Kvůli válce na Ukrajině výrazně zdražil papír. Dopad to má na letáky i knihy

3 minuty
Události ČT: Kvůli válce na Ukrajině zdražuje papír
Zdroj: ČT24

Někteří obchodníci omezují tisk reklamních letáků a nakladatelé snižují objemy vydávaných knih. Důvodem je nedostatek papíru a jeho rostoucí cena. Problém s papírem vyeskalovala ruská agrese na Ukrajině. Jeho cena je momentálně dvojnásobná oproti minulému roku. Zatímco velké obchodní řetězce mohou své reklamní letáky umístit na internet, pro nakladatele je drahý papír mnohem větším problémem.

Problémy momentálně řeší například papírna Balsac Pepermill, která vyrábí papír už asi sto let. „Dřevo zdražilo o sto procent během roku, tím pádem se zdražila celulóza, která se ze dřeva vyrábí. To má dopad i na sběrné papíry, což jsou naše základní suroviny. Zdražily také chemikálie, a to o třicet procent během roku,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Jan Korčák. 

Surovin je na trhu málo. Dříve se část dovážela z Ruska i Běloruska. Papírny tak aktuálně zákazníkům zvedly ceny, a ti zase začínají šetřit. „Dochází ke snížení počtu letáků, které se objevují v naší distribuční síti, a to zhruba mezi 10 až 25 procenty v porovnání s plánem,“ sdělil místopředseda představenstva PNS Ondřej Vahňa.  

Obchodní řetězce si poradí, vydavatelé knih ale budou muset zřejmě zdražovat

Tištěné letáky si nadále objednávají především obchody s potravinami. Jiné společnosti ale tisk výrazně omezují, nebo dokonce úplně ruší. „Omezujeme množství vydávaných akčních letáků, a to z toho důvodu, že se zvýšily náklady na tisk, také se snažíme chovat ekologicky,“ uvedla mluvčí společnosti Datart Olga Dolínková. 

Výrazně začal na letácích šetřit i obchodník s nábytkem Asko. „Před třemi lety naše společnost vydávala leták dvakrát do měsíce. V loňském roce jsme tiskli pouze jedenkrát za měsíc,“ sdělila marketingová ředitelka Andrea Štěpánová. Příští měsíc dokonce společnost vydá poslední papírový leták, poté kompletně přejde na internet. 

Mnohem větší problém ale momentálně zažívají vydavatelé knih. Velká spousta čtenářů totiž stále dává přednost papírové knize před elektronickou, případně audioknihou. „Například titul Energie jsme vydali v únoru, vytiskli jsme jeden kus za 48 korun, nyní jsme chtěli dělat dotisk a cena už je 103 korun,“ popsal jednatel nakladatelství Kazda Václav Kazda. 

Právě toto nakladatelství kvůli vyšším cenám papíru aktuálně vydává jenom polovinu z obvyklého množství titulů. Zaznamenává ale i pokles prodejů. Jednatel nakladatelství tvrdí, že zákazníci nyní objednávají o sedmdesát procent méně knih než před válkou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 34 mminutami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 11 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 11 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 16 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 17 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025
Načítání...