Ostravský primátor Macura: Místní ODS je jiná než brněnská. Za čtyři roky jsem se nesetkal s podrazem

V Ostravě se po volbách několikrát změnilo avizované obsazení koalice. Vítězné hnutí ANO nakonec utvořilo čtyřkoalici s ODS, lidovci a Piráty. Podle primátora Tomáše Macury (ANO) v tom sehrály roli i události v Brně, kde vítězné hnutí ANO skončilo v opozici: „Situace v Brně mě motivovala k tomu, abych se začal víc bavit tady s místními Piráty, a nakonec jsme zjistili, že máme k sobě poměrně blízko,“ uvedl primátor v Interview ČT24. Podle něj ale podobný „podraz“ v Ostravě nehrozí – místní ODS je prý trochu jiná než brněnská. Tomáše Macury se ptal Daniel Takáč

Video Interview ČT24
video

Ostravský primátor Tomáš Macura hostem Interview ČT24

Pane primátore, jak silnou koalici jste sestavil, když to bylo s tolika kotrmelci?

Já věřím tomu, že koalice je pevná – má 35 hlasů v 55členném zastupitelstvu. Já to za žádné kotrmelce nepovažuji, akorát jsem neměl potřebu komentovat každý jednotlivý krok, který vedl k cíli.

No ale jak vám má někdo věřit, když jednou koalici slíbíte – před volbami i těsně po volbách – potom podepíšete jinou koalici, abyste vzápětí nato sestavil třetí. Tak jak vám má někdo věřit, že ta koalice bude fungovat?

Podívejte se – od začátku jsem tvrdil, před volbami i po volbách – že si přeji pokračování čtyřkoalice v tom původním vládním formátu.

No ale pak jste podepsal dohodu s Piráty a lidovci…

Tak protože ten ďábel vždycky spočívá v detailu. Když se na těch detailech nejste schopni domluvit ani po třech týdnech, musíte začít konat nějak jinak. Takže my jsme se ve finále domluvili na čtyřkoalici, která je prakticky totožná s tou původní vládní – akorát hnutí Ostravak tam nahradili Piráti.

No ale to je přesně to, o čem mluvím. Vy chcete něco před volbami, pak to chcete i po volbách, potom podepíšete něco jiného a potom vznikne čtyřkoalice. A to nemluvím o tom, že to podepíšete s ODS, která společně s Ostravakem říkala, že jsou jakýsi dvojblok a že buď půjdou do koalice společně, nebo budou společně v opozici.

No sám vidíte, že ten dvojblok jim vydržel jen jeden týden.

No ale vám ta druhá koalice taky vydržela jen týden.

Ne, nám ta původní koalice vydržela doteď, akorát jsme k ní přibrali ještě čtvrtého.

Proč je vlastně v Ostravě ODS znovu zpátky ve hře?

Tak ODS byla součástí vlády města ještě v minulém volebním období, je součástí vlády i kraje – my s ostravskými občanskými demokraty nemáme problém. Ta spolupráce byla a věřím, že i bude dobrá.

Vy jste svého času naznačoval, že to vytěsnění občanských demokratů je jakýmsi políčkem za to, jak se ODS zachovala v Brně, kde vyšachovala hnutí ANO z tamního magistrátu. Proč jste si to rozmyslel?

Nene – to já odmítám. To je titulek, který mi nasadili komentátoři. Já jsem nikdy nic takového neřekl. Já jsem řekl pouze to, že mě postup občanských demokratů v Brně naštval, současně jsem řekl, že z Ostravy nemám jak Brnu pomoct – konkrétně Petru Vokřálovi. Akorát mě situace v Brně motivovala k tomu, abych se začal víc bavit tady s místními Piráty, a nakonec jsme zjistili, že máme k sobě poměrně blízko.

Takže to hrálo roli.

No ale ne primárně k tomu, abych vyšachoval ODS.

Vy ODS věříte po tom, co se stalo v Brně?

Já si myslím, že ostravská ODS je trochu jiná než brněnská. Aspoň tomu věřím.

V čem?

Tak minimálně drží slovo – já jsem se za ty čtyři roky, co se pohybuji v politice, ještě nesetkal s tím, že by mě občanští demokraté v Ostravě nějakým způsobem podvedli.

No ale ten dvojblok Ostravak–ODS moc dlouho nevydržel. Tak jak je to s tím držením slova občanských demokratů?

No tak pokud vím, tak ten dvojblok neporušila ODS, ale hnutí Ostravak. A v ten moment se občanští demokraté přestali tím dvojblokem vázat, což je normální.

Celostátní vedení ODS říká, že je alternativou k levicovému hnutí ANO. Vám nevadí vládnout s někým, kdo o sobě říká, že je alternativou k vám?

Tak jistě – mně to nedělá radost, já jsem celou dobu předvolební kampaně kritizoval způsob, jakým ODS vedla kampaň na celostátní úrovni. Na té komunální úrovni to zase bylo trochu jiné – my jsme si to tady s místními občanskými demokraty vyříkali: oni říkali, taková je politika, my za to nemůžeme.

Stáhněte si Interview ČT24 z 8. 11. 2018 jako MP3 23.73 MB