty. To mělo mimo jiné ochránit takzvané benefitní vlastníky.

Skupině stíhané za zjednání výhody a za zpronevěru hrozí pět až deset let odnětí svobody. Lidem obviněným z praní peněz může soud uložit maximálně osm let vězení.

Mezi obžalovanými jsou i Rittigovi právníci či Dvořákova matka, která si podle státního zástupce za vyvedené peníze pořídila dům na Madeiře. Vedle spolupracujícího obviněného Kubisky, který se dříve přiznal i v příbuzné kauze vyvádění peněz z firmy Oleo Chemical, bude ke klíčovým svědkům obžaloby patřit někdejší obchodní ředitel Neographu Vladimír Sitta mladší. Soudy ho minulý týden pravomocně zprostily viny z tunelování papírny, přičemž muž své stíhání označil za mstu lidí kolem Rittiga.

Dvořák už vypovídal, vinu odmítá

Dvořák před soudem vypovídal minulou středu. Odmítl, že by se k údajně vyvedeným penězům z DPP dostal přes zahraniční firmy zmíněné v obžalobě: „Nikdy jsem nevlastnil žádnou zahraniční společnost ani účet, nikdy jsem nenavštívil žádnou zahraniční banku, nikdy jsem nevstoupil do žádné advokátní kanceláře v zahraničí, jak je mi podsouváno,“ řekl.

V předmětné době manažer podle vlastních slov nevěděl ani o existenci karibské společnosti Cokeville Assets, přes kterou podle státního zástupce putovaly peníze z výroby jízdenek z papírny Neograph k Rittigovi. „Nebylo mi známo, že Neograph má smluvní vztah s Cokeville Assets, a i kdybych to věděl, nepovažoval bych to za důležitou věc. Jediný parametr, který nás zajímal, byla co nejlepší služba za férovou cenu,“ poznamenal.

K obžalobě své matky řekl, že se obchodu s realitami věnuje už od 90. let a že nákupy matka financuje částečně z vlastních zdrojů, částečně z peněz investorů a částečně díky bankovním půjčkám. 

V kauze je 17 obžalovaných

Případ má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které dopravní podnik uzavřel v roce 2008 v souvislosti se zajištěním prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Podnik v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Peníze údajně částečně skončily u Rittiga a Dvořáka.

Obžaloba viní v první větvi tři bývalé zaměstnance DPP: Dvořáka, ekonomického ředitele Ivo Štiku a šéfa služeb podniku Tomáše Petanu. S nimi se budou z podezření na zpronevěru a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky zpovídat jednatel firmy Cross Point Pavel Švarc, Jan Janků z papírny Neograph a Peter Kmeť za karibskou firmu Cokeville Assets. Obviněni byli původně i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, oba ale mezitím zemřeli.

V druhé větvi případu jsou vedle Švarce, Janků a Kmetě obžalováni z legalizace výnosů z trestné činnosti Rittig, jeho údajná spojka v DPP Jan Valtr i jeho právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková. Na lavici obžalovaných usednou také Petr Michal, Jana Šádková a Jaroslav Kubiska z účetní firmy Peskim, Dvořákova matka Marie a advokát Aleš Rozehnal se svým společníkem z firmy Kyrenia Ferdinandem Überallem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová: Obrana má připravené projekty za až 2,3 procenta HDP

Resort obrany má na příští rok připravené projekty až za 2,3 procenta hrubého domácího produktu, v dalších by pak měl nárůst pokračovat rok od roku, uvedla ministryně Jana Černochová (ODS) po zasedání velitelského shromáždění. Upozornila také, že stejným problémům jako s náborem vojáků čelí obrana i v civilní části resortu. Pokud nebude podpora ze strany civilní části fungovat, bude tím trpět armáda, a tedy i obrana země, doplnila.
09:05Aktualizovánopřed 3 mminutami

Počet obviněných v kauze Motol vzrostl na sedmnáct

Počet obviněných v korupční kauze motolské nemocnice vzrostl na sedmnáct. Informovala o tom policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu a dodala, že k aktuálním počtům zadržených lidí se vyjádří až po ukončení úkonů trestního řízení. V pondělí policie uvedla, že v případu obvinila šestnáct lidí, a to z úplatkářských trestných činů, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz.
09:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Reportéři ČT pátrali po lidech, kteří na farmách týrají krávy

V reakci na záběry odvysílané minulý týden v pořadu Reportéři ČT odstartovali v pondělí veterináři mimořádnou kontrolní akci chovů. Kruté týrání v řadě českých kravínů odhalily tajně natočené záběry organizace Zvířata nejíme. Reportéři ČT se v pořadu Reportéři+ vydali po stopách těch, kteří mají tyto incidenty na svědomí. Kameraman ČT se dokonce nechal v utajení zaměstnat v jedné z farem, kde k týrání docházelo. Tématu se věnovali reportéři Jana Neumannová a Ondřej Golis. Upozorňujeme, že videa v článku obsahují drastické záběry.
před 5 hhodinami

Podvody a krytí pachatelů. Reportéři ČT zmapovali byznys s bílými koni

Takzvaní bílí koně jsou lidé, kteří chrání před vězením skutečné pachatele a kryjí i miliardové podvody. Reportéři ČT se zaměřili na to, jak takový byznys konkrétně funguje. Pro pořad natáčela Jevhenija Vachničenko.
před 13 hhodinami

Cvičitelka, pěvkyně či lékař. Ukrajinci prchající před válkou našli zázemí v Česku

Česko za tři roky plnohodnotné rusko-ukrajinské války udělilo dočasnou ochranu bezmála 400 tisícům ukrajinských uprchlíků. Zhruba čtvrtinu tvoří děti. Čtyřicet tisíc z nich chodí na základní školy. Na středních jich studuje sedm tisíc. Je mezi nimi i Nikita. Bylo mu šestnáct, když na začátku války utekl do Česka. Řada uprchlíků z Ruskem napadené země si našla v Česku práci. Patří mezi ně například cvičitelka Tara, lékař Mykhailo, operní pěvkyně Hanna nebo Liudmyla, která si otevřela vysněnou šicí dílnu.
před 14 hhodinami

ČNB loni zadržela na dva a půl tisíce padělaných bankovek a mincí

Česká národní banka (ČNB) loni zadržela 2358 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Znamená to výrazný pokles proti roku 2023 s počtem 4305. Zhruba polovinu padělků tvořily zahraniční měny. U korun odhalila ČNB 704 padělaných bankovek a 454 mincí, což je přibližně třetina předloňského počtu. Informovala o tom členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Vláda chce od KHNP garanci zapojení českých firem do dostavby Dukovan

Český kabinet bude po korejské společnosti KHNP, která by měla v Dukovanech postavit dva jaderné reaktory, ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem na stavbě, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pokud se tak nestane, dokázal by si představit posunutí termínu podpisu. Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu do šedesáti procent projektu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Teploty budou až kolem deseti stupňů, pak se vrátí noční mrazy

Přes den bude v týdnu až kolem deseti stupňů Celsia, v noci může zpočátku i mrznout. Srážky budou jen místy, hlavně v úterý a ve středu. V pátek oblačnosti ubude, na víkend se mírně ochladí a noční mrazy se vrátí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...