Někteří Češi s dvojím občanstvím vyrazí pro vakcínu přes hranice. V Polsku očkují od 70 let

Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti nechat se očkovat proti covidu-19 v Polsku. Sousední země začala od pátku nabízet možnost registrace na očkování lidem nad 70 let, zatímco v tuzemsku se mohou k vakcinaci registrovat až senioři nad 80 let.

Svou pětasedmdesátiletou matku v Polsku k očkování zaregistroval třeba Miroslav Štěrba z Českého Těšína. „Maminka má řadu nemocí a je vysoce riziková. Proto jsme nečekali na to, až bude očkování možné v Česku. Využili jsme toho, že má nárok na očkování v Polsku,“ řekl Štěrba. Splnit musela podmínku polského občanství a polského rodného čísla.

„Maminka 12 let pracovala v Polsku a pak v Česku. Takže v Polsku si platila zdravotní pojištění. Dnes má důchod zčásti placený polskými úřady a částečně českými. Má také polské rodné číslo,“ uvedl Štěrba. V pátek ji on-line registroval a zná i termín. Očkována bude za měsíc.

V Polsku se lze registrovat na infolince, u praktického lékaře a přes internetový systém e-Puap. „Jde vlastně o takovou elektronickou kartu pacienta. Jejím prostřednictvím komunikují s úřady. Kartu jsem jí založil a pak ji jen odvezl na polský finanční úřad k ověření totožnosti,“ řekl Štěrba.

Termíny do poloviny března jsou už v Polsku obsazené

Starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková řekla, že informace o tomto trendu zatím nemá. Připouští ale, že se takové případy objeví: „Lidé žijící v pohraničí využívají běžně benefitů, které jim nabízí jedna či druhá země.“

Systém rezervace na očkování proti covidu-19 pro lidi ve věku od 70 do 80 let spustilo Polsko ráno. Senioři stáli v dlouhých frontách před zdravotními středisky, aby se přihlásili osobně, telefonní linka kvůli náporu volajících kolabovala. Zájemci během několika hodin obsadili drtivou většinu termínů do konce března.

Zdravotníci v osmatřicetimilionovém Polsku aplikovali lidem přes 603 tisíc dávek. Očkovací centra jich dostala přes 789 tisíc. Už týden mají možnost se zaregistrovat lidé starší 80 let, jako první se koncem prosince začali očkovat zdravotníci.

V desetimilionovém Česku bylo do středečního večera podáno 154 567 dávek vakcíny proti covidu. Hlásit se mohou kromě prioritních skupin, jako jsou zdravotníci, lidé starší 80 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Moravskoslezský kraj

Praha a Středočeský kraj mají nejvíc případů žloutenky A

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A. Nejvíc nemocných je za první pololetí v Praze, následuje kraj Středočeský a po něm Moravskoslezský. V Praze za prvních šest měsíců evidují přes 240 případů, to je šestkrát víc než za celý loňský rok. Třetinu nakažených tvoří lidé bez domova.
včera v 05:35

Soud snížil šéfredaktorovi Legalizace trest za šíření toxikomanie

Krajský soud v Ostravě znovu uložil za šíření toxikomanie šéfredaktorovi magazínu Legalizace Robertu Veverkovi i časopisu peněžité tresty. Veverkovi ho ale ze sto tisíc korun zmírnil na osmdesát tisíc korun a časopisu ze 150 tisíc na 130 tisíc korun. Soud se případem musel opětovně zabývat poté, co Veverkově stížnosti vyhověl Ústavní soud (ÚS). Středeční rozsudek je opět pravomocný, lze proti němu podat znovu jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
9. 7. 2025

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
9. 7. 2025

Na severovýchodě bude ještě pršet, řeky to ale nezvedne

Ve Slezsku, na severní a východní Moravě bude ve středu trvale a místy i intenzivně pršet. Nejvíc srážek spadne v Beskydech, až kolem padesáti milimetrů. Povodňové stavy na řekách už ale nehrozí, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zrušil proto výstrahy na extrémní srážky i povodně a vydal jen varování před vydatným deštěm pro několik regionů na severovýchodě republiky. Večer a v noci na čtvrtek i tam srážky zeslábnou a přejdou do lokálních přeháněk.
9. 7. 2025Aktualizováno9. 7. 2025

V Beskydech může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, říká meteorolog

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl v úterý Český hydrometeorologický ústav. Meteorolog ČT Michal Žák okolo 20:30 sdělil, že úhrny srážek a vzestupy řek by zejména v Jeseníkách nakonec nemusely být tak výrazné. V Beskydech ale může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, místy i víc, upozornil.
8. 7. 2025Aktualizováno9. 7. 2025

Hrozí extrémní srážky. Na Moravě a ve Slezsku bude od úterý vydatně pršet

Na Moravě a ve Slezsku začne od úterního odpoledne intenzivně a vytrvale pršet, ve Slezsku či na střední Moravě v oblastech kolem Beskyd mohou být srážky extrémní s úhrny místy sto až dvě stě milimetrů. Meteorologové to uvedli v pondělní výstraze. Kvůli očekávaným velmi vydatným srážkám budou stoupat hladiny řek, překročit mohou první stupeň povodňové aktivity. Od úterního večera proto začne platit v severovýchodní části země povodňová bdělost. Kvůli očekávaným extrémním srážkám v Beskydech a Jeseníkách se v úterý ráno na ministerstvu životního prostředí sejde Ústřední povodňová komise.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Bouřky na jihu Moravy trhaly střechy

Hasiči měli po nedělních večerních bouřkách na Moravě stovky výjezdů, přičemž většina se týkala popadaných stromů a větví. V Napajedlech na Zlínsku zasahovali ale i u poškozené střechy panelového domu. Ta po utržení větrem letěla několik desítek metrů a narazila do sousedního domu, kde zranila ženu. V Hustopečích na Břeclavsku zase vichr částečně strhnul střechu na budově gymnázia.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Bouřky na Moravě lámaly stromy a ničily střechy, hasiči měli desítky výjezdů

Silné bouřky, které od nedělních 19:30 přecházely od jihozápadu na severovýchod jižní Moravou, lámaly a vyvracely stromy, na některých místech silný vítr odnesl i plechy ze střech. Před 22. hodinou v regionu lidé nahlásili osmdesát případů, kde byla zapotřebí pomoc hasičů, informoval jejich mluvčí Štěpán Komosný. K desítkám událostí vyjížděli i hasiči ve Zlínském a Olomouckém kraji, kteří rovněž převážně zajišťovali větrem poškozené střechy a odstraňovali spadlé stromy.
6. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025
Načítání...